کاربر گرامی به وب سایت دادسرا یار خوش آمدید | برای استفاده کامل از امکانات سایت عضو یا وارد شوید

وکیل چک در اصفهان

شما در حال مشاهده مطلب مذکور در بخش مقالات سایت می باشید

با شما تماس میگیریم

وکیل چک در اصفهان

وکیل چک در اصفهان

وکیل چک در اصفهان

وکیل چک در اصفهان

در قانون تجارت مقررات مربوط به چک و برات و فقه طلب بیان گردیده است. این مباحث در کتاب‌های حقوقی به عنوان «اسناد تجاری» مورد بحث قرار می‌گیرند. برات و سفته از جمله اسنادی هستند که حتی اگر میان اشخاص غیر تاجر هم رد و بدل شوند تابع قانون تجارت هستند.
این اسناد هم معرف وجه طلب بوده و هم قابل ظهرنویسی و انتقال می‌باشند. تعریف خاص اسناد تجاری منحصر به برات، چک و سفته می‌باشد.
این سه سند هر سه وسیله پرداخت هستند، هر سه وسیله کسب اعتبار هستند. هر سه معرف وجه نقد و ارزش آن به پول جاری است، هر سه معرف طلب دارنده است. هر سه در زمان کوتاهی قابل پرداخت هستند و …
آن چه این اسناد را از سایر اسناد تجاری مجزا می‌کند «ویژگی تجریدی» تعهدات ناشی از آنها است. ویژگی تجریدی یعنی متعهد سند نمی‌تواند در مقابل دارنده فعلی به روابط شخصی خود با دارنده اول استناد کند.
این اسناد به عنوان وسیله پرداخت نقشی نظیر پول دارند با این تفاوت که تحویل این اسناد موجب اسقاط تعهد بدهکار نمی‌‌شوند تا زمانی که نقد شوند.
درخواست قرار تامین خواسته بدون پرداخت خسارت احتمالی از مزایای چک و سفته و برات هستند.
همه امضاءکنندگان اسناد تجاری در مقابل دارنده به میزان کل مبلغ مسئولیت تضامنی دارند.
تعریف چک :
لغوی : چک در کتاب‌های قدیم فارسی به معنای قباله، حجت، منشور، عهدنامه و … به کار رفته است.
چک وسیله‌ای است جهانی برای پرداخت و به همین دلیل کوشش می‌شود که در جهان شکل و ماهیتی یکسـان
داشته باشد.
ماده ۳۱۰ قانون تجارت: «چک نوشته‌ای است که به موجب آن صادرکننده وجوهی را که نزد محال علیه دارد، کلاً یا بعضاً مسترد یا به دیگری واگذار می‌نماید.»
طبق قانون صدور چک، چک باید به عهده بانک صادر شده باشد.
فواید اقتصادی چک :
۱٫ به صادرکننده امکان می‌دهد در هر زمان از موجودی خود شخصاً برداشت و یا آن را به ثالث منتقل کند.
۲٫ پرداخت پول در معاملات را میسر می‌سازد.
۳٫ پرداخت بدون پول در معاملات را میسر می‌سازد.
۴٫ چک پرداخت تهاتری را آسان می‌کند.
و …

مندرجات الزامی در برگه چک :
۱٫ قید کلمه چک روی ورقه
۲٫ دستور پرداخت
۳٫ نام پرداخت کننده
۴٫ قید مکان صدور
۵٫ تاریخ صدور
۶٫ قید نام دارنده
۷٫ امضاء چک

شرایط صادرکننده چک :
از آن جا که یک عمل حقوقی است تنها شخصی که اهلیت قانونی داشــته باشد قادر به صدور چـک است. اهلـیت
تجاری الزامی نیست و صدور چک به وکالت نیز صحیح است.
شرایط مربوط به محال علیه :
طبق قانون صدور چک، فقط اسنادی چک محسوب می‌شوند که برعهده یکی از بانک‌ها صادر شده باشد.

 

وکیل چک در اصفهان

 

شرایط مربوط به دارنده :
در ماده ۲۱۲ قانون تجارت سه فرض برای دارنده چک پیش‌بینی شده است:
۱٫ در وجه حامل
۲٫ در وجه شخص معین
۳٫ حواله کرد شخص معین
مفهوم محل چک :
طبق ماده ۳۱۰ قانون تجارت محل چک را وجوهی تشکیل می‌دهد که صادرکننده نزد بانک محال علیه دارد. امروزه علاوه بر وجه نقد اعتبار هم می‌تواند محل را تشکیل دهد. منظور اعتبار قابل استفاده است که بانک تعهد کرده در اختیار صاحب حساب قرار دهد. محل چک حتماً باید قابلیت انتقال داشته باشد. صحت و سلامت چک بستگی به وجود محل ندارد.
چک اگر فاقد محل قابل وصول به دارنده باشد، بلامحل تلقی می‌شود.
صدور چک بلامحل :
صدور چک بلامحل در ماده ۷ قانون صدور چک جرم شناخته شده و مجازات در پیش دارد.
با این حال در موارد زیر وجه کیفری از چک سلب می‌شود و دیگر وقوع جرم منتفی است.
۱٫ در صورتی که چک دارای وعده باشد و این امر ثابت گردد.
۲٫ هرگاه چک بابت تضمین انجام تعهد یا تضمین انجام معامله صادر شده باشد.
۳٫ چنانچه چک سفید امضاء باشد.
۴٫ چنانچه چک بدون تاریخ صادر شده باشد.
۵٫ هرگاه وصول چک منوط به تحقق شرط خاصی باشد.
۶٫ هر گاه ثابت شود در مورد مبادلات ربوی صادر شده است.
اغلب مردم بر این باورند که چک حقوقی ارزش و ضمانت اجرایی ندارد در حالی که این گونه نیست و تنها وجه کیفری و حق اعلام جرم ساقط می‌شود.
اقدام مطالبه وجه در چک حقوقی با تقدیم دادخواست به مراجع ذی صلاح (دادگاه حقوقی – شورای حل اختلاف) با ابطال تمبر هزینه دادرسی صورت می‌گیرد. تنها شخصی که گواهی عدم پرداخت به نام او صادر شده و وکیل قانونی او می‌تواند پیگیری کیفری کند. جرم صدور چک بلامحل از جرائم قابل گذشت و فاقد وجهه عمومی جرم است.
از دیگر روش‌های مطالبه وجه چک مطالبه از طریق اجرائیات ثبت است.
چنانچه مطالبه وجه از طریق درخواست صدور اجرائیه از اداره ثبت باشد حق مطالبه همزمان وجه از طریق حقوقی از دارنده سلب می‌شود.
در این روش صدور برگ تایید مطابقت امضای صادرکننده با نمونه امضای در بانک الزامیست. این روش با تکمیل پرونده و پر کردن فرم تقاضانامه خاص صورت می‌گیرد.
مزایای اجرای چک از طریق اجرای ثبت :
۱٫ سرعت بالا
۲٫ عدم نیاز انجام تشریفات خاص
۳٫ مقید نبودن حق اقدام به زمان خاص
معایب پیگیری در اجرای ثبت :
۱٫ فقط بر صادرکننده امکان‌پذیر است.
۲٫ فاقد جنبه کیفری است.
۳٫ عدم اعمال ماده ۲ نحوه اجرای محکومیت‌های مالی.
۴٫ عدم امکان اقدام در صورت مغایرت امضاء.

 

وکیل چک در اصفهان

سوالاتی از وکیل در چک در اصفهان

آیا می دانید نام خود را چگونه تغییر دهید؟

پاسخ: یک زن نامش «شا طلا» است و یک مرد نامش «خنجر»، دیگری خجالت می کشد بگوید اسمش «انگور» است و آن دیگری عرق شرم می ریزد که بگوید «کلب علی» است، اما این ها چه بخواهند چه نخواهند اسم شناسنامه ای شان اروپا، بوشهر، روز على، اذان، فوری، شب چراغ، پشه، تیله، گرگ، سوخته، سوخته زار، فقیر، کلاغ، دیو رز و … است . اگر بشود با اسلامی نامتعارف کنار آمد، ولی با اسم فامیلهای عجیب و غریب هرگز نمی شود. آخر او چطور بگوید که «علاف» هستم یا «گوشه» یا «سنگ علی» یا «ماه گرفته»؟؟ شاید این اسامی برای خوانندگان کمی عجیب و به دور از ذهن باشد، ولی به طور واقعی بعضی از مردم این اسم و فامیل ها را دارند و به نسل بعدی شان هم به ارث می دهند .

هر چند که خیلی ها عطای نام خانوادگی شان که حلقه ی اتصال با طایفه شان است را به لقای آن می بخشند و نام فامیلی جدید برای خود انتخاب می کنند، درست مثل کسانی که می کوشند هر چه زودتر از زیر فشار اسم های آزار دهنده شان خلاص شوند . در صفحات نیازمندی های روزنامه ها حتی روی در و دیوارهای نزدیک به بعضی از مجتمع های قضایی می توان شماره تلفن هایی پیدا کرد که متقاضیان تغییر اسم و فامیلی را به سمت خودشان می کشند، همان هایی که به مشتریان قول میدهند در ازای مبلغ پولی که به عنوان حق الزحمه می گیرند در سریع ترین زمان ممکن شناسنامه ی جدید و هویت تازه شان را به آنان تحویل دهند . البته مراجعه به این دلالان بیش از آنکه سود داشته باشد، به ضرر مشتریان تمام می شود، چون این افراد می توانند با هزینه های کمتر و از راه های کاملا قانونی تغییرات مورد نظر را ر شناسنامه شان لحاظ کنند .

هر نوزادی که متولد می شود، نام خانوادگی پدری اش را به ارث می برد و تا زمانی که به سن ۱۸ سال تمام نرسیده، باید در برابر آن تمکین کند، اما تغییر نام خانوادگی حق تک تک افراد است و زمانی که به سن قانونی برسند، می توانند نام فامیل جدیدی برای خود انتخاب کنند . این در حالی است که زنان نیز می توانند از نام خانوادگی شوهرانشان استفاده کنند . اما در صورتی که رابطه زناشویی شان به طلاق ختم شود ادامه ی استفاده از نام شوهر منوط به کسب اجازه از اوست . هر گونه تغییر در اطلاعات شناسنامه ای چه از نوع تغییر نام و نام خانوادگی باشد و چه از جنس تاریخ تولد باید در هیئت حل اختلاف» ادارات ثبت احوال مطرح و رسیدگی شود.

طبق قانون، هیات های حل اختلاف می توانند درباره تصحیح اشتباهات مندرج در دفاتر ثبت كل، ابطال اسناد و شناسنامه هایی که غیر ایرانی ها از آن استفاده می کنند، رفع اشتباهات ناشی از ثبت وقایع حین نوشتن، ابطال اسناد مکرر (وقتی برای یک نفر چند شناسنامه صادر می شود) موهوم و تصحیح اشتباه در ثبت جنسیت صاحب سند، تغییر نام های ممنوع (مانند اسامی زاید، غیر ضروری و غیر شرعی مثل پسوندهای دوله، سلطنه، یا اسامی مثل شمر، یزید و …) و حذف کلمات زاید غیر ضروری یا کلماتی که بر اثر اشتباه در نگارش به وجود آمده، رای صادر کنند .

البته مطابق قانون اگر شناسنامه ی فردی در خارج از کشور صادر شود یا فردی که شناسنامه اش در ایران صادر شده اما حالا مقیم خارج از کشور است، دعاوی اش در دادگاه عمومی تهران رسیدگی خواهد شد. در تغییر نام خانوادگی باید به یک موضوع توجه داشت و آن این که برای انتخاب نام خانوادگی حق تقدم با افرادی است که نامشان در دفاتر مخصوص نام خانوادگی اداره ی ثبت احوال درج شده باشد .

در این صورت کسانی که قصد تغییر نام خانوادگی شان را دارند نمی توانند دقیقا از همان عنوان استفاده کنند مگر اینکه در آن تغییراتی بدهند یا اجازه ی استفاده از نام خانوادگی ثبت شده را از صاحبان اصلی آن نام بگیرند.| قدم به قدم تا تغییر نام: آن هایی که به اسم کوچکشان اعتراض دارند و این اسم خوشایندشان نیست، بعد از رسیدن به سن قانونی می توانند اسم دلخواهشان را انتخاب کنند به شرطی که این اسم جدید موجب هتک حرمت مقدسات نشود و جزء القاب و عناوین زننده و مستهجن نباشد . کسی که قصد تغییر اسم کوچکش را دارد حتما سروکارش به شورای عالی ثبت احوال خواهد افتاد، چون این شورا مسئول مستقیم تشخیص اسامی ممنوع است .

پس کسی که قصد تغییر اسمش را دارد، باید در گام نخست اسم دلخواه خود را که مورد تایید نیز باشد انتخاب کند و پس از آن درخواست خود را در قالب «فرم درخواست نام کوچک» به دادگاه محل اقامتش یا بخش صادر کننده سند سجلی ارائه دهد . هزینه ی انجام این کار مانند هزینه ی دعاوی غیر مالی است.

تغییر تاریخ تولد و مرجع صلاحيتدار:

این روزها دیگر کمتر اتفاق می افتد که نوزادی متولد شود و والدینش تاریخ ولادتش را با تفاوت فاحش در شناسنامه ثبت کنند . والدين موظفند در مدت ۱۵ روز ولادت فرزندانشان را در اداره ثبت احوال ثبت کنند . در واقع تازه متولد شده ها دیگر کمتر دغدغه ی تاریخ تولد پیدا می کنند و کلنجار رفتن با اعداد و ارقام مندرج در شناسنامه کار یک نسل قبل ترها بوده است .

البته تغییر تاریخ تولد مثل تغییر نام کوچک و بزرگ به راحتی صورت نمی گیرد، چون این کار، ریزه کاری های قانونی بسیاری دارد که باعث می شود برخی از متقاضیان به خواسته شان نرسند . طبق قانون اگر فرد متقاضی مدعی شود که اختلاف سن واقعی او با سن مدرج در شناسنامه اش بیش تر از ۵ سال است باید به کمیسیون «تشخیص سن» که در فرمانداری شهرستان محل صدور مستقر است مراجعه کند.

هر فرد صاحب شناسنامه، البته تنها یک بار در طول عمرش، می تواند سن مندرج در شناسنامه خویش را تغییر دهد که این تغییر نیز می تواند در جهت افزایش یا کاهش سن آن هم فقط تا ۵ سال اختلاف باشد . در این میان عده ای هستند که مدعی اند سن واقعیشان با سن شناسنامه ای آنها، کمتر از ۵ سال با هم اختلاف دارد که این افراد دیگر نیازی به مراجعه به کمیسیون تشخیص ندارند و مرجع صلاحيتدار برای رسیدگی به دعوی آنها دادگستری است.

 

وکیل چک در اصفهان

آیا شخصی که بیمار است می تواند قبل از فوت خود سند تمامی اموالش را به نام یک نفر (همسر دوم) انتقال دهد و برای بقیه وراث خود فرزندان همسر اول) چیزی باقی نگذارد؟ و اگر وصیت کند که همه ی اموال به همسر دوم برسد، تکلیف چیست؟

پاسخ: در خصوص بخش اول سوال باید گفت: بله شخص این حق را دارد چون طبق قوانین موجود شخص تا زمانی که در قید حیات باشد می تواند در خصوص اموال خود تعیین تکلیف نماید . اما در خصوص بخش دوم سوال ایشان تنها می توانند تا یک سوم اموال خود را طبق وصیت به همسر خود انتقال دهند و نسبت به مابقی اموال تمام وراث، سهم خود را می برند؛ زیرا طبق قانون هیچ شخصی حق محروم کردن وراث قانونی از ارث را نداشته و افراد می توانند فقط، برای یک سوم اموال خود در وصیت تعیین تکلیف نمایند . ضمنا اگر مرض نزدیک به فوت باشد معامله وی قابل بررسی می باشد.

آیا می دانید سرقفلی چگونه انتقال پیدا می کند؟

پاسخ: انتقال سر قفلی حالات مختلفی دارد، از جمله:

الف) انتقال اختیاری؛ سرقفلی یک ملک گاهی اختیاری و با میل و رغبت مالک سرقفلی به فرد دیگری منتقل می شود که ممکن است باسند عادی باشد یا با سند رسمی

ب) انتقال قهری؛ زمانی انتقال قهری مطرح می شود که شخص فوت کند و حقوق حاصل از اجاره حق کسب و پیشه) به ورثه ی او انتقال یابد.

ج) انتقال قضایی؛ وقتی از طرف مقام قضایی حکم به انتقال سرقفلی ملک داده می شود این انتقال را «انتقال قضایی» می گویند

بیشتر بخوانید:وکیل در شیراز.

نویسنده:

    این مطلب توسط آقای مهدی حنیور به نگارش رسیده است.

ارسال دیدگاه

کاربر عزیز برای ارسال دیدگاه ابتدا باید عضو یا وارد شوید

عضویت / ورود
 
دیدگاه ها
این مطلب نظری ندارد
لینک های مرتبط
لینکی موجود نیست