کاربر گرامی به وب سایت دادسرا یار خوش آمدید | برای استفاده کامل از امکانات سایت عضو یا وارد شوید

گفتگو با علی نعمتی که در بیست و پنجمین المپیاد علمی رشته حقوق مدال برنز را دریافت کرد

شما در حال مشاهده مطلب مذکور در بخش مقالات سایت می باشید

گفتگو با علی نعمتی که در بیست و پنجمین المپیاد علمی رشته حقوق مدال برنز را دریافت کرد

گفتگو با علی نعمتی که در بیست و پنجمین المپیاد علمی رشته حقوق مدال برنز را دریافت کرد

 علی نعمتی که در سال ۱۳۷۸ در استان اردبیل متولد شده است، در مقطع کارشناسی رشته حقوق در دانشگاه تبریز مشغول به تحصیل است. او توانست در بیست و پنجمین المپیاد علمی دانشجویی رشته حقوق مدال برنز را کسب کند.

 در مصاحبه با ایشان راجع به المپیاد علمی دانشجویی، در مورد نحوه شرکت و منابع ضروری به منظور دریافت آمادگی در این  المپیاد راهنمایی هایی را ارائه نموده است.

 ضمن عرض سلام خدمت شما آقای نعمتی و عرض تبریک به مناسبت دریافت مدال برنز المپیاد رشته ی حقوق  لطفاً برای ما بگویید که  

مفهوم المپیاد علمی چیست؟

المپیاد آزمون علمی است که هر سال بین دانشجویان سال سوم و چهارم دوره لیسانس که دست کم ۷0 واحد درسی را گذرانده باشند و فارغ التحصیل نشده باشند، در دو مرحله برگزار می گردد. دانشجویان همه دانشگاه ها اگر شرایط فوق برای  شرکت  در المپیاد را داشته باشند، می توانند به مرحله نهایی از دو طریق راه یابند:

 یکی از طریق آزمون غیر متمرکز که عموماً در پایان فروردین و اردیبهشت برگزار می گردد و به این شکل است که هر دانشگاهی حداکثر پنج عضو برای تیم المپیاد خود بر می گزیند که گروه دانشگاه ها در آزمون  قطب با هم رقابت می نمایند. از هر قطب ۵ نفر و از قطب تهران ۱۰ نفر به مرحله آخر راه می‌یابند.

 آزمون مذکور مانند آزمون مرحله پایانی تشریحی می باشد و منابع امتحانی مرحله نهایی به همان ترتیب است. یعنی روز اول حقوق مدنی، اصول فقه، حقوق اساسی و روز دوم دروس حقوق بین الملل عمومی و حقوق جزای عمومی و آیین دادرسی کیفری و در کل این آزمون از مرحله پایانی آسان تر است.

 روش دیگر که برای افرادی مناسب است که قادر نشده باشند، از طریق آزمون قطب به این رقابت‌ها پا بگذارند. شیوه متمرکز یعنی به وسیله آزمون کارشناسی ارشد می باشد. دانشجویان سال سوم دوره کارشناسی حقوق و ضرورت دارد که در آزمون کارشناسی ارشد ثبت نام نمایند و الزام آن این است که گزینه ی "فقط برای شرکت در المپیاد" را در موقع ثبت نام علامت گذاری کنند. 

دانشجویان سال آخر ضرورتی ندارند این گزینه را علامت بزنند. سازمان سنجش از میان همه شرکت کنندگان آزمون کارشناسی ارشد ۱۵ نفر را که بالاترین تراز علمی را دارا هستند به مرحله نهایی دعوت می کنند. این ۱۰ نفر عموما از زیر مجموعه های گوناگون هستند و حتی ممکن است رتبه ۷ یا ۱۰ زیرگروه جزا به مرحله نهایی دعوت گردد. اما رتبه ۲ یا ۳ حقوق عمومی یا زیر گروه دیگری دعوت نشود. چون این امکان وجود دارد که تراز علمی شخص اول از شخص دوم بیشتر باشد. با وجود این که رتبه او پایین تر است.

 چه بسا افراد دیگر با رتبه‌های بهتر نتوانستند به مرحله نهایی راه یابند. نکته قابل توجه این که سال ۱۳۹۹ استثنائا  به دلیل شیوع بیماری کرونا آزمون غیرمتمرکز برگزار نگردید و همه سهمیه غیر متمرکز به آزمون ارشد اختصاص داده شد. اما در سال های قبل با این رتبه ها امکان نداشت کسی به مرحله نهایی راه یابد.

  اشخاصی که به این روش در المپیاد شرکت می‌کنند بهتر آن است که زیر مجموعه مورد علاقه خودشان را برگزینند. زیر مجموعه ی حقوق جزا و خصوصی شانس بهتری دارند. هرچند که از زیر مجموعه های دیگر هم در سال‌های جاری در مرحله نهایی شرکت کردند. 

مرحله نهایی پس از آن که نتایج آزمون کارشناسی ارشد اعلام می شود، در ماه مرداد برگزار می گردد. که برگزیدگان آزمون ارشد و غیر متمرکز یعنی قطب، در تهران به مدت دو روز با هم رقابت می نمایند. در سال ۱۳۹۹ که استثنایی بر این روند می باشد، به دلیل شیوع ویروس کرونا در مرحله نهایی در دانشگاه‌های خود و  بابت تاخیر افتادن های مختلف بالاخره در اسفندماه برگزار شد. 

این رقابت ها طی دو روز در شش ماده ی درسی برگزار می گردد. هر روز ۳ درس از ساعت ۸ صبح تا ۹ و نیم درس اول از ساعت ۱۰ تا ۱۱:۳۰ درس دوم ساعت ۱۴ تا ۱۵ و نیم و درس سوم. روز اول دروس حقوق مدنی و متون فقه و حقوق اساسی و روز دوم دروس حقوق بین المللی عمومی و حقوق جزای عمومی و آیین دادرسی کیفری آزمون گرفته می شود.

 نحوه آگاهی شما از برگزاری این آزمون از چه طریق بود و از چه زمانی شروع به مطالعه نمودید؟

  بنده از ترم ۳ با المپیاد حقوق آشنایی داشتم. اما اطلاعات من کامل نبود و از آن جایی که علاقه زیادی به رشته حقوق دارم. در دوره کارشناسی همواره سعی کردم که تا با منابع مختلف را مطالعه کنم و در همه درس ها پایه قوی داشته باشم و به نظرم با داشتن پایه قوی و مطالعه کامل در هر آزمونی امکان دستیابی به نتیجه مثبت فراهم می شود که با یاری خداوند چنین هم شد.

 من برای المپیاد مذکور یک برنامه‌ای در نظر گرفته‌ام که از ماه  دی ۱۳۹۸ تا مرداد ۱۳۹۹ با شیوع کرونا تا اسفند و خیلی خسته کننده بود. متاسفانه آزمون غیر متمرکز که قرار بود در ۲۰ فروردین برگزار شود، عقب افتاد و آزمون غیر متمرکز سال ۱۳۹۹ حذف گردید و چنین تعیین شد که همه داوطلبان مرحله نهایی به منظور دست یافتن به مرحله کشوری باید در کنکور کارشناسی ارشد شرکت نمایند و نحوه انتخاب به وسیله آزمون ارشد می باشد. 

این تصمیم زمانی گرفته شد که امتحانات خرداد نزدیک بود و داوطلبان آزمون غیر متمرکز مدت زمان طولانی به شکل تشریحی مطالعه کرده بودن.  بعد از امتحانات هم تنها به مدت ۱۵ روز تا کنکور کارشناسی ارشد زمان مانده بود. با همراهی همه این مشکلات و با وجود این که یکی از دوستان قدیمی من فوت کرد و من بسیار افسردگی گرفتم و به مدت دو ماه از درس و کتاب فاصله داشتم که از اردیبهشت ماه تا شروع امتحانات در تیر ماه بود، سرانجام به تدریج دوباره به خود آمده ام. 

پس از پایان امتحانات با کمی امید و با ۱۵ روز مدت باقیمانده شروع به مطالعه برای کنکور کارشناسی ارشد کردم. بعد از این که نتایج کنکور ارشد اعلام شد، کمی نا امید بودم. چون فکر می‌کردم با رتبه ۱۵ امکان قبولی برای مرحله نهایی نیست. اما از اوایل مهر ماه فهمیدم که برای مرحله نهایی قبول شدم و مقرر شده بود که آزمون ۲۵ مهرماه برگزار گردد. اما تا یک اسفند عقب افتاد و به سبب شیوع کرونا در سال جاری آزمون یک روزه برگزار گردید. 

سه درس پیش از ظهر و سه درس بعد از ظهر و برای هر کدام یک ساعت فاصله زمانی داشتیم. مجموعا شش ساعت امتحان تشریحی در یک روز خیلی خسته کننده و وحشتناک بود. اما به خوبی گذشت.

 منابع امتحانی شما برای المپیاد علمی رشته حقوق چیست و چگونه به مطالعه آن ها پرداختید؟

 نکته قابل توجه  این است که این ها که ذکر شد تجربیات شخصی بنده است و البته که روش های دیگری هم وجود دارد و همچنین در وب سایت دانشکده حقوق شهید بهشتی خیلی از منتخبین، منابع خودشان را نگارش کرده اند و بهره بردن از تجربیات بقیه ی دوستان در این زمینه حتماً سودمند خواهد بود.

حقوق مدنی

اشخاص کتاب دکتر صفایی، اموال دکتر کاتوزیان؛ در مدنی ۳ تمرکزم بیشتر بر کتاب دکتر صفایی بود و همین کتاب تا حدود زیادی کافی است اما کتاب دکتر شهیدی و کاتوزیان را هم قبلا مطالعه کرده بودم؛ مدنی ۴ کتاب دکتر صفایی کفایت می‌کند هر چند قبلا کتاب دکتر بابایی را هم خوانده بودم. 

مدنی ۵ و ۸ را من برای المپیاد نخوانده بودم هر چند به گفته رتبه های سال های اخیر برای مدنی ۵ کتاب دکتر صفایی و مدنی ۸ هم برای شفعه و وصیت کتاب دکتر کاتوزیان و برای ارث کتاب دکتر شهیدی مناسب است. مدنی ۷ و ۸ درس هایی از عقود معین دکتر کاتوزیان با تاکید بر بیع و اجاره و وکالت و ضمان. مدنی های ۳، ۴، ۶ و ۷ اهمیت بیشتری دارند.

سوالات حقوق مدنی معمولا از مباحث اختلافی و تجزیه و تحلیلی طرح می‌شود. نیاز  پاسخگویی به سوالات تحلیل و استنباط مناسب و مطالعه پیاپی است.

متون فقه

دو جلدی تحریر الروضه فی شرح اللمعه اقای امینی و ایتی جلد اول از مبحث قضا به بعد و جلد دوم کامل با ترجمه (فقه استدلالی اقای دادمرزی) علاوه بر ترجمه متن باید قادر باشید که متن را تحلیل نموده و توضیح دهید امسال سوال متون از اواخر بخش متاجر طرح گردیده بود به طور کلی مباحث متاجر نکاح و طلاق و مباحث کیفری از اهمیت بالاتری برخوردار استند.

همچنین اکثر رتبه های سال های اخیر از کتاب سه جلدی دکتر قافی بهره برده اند. سوال امسال از بحث اجمال مخصص طرح گردیده بود به طور کلی بحث عام و خاص و استصحاب در اصول عملیه از اهمیت بیشتری برخوردار استند. به اصطلاحات توجه داشته باشید و مثال ها را فهمیده و به خاطر بسپارید و در پاسخگویی استفاده کنید. اقوال و نظرات مختلف را ذکر و تحلیل نمایید.

حقوق اساسی

برای اساسی ۱ بایسته های حقوق اساسی دکتر قاضی با تاکید بر مباحث مربوط به حاکمیت و تفکیک قوا و قوه مجریه و برای اساسی ۲ جلد دوم دکتر هاشمی (حاکمیت و نهاد های سیاسی) همراه با قانون اساسی البته تسلط به تمام جزئیات و مسائل ریزکتاب دکتر هاشمی مثلا آیین نامه داخلی مجلس نیاز نیست. مباحثی مثل رهبری و ریاست جمهوری و مجلس اهمیت بیشتری دارند. جزوه ای نیز در اینترنت موجود است از دکتر علی‌اکبر گرجی که مطالعه آن نیز مفید است.

حقوق بین الملل عمومی

من کتاب دکتر ضیائی بیگدلی را مطالعه کرده بودم. هر چند به گفته دوستان جزوات دکتر ابراهیم بیگ زاده نیز بسیار مفید است اما همان طور که انتظار میرفت سوالی به طور مستقیم از کتاب طرح نگردید و مثل سال های قبل سوال از مسائل روز بود و از ما خواسته شده بود که اقدام امریکا در ترور سردار رشید حاج قاسم سلیمانی و واکنش ایران (حمله به عین الاسد) به این اقدام را از منظر حقوق بین الملل تحلیل کنیم. بنابراین مطالعه مقالات و نظرات پیرامون مسائل روز حقوق بین الملل بسیار لازم خواهد بو.

حقوق جزای عمومی

مجموعهسه جلدی دکتر اردبیلی (برای یادگیری مفاهیم و امادگی اولیه). البته اگر پایه خوبی دارید قانون مجازات اسلامی در نظم حقوقی کنونی جناب دکتر شمس ناتری کافی خواهد بود.

جزوه جزای عمومی ۲ دکتر شاملو

سعی کنید جزوات جزای عمومی جناب دکتر شاملو را تهیه بکنید؛ اکثر سوالات به گفته شرکت کنندگان سال های اخیر و تجربه عینی بنده منطبق با این جزوات هستند.

آیین دادرسی کیفری

دوجلدی دکتر خالقی همراه با کتاب نکته ها در قانون آیین دادرسی کیفری مباحث مربوط به قرار ها و صلاحیت از اهمیت بیشتری برخوردار هستندحتما مباحث را به صورت مقایسه ای و تحلیلی مطالعه نمایید و و حالات و فروض مختلف را مورد توجه قرار دهید متاسفانه شخصا در این درس عملکرد بسیار ضعیفی داشتم به ویژه که پنج ساعت با تمام توان به دروس قبلی پاسخ داده بودم. سوال امسال که شقوق مختلفی داشت از مباحث مربوط به قرار ها طرح شده بود.

به طور خلاصه باید بگویم که استناد به قانون تا حد امکان، با ذکر شماره  و اصل و ماده ی مورد نظر و تجزیه و تحلیل نظرات مختلف و بیان گفته های متفاوت و شرح حال سوال و موضوع و توجه به احتمالات مختلف اهمیت زیادی دارد و باید در پاسخ به سوالات تلاش کنید که بدون مقدمه در مورد یک موضوع بحث نکنید. ابتدا مثل یک مقاله طرح موضوع کرده و بعد نظرات و گفته های متعدد را در پاسخ ذکر کرده و تجزیه و تحلیل کنید. 

فرض های مختلف و محتمل را مورد بررسی قرار دهید و سرانجام با ذکر نقاط ضعف و قوت دلایل مختلف یک نتیجه‌گیری را ارائه کنید. لازم به ذکر است که این امکان هم وجود دارد که با بیان یک علت از هر نظر قسمت هایی از آن را قبول نموده و بخش‌هایی را رد کنید.

 آیا برای دانشجویان دوره کارشناسی سوالات مناسب طرح شده است؟

 به طور خلاصه باید بگویم که این آزمون برخلاف تصور دشوار نیست و با مطالعه پی‌درپی و اطلاعات عمیق،  پاسخ دادن به سوالات بسیار دلچسب است و درست مانند ساعت های آزمون که برای من جزو شیرین ترین ساعت شد. رقیبان، داوطلبان و دانشجویانی هستند که درست مثل شما می باشند. 

هر آن چیزی که شما را از دیگران متمایز می کند، اول از همه امید و اعتماد به نفس و بعد از آن تلاش و تیزهوشی خواهد بود. خیلی از دانشجویان دانشگاه های شهرستان ها در سال های جاری در این آزمون رتبه های بسیار خوبی به دست آورده اند. سطح سالات اصولاً بالاست. اما سوالات عجیب و غریب و دور از ذهن نیست و نیاز به تحلیل و استنباط دارد.

 تاثیر رتبه کسب شده در این آزمون چیست و امتیاز  هایی که برای برگزیدگان در نظر گرفته شده در چه زمینه ای است؟

 رتبه های ۱ تا ۱۵ المپیاد امکان قبولی بدون آزمون کارشناسی ارشد در رشته و دانشگاه دل خواه را خواهند داشت. اما دانشگاه می تواند با آن ها مصاحبه کند. درست است که احتمال عدم قبولی در مصاحبه نیز هست اما به طور معمول قبول می شوند. رتبه های ۱ تا ۳ طرح جایگزین سربازی را خواهند داشت. تجزیه و تحلیل و درک و مطالعه عمیق از منابع رشته حقوق است.

آن چه  به عنوان سخن پایانی می‌خواهید عرض کنید را بفرمایید؟

ای خدا ای فضل تو حاجت روا

با تو یاد هیچکس نبود روا

گر هزاران دام باشد هر قدم

چون تو با مایی نباشد هیچ غم

باید بگویم دوران کارشناسی اصولا ، من کتاب های جامع و کامل را مطالعه می‌کردم و استعداد و پایه خوبی برخوردار بودم. برای المپیاد اول از همه در سایت دانشگاه شهید بهشتی منابع رتبه های برتر سال های اخیرا جستجو می کردم و با دوستانی که در دانشگاه شهید بهشتی بودند، راه آشنایی بازکردم و در مورد منابع و شیوه آمادگی برای امتحان و روش جواب گویی به سوالات از آن ها بسیار کمک گرفتم و کمک آن ها در این موفقیت موثر بود.

دوستان عزیزم آقایان ناصر نیکو رای (مدال برنز سال ۱۳۹۸) دکتر جواد پیری (مدال نقره سال ۱۳۹۴) اقای سهیل کوکبی احسن (مدال طلای سال ۱۳۹۷) دکتر رضا باستانی (نفر چهارم سال ۱۳۹۴) و البته جادارد که از استاد عزیز مسئول آمادگی تیم المپیاد دانشکده دکتر سکوتی و مدیریت محترم گروه جناب دکتر حاجی نوری و تمام اساتید و خانواده عزیزم نهایت تقدیر و تشکر را داشته باشم.

 

image
JM
نویسنده این مطلب

مهدی حنیور

ارسال دیدگاه

کاربر عزیز برای ارسال دیدگاه ابتدا باید عضو یا وارد شوید

عضویت / ورود
 
دیدگاه ها
این مطلب نظری ندارد