کاربر گرامی به وب سایت دادسرا یار خوش آمدید | برای استفاده کامل از امکانات سایت عضو یا وارد شوید

مصاحبه با رتبه ی اول آزمون دکترای حقوق عمومی سال 1400

شما در حال مشاهده مطلب مذکور در بخش مقالات سایت می باشید

مصاحبه با رتبه ی اول آزمون دکترای حقوق عمومی سال 1400

مصاحبه با رتبه ی اول آزمون دکترای حقوق عمومی سال 1400

به گزارش خبرگزاری دادسرایار

دانش آموخته دانشگاه شهید بهشتی خانم نگار پایدار اردکانی در آزمون دکترای حقوق عمومی سال ۱۴۰۰ عنوان رتبه یک  کنکور را از آن خود نمود. او در کنکور سال 1391 رتبه 9 را احراز کرده بود.

 مصاحبه ی کوتاه با ایشان در مورد تجربه اش در آزمون دکترا و نحوه آمادگی او برای آزمون دکترا داشتیم که در ادامه خبر با آن اشاره می کنیم.

 معرفی و خلاصه ای از پیشینه تحصیلی و شغلی شما؟

 بنده نگار پایدار اردکانی هستم. در سال ۱۳۹۱ رتبه ۹ کنکور کارشناسی را در رشته حقوق کسب کردم و دردانشگاه  شهید بهشتی  تهران پذیرش شدم و بعد از این که وارد مقطع کارشناسی ارشد شدم، از طریق سهمیه ی استعدادهای درخشان در شاخه ی حقوق عمومی ادامه ی تحصیل دادم. اکنون به عنوان مشاور حقوقی در شرکتی  حقوقی مشغول به کار هستم.

  هدف شما از ادامه تحصیل در مقطع دکترا؟

 این که در مقطع کارشناسی  ارشد ، به پیوند سیاست و حقوق بسیار علاقه‌مند بودم و همین موضوع هدفم را برای تحقیق و مطالعه بیش تر در این زمینه با انگیزه تر نمود.  البته ناگفته نماند که انجام تحقیقات علمی و پژوهشی و استفاده از نظرات و راهنمایی ها و کمک و یاری صاحب نظران و استادان مشهور در این رشته ، حضور در دانشگاه و پیشرفت در مقاطع علمی بالاتر را به منظور کسب علم ضروری و کسری های دانش را می طلبد. به علاوه غیر از هدف ، ابزار تحصیلی به منظور پیوستن به شغل دلخواه به طور کلی، دانش آموزی و درس خواندن از موضوعات مورد علاقه من می باشد.

 شروع به مطالعه شما از چه زمانی بود؟

 بنده از نخستین روزهای آبان ۹۹ تصمیم جدی به مطالعه و شرکت در کنکور دکترا گرفتم و روزانه حدود ۶ ساعت مطالعه مفید داشتم.  خالی از لطف نیست که بگویم دو روز در هفته مطالعه آزاد داشتم و به طور مطلق استراحت می کردم. شغل من در این مدت به صورت مشاوره تلفنی آن هم به شکل پراکنده انجام می‌شد و از نظر زمانی خیلی وقت من را اشغال نمی کرد. وقتی مطالعات خود را به طور جدی شروع کردم، موقع مطالعه منابع زیادی برای ایجاد می شد. به خصوص که هشت سال بود از کنکور من گذشته بود. برای همین در روزها و ماه های اول مطالعات من بیش تر شکل آزمون و خطا بود. بعد از یک ماه که برای دور اول، فقط منابع را روخوانی می‌کردم. یک نگاه گذرایی هم به سوالات کنکور سه سال پیش داشتم و به این درک رسیدم که منابع کنکور دکترا، فقط کتاب های اصلی و جزوه آن نمی باشد. همین تفکر سبب شد که به زدن کنکور کارشناسی ارشد و دکترای ۵ سال اخیر گرایش پیدا کنم و هرچه بیش تر تست می زدم ،به منطق طراحان سوال بیشتر پی می بردم و همین موضوع یک چارچوب برای درس خواندن من ایجاد کرد. 

به طور کلی اگر بخواهم خلاصه بگویم، موفقیت من بعد از کمک پرورد گار،  از مطالعه قوانین خاص در زمینه حقوق اداری و حقوق کار به دست آمد.

  معرفی منابع و شیوه مطالعه شما؟

 برنامه ریزی خاصی نداشتم. اما خودم را مقید کردم که ۵ روز در هفته روزی ۶ ساعت مطالعه کنم. البته تست زدن، بخش جدا نشدنی درس خواندن روزانه ی من بود. به شکلی که همه تست های کنکور کارشناسی ارشد و دکترای پنج سال اخیر را می‌زدم و نکته های آن را یادداشت می کردم. منابعی را که مورد مطالعه قرار دادم در زیر عنوان می‌کنم و پیشنهادم به داوطلبان این است که در ماه آخر خیلی جدی تر درس بخوانند.

حقوق کار:

-کتاب حقوق کار دکتر عزت الله عراقی

-کتاب کار شایسته دکتر سعید رضا ابدی

-کتاب حقوق کار دکتر محمد هاشمی

قوانین:

۲۰۳-ماده و ۱۲۱ تبصره قانون کار به صورت ریز به ریز و دقیق.(خوانش مفهومی خصوصا در محاسبه ساعات کار در بخش مدت کار)

-قانون بیمه بیکاری

-قانون مربوط به تعیین عیدی و پاداش کارگران

-قانون تشکیل شوراهای اسلامی کار

-آیین دادرسی کار

حقوق اساسی:

-حقوق اساسی و نهاد های سیاسی دکتر قاضی شریعت پناهی

-حقوق اساسی جلد۲ دکتر سید محمد هاشمی

-حقوق اساسی تطبیقی دکتر کمال الدین هریسی نژاد

-حقوق اساسی در نظم حقوقی کنونی دکتر پوریا عسکری و همکاران

*قوانین:

-۱۷۷ اصل قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران( با خوانشی دقیق و مفهومی، به جد می توان گفت حتی از، با و یا در نوشتار اصول،تفاوت اساسی ایجاد می کند. پیشنهاد می کنم با مطالعه دقیق و پرتکرار سعی در حفظ کردن نود درصدی اصول داشته باشید)

-نظریات تفسیری شورای نگهبان

-آیین نامه داخلی مجلس شورای اسلامی (دقیق و حتی الامکان با جزییات موارد مهم و شکلی مرتبط با اصول قانون اساسی)

-قانون تشکیلات، وظایف و انتخاب شوراهای اسلامی کشور و انتخاب شهرداران

-قانون نحوه تشکیل و فعالیت احزاب سیاسی

-قانون انتخابات، تعداد، شرایط و آیین نامه داخلی مجلس خبرگان رهبری

-قانون ممنوعیت تصدی بیش از یک شغل

-آیین نامه داخلی مجمع تشخیص مصلحت نظام

*حقوق اداری:

-کتاب حقوق اداری دکتر منوچهر موتمنی طباطبایی

-کتاب حقوق اداری یک و دو دکتر کوروش استوار سنگری و دکتر محمد امامی

*قوانین:

-قانون تشکیلات و آیین دادزسی دیوان عدالت اداری

-قانون مدیریت خدمات کشوری

-قانون استخدام کشوری

-قانون رسیدگی به تخلفات اداری و آیین نامه مرتبط

-قانون تشکیل سازمان بازرسی کل کشور

-قانون گزینش کشور و آیین نامه آن

*متون فقه:

-بخش جهاد کتاب المعه الدمشقیه فی فقه الامامیه و الروضه البهیه فی الشرح المعه الدمشقیه

-بخش قضا و شهادت و احیای موات و امر به معروف و نهی از منکر کتاب الروضه البهیه فی الشرح المعه الدمشقیه

-بخش انفال کتاب  متون فقه حقوق بین الملل عمومی و حقوق عمومی دکتر ابراهیم موسی زاده

-بخش ولایت فقیه از کتاب البیع امام خمینی چاپ موسسه تنظیم و نشر آثار امام

-بخش ولایت کتاب المکاسب شیخ انصاری چاپ کنگره شیخ انصاری

-کتاب شئون و اختیارات ولی فقیه محمد علی قهرمان لو

  ممکن است در نگاه  نخست داوطلبان دچار ترس  شوند. اما کافی است یک برنامه ریزی اصولی داشته باشند که در یک مدت منطقی، قادر خواهند بود، منابع را بارها و بارها دوره کنند.

  ارزیابی کیفیت سوالات آزمون امسال؟ 

 وقتی سوالات کنکور سه سال اخیر دکترا را مورد ارزیابی قرار می دهیم، به این نتیجه می رسیم که  هر سال پیش از سال قبل سوالات دشوارتر می‌شود. البته تعداد زیاد منابع ضروری، برای مطالعه بیش تر می باشد. بنابراین هرچه سطح کیفیت مطالعات بالا باشد، به همان اندازه دشواری سوالات هم کمتر می‌شود.

ویژگی های  کنکور در شرایط کرونا

کنکور در شرایط کرونا یک انگیزه برای من تلقی می شد. با در نظر داشتن فضای کرونایی، این الزام برای من به وجود آمده بود که اجباراً مدت زیادی در خانه بمانم و زمانی که مطالعه زیادی می کردم، این موضوع باعث خستگی من نمی شد. بلکه احساس مفید بودن به من دست می داد. تنها یک اضطراب داشتم و آن هم ترس از عقب افتادن آزمون بود. چون واقعا خسته شده بودم و نمی خواستم روزهای عید نوروز را با درس و کتاب سپری کنم که با لطف پروردگار کنکور سر موقع برگزار شد و مشکلی به وجود نیامد.

 قطعاً برگزاری کنکور در شرایط کرونا و مسائل حاشیه ای آن، مثل استفاده از ماسک یا فاصله های صندلی ها و نگرانی از تهویه سالن و غیره بی اثر نیست. اما برای من کلا ده دقیقه ی اول آزمون تاثیر داشت. بعد از آن اصلا به گذشت زمان توجه نکردم و کلاً فراموش کردم که با ماسک تنفس می کنم. اما در کل برگزاری آزمون را مطلوب می دانم.

دانشگاه مورد نظر برای ادامه تحصیل

 از آن جایی که دوره کارشناسی و کارشناسی ارشد خود را در دانشگاه شهید بهشتی تهران گذرانده و این از بزرگترین خوشبختی های من است. دانشکده حقوق دانشگاه شهید بهشتی به شکلی دانشگاه مادر و وطن من تلقی می شود . آرزو می کنم هر نتیجه ای را که خداوند برایم در نظر گرفته است سر راه من قرار بگیرد.

رزومه شما برای مرحله مصاحبه؟

به طور کلی ارزیابی و سنجش رزومه و محرز شدن نقاط قوت و ضعف به عهده هیئت مصاحبه کننده می باشد .اما من به جهت داشتن مقالات علمی و سابقه تحصیلی مثل معدل مقالات قبلی و سابقه همکاری با انجمن ها و نشست های حقوقی از نظر هیئت مصاحبه کننده مطلوب بودم.

سخن پایانی مصاحبه با رتبه ی اول آزمون دکترای حقوق عمومی سال 1400

از آن جایی که تنها ملاک تمایز انسان از بقیه موجودات، عقل و اراده و اختیار انسان می باشد و ذهن او از قدرت بی انتها یی بهره مند است. بی شک همین که اراده کند و به دنبال  این اراده در مسیر دارای هدف را خود ادامه دهد ، نتیجه ای که به دست می آورد موفقیت تضمینی است.

چنان چه این دستاورد رابه عنوان موفقیت بدانم دانش من  در این مسیر حداقل است . تمام این موفقیت را نتیجه توکل به خدا می دانم که خداوند غیر ممکن هاست و ممکن ها را محقق می‌کند. از طرفی دستان پدر و مادر خودم را که در این مسیر من را راهنمایی و حمایت کردند، می‌بوسم و بخشی از توفیقات خود را مرهونحمایت بی‌دریغ آنها هستم. از دوستان و همراهانم و به ویژه استادان بزرگوار حقوقی که در دوره تدریس شان مرا بیش از پیش دارای انگیزه کردند، سپاسگزاری می کنم.

image
JM
نویسنده این مطلب

مهدی حنیور

ارسال دیدگاه

کاربر عزیز برای ارسال دیدگاه ابتدا باید عضو یا وارد شوید

عضویت / ورود
 
دیدگاه ها
این مطلب نظری ندارد