کاربر گرامی به وب سایت دادسرا یار خوش آمدید | برای استفاده کامل از امکانات سایت عضو یا وارد شوید

بطلان نکاح سوال توسط : امیر معماریان فرد

اگه علت ماهوی طلاق در دوران عقد و قبل از شروع زندگی زناشویی و عروسی عدم دوشیزگی زوجه باشد و نوع طلاق هم بائن نوبت اول باشد که جاری شده است. حال اگر در این صورت زوجین دو روز بعد از طلاق به دفتر ازدواج مراجعه و عاقد بدون توجه به عده طلاق بائن نوبت اول و منشأ طلاق صورت گرفته فی مابین زوجین، سند ازدواج جدید در عده طلاق بائن نوبت اول زوجه صادر نماید این نکاح شامل ماده ۱۰۵۰ و ۱۰۵۱ قانون مدنی میشود و نکاح صورت گرفته باطل میباشد یا خیر؟


تاریخ و زمان: ۱۳۹۹/۱۱/۲۴ - ۰۰:۳۷

کاربر عزیز برای ارسال پاسخ به پست (پرسش) ها ابتدا باید عضو یا وارد شوید

عضویت / ورود
 
پاسخ های کاربران به این پست : 1 عدد (تفکیک از آخر به اول)
خداوردی حنیور وکیل پایه یک

سلام و عرض ادب با توجه به مواد ماده ۱۰۵۰ قانون مدنی هر کس زن شوهردار را با علم به وجود عُلقِه‌ی زوجیت و حرمت نکاح و یا زنی را که در عده ی طلاق یا در عده ی وفات است با علم به عده و حرمت نکاح برای خود عقد کند عقد باطل و آن زن مطلقاٌ بر آن شخص حرام مؤبّد می‌شود. ماده ۱۰۵۱ قانونی حکم مذکور در ماده‌ی فوق در موردی نیز جاری است که عقد از روی جهل به تمام یا یکی از امور مذکوره ی فوق بوده و نزدیکی هم واقع شده باشد، در صورت جهل و عدم وقوع نزدیکی عقد باطل ولی حرمت ابدی حاصل نمی‌شود. در این صورت عقد باطل است اما حرمت ابدی حسب مورد می‌تواند صورت پذیرد.


۱۳۹۹/۱۱/۲۴ - ۰۰:۳۷