کاربر گرامی به وب سایت دادسرا یار خوش آمدید | برای استفاده کامل از امکانات سایت عضو یا وارد شوید

وکیل کیفری در شیراز+مشاوره تلفنی 24 ساعته فوری و رایگان

شما در حال مشاهده مطلب مذکور در بخش مقالات سایت می باشید

وکیل کیفری در شیراز+مشاوره تلفنی 24 ساعته فوری و رایگان

وکیل کیفری در شیراز+مشاوره تلفنی 24 ساعته فوری و رایگان

خداوردی حنیور

وکیل پایه یک و مشاور حقوقی

(۰۹۲۲-۵۱۹-۲۴-۰۸)

در ابتدا مختصری درباره تعریف جرم صحبت میکنیم

جرم چیست?

طبق ماده ۲ قانون مجازات اسلامی هر رفتاری اعم از فعل یا ترک فعل که در قانون برای ان مجازات تعیین شده است جرم محسوب میشود.

پس دعاوی کیفری ناشی از ارتکاب جرم است چرا که افراد جامعه هرگاه مورد جرم قرار میگیرند به دنبال احقاق حق خود و طرح دعوا در محاکمه اند.

هر متهم حق دارد برای خود از زمان کشف جرم تا اجرای حکم صادره برای دفاع از خود وکیل کیفری انتخاب کند.

وکیل کیفری کیست?

ما دو دسته وکیل کیفری داریم که گروهی با اخذ مدرک کارشناسی در رشته حقوق با شرکت در ازمون وکالت و اخذ مدرک ان وکیل پایه یک دادگستری نامیده میشوند.هنگامی که یک وکیل در مدارج بالاتر تحصیل میکند اعم از کارشناسی ارشد و دکترای حقوق رشته های جرم شناسی و جزا را انتخاب میکند.

به کلیه ی مباحث کیفری اعم از مسئولیت کیفری و جرم شناسی ،کیفر شناسی و سیاست های کیفری اشنا شده و در زمینه کیفری متمرکز میشود.دسته دوم وکلایی که با همان مدرک کارشناسی صرفا پرونده های کیفری را اخذ مینمایند و در سایر مسائل حقوقی فعالیت ندارند ولی باید توجه داشت که هر وکیل در چه زمینه ای با تجربه تر و خبره تر و بهتر است و فعالیت بیشتری دارد.

چرا باید از وکیل برای امور کیفری استفاده کنیم?

وکیل کیفری در اصفهان در این مورد شرح داد:نکته قابل توجه این است که هر دعاوی کیفری را فقط میتوان یک مرتبه مطرح نمود طرح دوباره ان امکان پذر نیست.حال باید در نظر گرفت که با علم و دانش مردم عامه که روزانه دچار حوادث و اتفاقاتی در زندگی میشوند و به دنبال گرفتن حق و حقوق خود و عزیزانشان هستند اگر علم و دانش چگونه تنظیم کردن طرح و حتی ارائه طرح خود به کدام مرجع رل نداشته باشند و از انجایی که گفته شد  طرح کیفری یک مرتبه قابل پیگیری است و با در نظر گرفتن هزینه دادرسی پی میبریم که چقدر وجود یک وکیل کیفری حائز اهمیت است.

شکایت کیفری چیست?

شکایتاز شخصی که مرتکب تخطی شده و عمل او طبق قانون جرم تلقی میشود و قاضی برای ان مجازات تعیین میکند .شکایت کیفری ابتدا در دادسرا مطرح میشود .

تفاوت شکایت کیفری با شکایت حقوقی:دعاوی کیفری مربوط به عملی استکه برای مرتکب ان مجازات تعیین میشود ولی برای دعاوی حقوقی مجازات تعیین نمیشود.شکایت کیفری را در هر کاغذی میتوان تنظیم و به مرجع قضایی برد ولی شکایت حقوقی حتما باید در کاغذ مخصوصی به نام دادخواست نوشته وگرنه مورد پذیرش قرار نمیگیرد.

انواع دادگاه های کیفری:ماده ۲۴۹ قانون ایین دادرسی کیفری :دادگاه های کیفری به دادگاه های کیفری یک ،دادگاه های کیفری دو ،دادگاه های انقلاب،دادگاه اطفال و نوجوانان و دادگاه نظامی تقسیم میشود.

موضوعات کیفری و جزایی شامل قتل ،خیانت در امانت،نزاع،جعل،توهین،تجاوز به عنف،تهدید،ادم ربایی،مزاحمت تلفنی و مواد مخدر است.

یک وکیل کیفری کسی است که در این امور تخصص لازم را دارد و همچنین در تمام امور کیفری تجربه لازم را داشته و بتوند دفاعیات لازم را انجام دهد.در جرائم کیفری میتوان حداکثر دو وکیل به دادگاه معرفی نمود اما در جرائمی که مربوط به دادگاه یک است از جمله اعدام ،حبس ابد ،قطع عضو و جرائم سیاسی و مطبوعاتی میتوان حداکثر سه وکیل کیفری معرفی نمود.

وکیل تسخیری یا وکیل کیفری کیست و فرق ان با وکیل معاضدتی چیست?هرگاه متهم در دادگاه وکیلی نداشته باشد و در دادسرا وکیلی معرفی نکرده باشد یا از لحاظ مالی امکان گرفتن وکیل را نداشته باشد دادگاه خود برای متهم وکیل اخذ میکند،

که به ان وکیل تسخیری گویند.تفاوت وکیل تسخیری با وکیل معاضدتی در این است که وکیل معاضدتی از طرف دادگاه در پرونده های مدنی و حقوقی برای معسرین استخدام میشوند در حالی که وکیل تسخیری در پرونده های کیفری به کار گرفته میشود.

خصوصیات یک وکیل کیفری متخصص:وکیل کیفری متخصص و با تجربه شخصی است که علاوه بر این که در رشته های کیفری و جزایی تحصیل کرده و تخصص دارد دارای تجربه کاری در پرونده های کیفری بوده و با روال کار دادسرا ها و محاکم قضایی اشنایی دارد.

جرایم از حیث انچه که مورد تهاجم قرار میگیرد به سه دسته تقسیم میشود:

الف) جرایم علیه اشخاص: این دسته از جرایم از مهمتری اعمال مجرمانه در هر جامعه ای محسوب میشود.انچه که در این جرایم مورد تهاجم و تعرض قرار میگیرد خود شخص میباشد.منظور از تهاجم به خود شخص تهاجم به بعد جسمی و مادی و یا بعد روحی و روانی او میباشد.از این رو است که جرایم علیه اشخاص به جرایم علیه تمامیت جسمانی و جرایم علیه تمامیت معنوی افراد تقسیم میشود.

جرایم علیه تمامیت جسمی اشخاص در اغلب جوامع متمدن از شدیدترین انواع جرایم محسوب میشود.به نحوی که در میان حقوق دانان و مردم جامعه به این دسته از جرایم جنایت گفته میشود.

از رو جامعه و نظام حاکم بر ان به شدیدترین شکل ممکن با مرتکبین این جرایم برخورد میکند.

به همین دلیل اهمیت این دعاوی و لزوم اگاهی و داشتن تخصص و دانش برای شکایت در خصوص این دسته از جرایم و دفاع در برابر انها به وکیل های کیفری مجرب و متخصص در حوزه حقوق کیفری نیاز دارد.

ب) جرایم علیه اموال و مالکیت: دسته دیگر از جرایم ،جرایمی است که ذاتا و منحصرا به اموال و مالکیت افراد حمله میبرد.

ج) جرایم علیه امنیت ،اسایش و اخلاق عمومی

مجازات دعاوی کیفری:

در دعاوی کیفری هنگامی که تحقق جرمی برای دادگاه ثابت گردید با توجه به نصوص قانونی اقدام به تعیین مجازات میشود و فرد خاطی به مجازات عمل ارتکابی محکوم خواهد شد.

به دلیل اینکه دعاوی کیفری معمولا به صورت فوریت اقدام میشوند و نیاز به رسیدگی سریع دارند هیچگونه قیدی نداشته و میتوان انرا بر روی هر کاغذی نوشت و به محکمه ارائه نمود.

حتی در مواردی نوشتن نیز به دلیل اهمیت سرعت عمل حذف میشود و تنها به درخواست شفاهی کفایت میکنند.

هزینه دعاوی کیفری رقمی ثابت بوده که هر ساله تعیین و ابلاغ میشود.البته رقم ان در مقایسه با هزینه های دادرسی حقوقی بسیار ناچیز است .

وکیل کیفری در شیراز کیست؟

وکیل کیفری خوب کسی است ضمن تحصیلات دانشگاهی و حوزوی در رشته حقوق و فقه موفق به کسب رتبه قابل قبول در آزمون کانون وکلای دادگستری شده و پس از اتمام دوره کارآموزی پروانه وکالت را اخذ نموده و به عنوان وکیل پایه یک دادگستری فعالیت خود را حوزه کیفری و جزایی شروع کرده، همچنین با توجه به علاقه و علم و تسلطی که بر قوانین کیفری و جزایی دارد از جمله در جرایم علیه اشخاص، جرایم علیه اموال و مالکیت و جرایم علیه  آسایش عمومی و امنیت ملی، پس از مدتی، تجربه تبحر، تخصص و مهارت لازم را کسب نموده و به عنوان یک وکیل کیفری خبره و آشنا با تمام مراحل مقدماتی و نظریات مشورتی و آراء وحدت رویه در امور کیفری میتواند در پرونده های کیفری مربوطه به بهترین شکل جهت طرح دعوی یا دفاع ظاهر شود

البته با عنایت به اینکه امور کیفری به دلیل اینکه جرم و جنایات و مجازات مطرح است، از جمله علومی است که ذاتا سخت و آزاردهنده بوده و بر عواطف روحی و روانی تاثیر بسزایی می‌گذارد، بنابراین شخص وکیل باید از قدرت و اقتدار و توان روانی بالایی برخوردار باشد تا در این حرفه موفق شود

وکیل تسخیری یا وکیل کیفری خوب به چه کسی میگویند؟

وفق اصل ۳۵ قانون اساسی طرفین دعوی حق دارند در هر دادگاهی که احتیاج به وکیل داستند برای خود وکیل انتخاب نمایند و حتی اگر توانایی انتخاب وکیل را نداشته باشند باید برای آنها امکاناتی فراهم شود تا از حق داشتن وکیل محروم نباشند، بنابراین در دعاوی کیفری هم شاکی و هم متهم حق دارند وکیل داشته باشند، در نتیجه اگر متهم طی رسیدگی به پرونده نیاز به وکیل داشته باشد، با توجه به درخواست متهم و تمکن و توانایی مالی او، دادگاه وکیلی تسخیری از میان وکلای دادگستری برای متهم جهت دفاع از او تعیین میکند

مطابق آیین دادرسی کیفری جرایمی که مجازات آن سلب حیات، حبس ابد، قطع عضو، مجازات تعریزی درجه ۳ و بالاتر و جنایت عمدی مستلزم پرداخت نصف دیه کامل و بیشتر است حضور وکیل انتخابی یا تسخیری متهم برای قانون بودن جلسه رسیدگی اجباری استجرایم کیفری چیست؟

جرایم کیفری به جرایمی اطلاق می‌شود که اعمال آن ها علیه دیگران منجر به صدمه زدن به حق و حقوق دیگران میشود و قانونگذار ارتکاب چنین رفتاری را ممنوع به قید مجازات دانسته، بنابراین شخصی که ادعا دارد طی چنین مواردی حقی از وی ضایع شده بایستی با طرح شکوائیه ای به مراجع ذیصلاح اقامه دعوی کند، مراحل رسیدگی مطابق آیین دادرسی کیفری صورت می‌گیرد و متشاکی عنه) شخصی که علیه وی شکایت شده( در مقام دفاع در :دادگاه ظاهر می‌شود، جرایم کیفری و جزایی به طور کل به دسته تقسیم میشود

  • جرایم علیه اشخاص: آدمی دارای دو بعد جسمانی و شخصیت معنوی است، بنابراین به جرایمی گفته میشود که علیه تمامیت جسمانی و معنوی انسات رخ میدهد ،ارتباطی با اموال و دارایی شخص ندارد، در نتیجه با احراز اینکه جرمی به طور عمد یا غیر عمد انجام شده مجازاتی را در پی دارد که شدید ترین مجازات مربوط به قتل می‌باشد.
  • جرایم علیه اموال: جرایمی مانند سرقت و خیانت در امانت که به حقوق مالی و اموال و دارایی اشخاص زیان وارد میکند.
  • جرایم علیه امنیت ملی و آسایش عمومی: شامل جرایمی مانند محاربه، توهین، جعل و جاسوسی که بنیان های اقتصادی و اجتماعی کشور را متزلزل میکند، این جرایم امنیت و آسایش عمومی را مختل میکند و با سوء قصد به شخصیت های سیاسی کشور منجر به شورش و آشوب در سطح کشور می‌شود.

منظور از مراجع کیفری چیست؟

هر رفتاری که جرم انگاری شده و برای آن مجازات تعیین شده در زمره امور کیفری قرار میگیرد، بنابراین مراجع کیفری از حیث اینکه در مراجع قضایی با غیر قضایی رسیدگی شوند متفاوت هستند؛ به شکایات و تظلمات بین مردم با یکدیگر در مراجع قضایی ورسیدگی  موضوع اختلاف بین مردم و دولت است در مراجع غیرقضایی صورت می‌گیرد.به موجب ماده ۲۹۴ قانون آیین دادرسی کیفری، دادگاه‌های کیفری به دادگاه کیفری یک، دادگاه کیفری .دو، دادگاه انقلاب، دادگاه اطفال و نوجوانان و دادگاه‌های نظامی تقسیم می‌شود

دادگاه کیفری یک:در دادگاه کیفری یک، پرونده هایی نظیر؛ آدم ربایی و تجاوز به عنف و غیره با مجازات هایی چون قصاص نفس، اعدام، حبس ابد، قطع عضو، جرایم.سیاسی و مطبوعاتی و… هر یک از طرفین می توانند حداکثر سه وکیل انتخاب نمایند

  • دادگاه کیفری دو: در دادگاه کیفری دو، پرونده هایی نظیر؛ سرقت و تصرف و جرایمی که مجازات آن سلب حیات یا حبس ابد است هر یک از طرفین حداکثر می .توانند دو وکیل انتخاب نمایند
  • دادگاه انقلاب: به موجب قانون آیین دادرسی کیفری جرایمی نظیر؛ محاربه، افساد فی الارض، توهین به مقام رهبری و مقابله با نظام، تولید و قاچاق اسلحه و مواد مخدر در دادگاه انقلاب رسیدگی می‌شود
  • دادگاه اطفال و نوجوانان: به‌ تمامی جرایم اطفال و افراد کمتر از هجده سال تمام شمسی در دادگاه اطفال و نوجوانان رسیدگی می‌شود، در جرایم تعزیری درجه شش و بالا تر و نیز جرایم مستلزم پرداخت دیه و ارش بیش از خمس دیه کامل، انتخاب وکیل برای متهم اجباری است.
  • دادگاه نظامی: رسیدگی به اتهامات افسران انتظامی مذکور در تبصره ماده ۳۰۷ قانون آیین دادرسی کیفری که در صلاحیت سازمان قضایی نیروهای مسلح است حسب مورد در صلاحیت دادگاه نظامی یک یا دو تهران است

دادگاه کیفری تهران: به موجب ماده ۳۰۷ قانون آیین دادرسی کیفری؛ رسیدگی به اتهامات رؤسای قوای سه گانه و معاونان و مشاوران آنان، رئیس و اعضای مجمع تشخیص مصلحت نظام، اعضای شورای نگهبان، نمایندگان مجلس شورای اسلامی و خبرگان رهبری، وزیران و معاونان وزیران، دارندگان پایه قضایی و… در صلاحیت دادگاه کیفری تهران است مگر اینکه له موجب قوانین خاص مرجع دیگری صالح به رسیدگی باشد

دانش لازم برای یک وکیل کیفری متخصص

پزشکی قانونی

 شناخت علم پزشکی قانونی برای وکیل کیفری بسیار با اهمیت است و در این حالت است که می تواند به خوبی و بدون اشتباه نظرات کارشناسان حقوقی ارائه کند.

اسلحه شناسی

اگر برخی از اوقات قتل با سلاح های گرم حاصل شود، با این که این موضوع به ندرت اتفاق می‌افتد اما در هر حال باید یک وکیل خوب با این دانش آشنایی داشته باشد. چون برخی اوقات اتفاقات بسیار پیچیده رخ می‌دهد که حل آن ها نیازمند شناخت انواع اسلحه می باشد. بنابراین وکیل باید نسبت به انواع اسلحه و طرز کار و مشخصات آن ها آشنا باشد.

پلیس علمی

در پرونده های جنایی  نیاز به انگشت نگاری و شناسایی اثر انگشت از محل وقوع جرم و کشف جلب و جمع‌آوری آثار مالی در صحنه جرم و غیره می باشد، در نتیجه اهمیت دانش پلیس علمی بیش از پیش شناخته می شود.

وظایف اصلی وکیل کیفری در شیراز

وکیل شاکی باید باید مطالبات موکل خود را با شکوائیه تنظیم نموده و بیان نماید. تهیه دفاعییه از جمله وظایف دیگری است که به وسیله وکیل کیفری برای موکل انجام می‌شود. وکلایی که در این حوزه خدمت می کنند قادر هستند، نمایندگی و وکالت افرادی را که به سبب ارتکاب جرم مورد تحقیق واقع می شوند و متهم می باشند به عده  بگیرند.

 مثلاً وکلای کیفری پرونده جنایی فردی را که به سبب قتل عمدی متهم شده است بررسی کرده و این موضوع را در نظر می‌آورند که آیا جرم مورد نظر بر اساس قانون انجام گرفته یا نه و در نتیجه با مشاهدات آن ها می‌توانند سبب درخواست تخفیف در مجازات بشوند. وکلای کیفری نیز قادر هستند بازجویی انجام داده و در این  موضوع نقش بسیار فعالی داشته باشند. حتی در مهمترین جنایات عناصر را که سبب کاهش مجازات مجرم شود  را همراه با شواهد و مدارک آن ها به دادگاه ارائه می کند. مواردی که در مورد آن ها صحبت شد محدود به اتهامات قتل نمی باشد. وکلای کیفری قادر هستند در مواردی مثل سرقت و زورگیری و غیره در دادگاه های کیفری به منظور دفاعیات تعقیب کیفری شرکت نمایند.

مزایای استفاده از وکیل کیفری در شیراز

وکلا در اکثر پرونده‌های حقوقی قادر هستند در صورت عدم حضور موکل وکالت او را عهده دار شوند و در دعوای کیفری به وکالت و نمایندگی او شرکت کنند . پرونده‌هایی که مستثنی از این موضوع نیستند و نیازمند حضور شخص متهم می باشند و وکیل کیفری وقتی پا در این عرصه می گذارد که تحقیقات اولیه و مراحل دادرسی پایان یافته باشد. زیرا تنها شخصی که متهم به جرم های کیفری می باشد قادر است پاسخگو شود و شخصی نمی تواند به وکالت از او  این کار را انجام دهد. وکیل دادگستری قادر است شکایت را بررسی نموده و جرم را که موکل او بر اساس اقدام قانونی در کلانتری و دادستانی به آن متهم شده است و نیز مجازات او را مورد تجدید نظر قرار دهد.

image
JM
نویسنده این مطلب

مهدی حنیور

ارسال دیدگاه

کاربر عزیز برای ارسال دیدگاه ابتدا باید عضو یا وارد شوید

عضویت / ورود
 
دیدگاه ها
این مطلب نظری ندارد