کاربر گرامی به وب سایت دادسرا یار خوش آمدید | برای استفاده کامل از امکانات سایت عضو یا وارد شوید

طرح حذف ظرفیت آزمون وکالت در آخرین بررسی ها

شما در حال مشاهده مطلب مذکور در بخش مقالات سایت می باشید

طرح حذف ظرفیت آزمون وکالت در آخرین بررسی ها

طرح حذف ظرفیت آزمون وکالت در آخرین بررسی ها

  به گزارش خبرگزاری دادسرایار

رییس کمیسیون ویژه جهش و رونق تولید و نظارت  بر اجرای اصل 44 قانون اساسی  اعلام کرد ماده 5 طرح تسهیل صدور برخی مجوزهای کسب  و کار اعلام کرد.

سید شمس الدین حسینی در کمسیون مذکور در روز هفتم تیرماه 1400 تصریح کرد: مواد 1 تا 5 طرح تسهیل صدور بعضی مجوزهای کسب و کار  مورد بررسی قرار گرفت. در این جلسه  مسئولان وزارتخانه‌های اقتصاد، صمت، جهاد کشاورزی، دادگستری، سازمان محیط زیست، اتاق ایران، اتاق تعاون، اتاق اصناف، سازمان ثبت اسناد و املاک کشور، مرکز وکلا، کارشناسان رسمی و مشاوران خانواده قوه قضائیه،کانون سردفتران ایران، کانون وکلای دادگستری دیوان محاسبات کشور و مرکز پژوهش‌های مجلس حضور داشتند.

دسته بندی  کسب و کارها    

 با توجه  به این ماده کسب و کارها به دو بخش تایید محور و ثبت محور تقسیم بندی خواهند شد. بعضی از کسب و کارها شامل تهدیدات زیست محیطی و سلامت و منابع طبیعی و یا امنیت عمومی می باشد کسب و کارهای تایید محور یا مصوبه هیات وزیران می باشندو برای فعالیت خود باید مجوز بگیرند.

نماینده ی مردم رامسر در مجلس یازدهم اعلام نمود: در کسب و کارهای تایید محورمجوز را باتوجه به ماده ی 7 اصل 44 قانون اساسی  که در اسفند سال پیش مورد اصلاح قرار گرفت دریافت می کند. و در این قسمت تسهیلات  زیادی در نظر گرفته شده است و برخوردهای سلیقه ای در آن وجود ندارد. و دستگاه ها  نباید متقاضی را دچار بروکراسی اداری کنند.

دریافت کد یکتا و مجوز کسب و کار

عضو کمیسیون برنامه و بودجه و محاسبات مجلس اعلام نموده است که : رویداد جدیدی که با تصویب شدن ماده ی 1 بوجود آمده است  این که جز آن ها که با عنوان تایید محور محدود شده است بقیه کسب و کارها ثبت محور محسوب می شوند. یعنی اگر این شغل ها بر اساس ضوابط در سامانه ی یک پارچه ی کسب و کار ثبت نام کنند . کد یکتا بگیرند  این کد به مفهوم صدور مجوز می باشد و از آن به بعد قادرند فعالیت کنند.

تاکید رییس کمیسیون ویژه جهش و رونق تولید  و نظارت بر اجرای اصل 44 قانون اساسی این است که پس از صادر شدن کد یکتا به منظور کسب و کارهای ثبت محور ، این موضوع به دستگاه های نظارتی و اتحادیه ها و نهادهای مربوطه اطلاع داده می شود. و نظارت لازم را بر کسب و کارها  انجام می دهند.

احقاق صلاحیت حرفه ای افراد به منظور ورود به حوزه ی سردفتری و وکالت و کارشناسی رسمی

با تصویب ماده ی 3 تا 5 طرح مذکور ایشان فرمودند: با توجه به مصوبه  فوق ، ضمن نظارت خاص، اشخاص به منظور ورود به این زمینه باید به شکل حرفه ای صلاحیتشان احراز شود. بنابر این برای ورود افراد به این حوزه رویکرد صلاحیت محور باید در نظر گرفته شود.

اجبار در برگزاری آزمون

نماینده ی مردم در این مجلس گفت:

در این شکل از فعالیت ها آزمون باید برگزار شود و فقط فارغ التحصیلی از دانشگاه به منظور انجام وکالت یا ورود به سردفتری کفایت نمی کند و با توجه به مواد 3 تا 5 طرح تسهیل صدور بعضی از مجوز های کسب و کار دستگاه های مربوطه باید از سوی سازمان سنجش آزمون های ورودی را برگزار کنند  و حد نصابی به منظور قبولی شرکت کنندگان  در نظر بگیرند.

حسینی تصریح نمود:

شخصی که درآزمون شرکت می کند باید حداقل 70 درصد میانگین یک در صد بالا از نظر نمرات را بگیرد و به منظور گذراندن مراحل دیگر به دستگاه متقاضی معرفی گردد. نکته ی قابل توجه این که   درست است که قانون  بر سند تحول قضایی حاکم است  و این سند باید  در زیر قانون تعریف شود اما آن چه امروز در کمسیون فوق تصویب شد پیرو سند تحول قضایی است.

image
JM
نویسنده این مطلب

مهدی حنیور

ارسال دیدگاه

کاربر عزیز برای ارسال دیدگاه ابتدا باید عضو یا وارد شوید

عضویت / ورود
 
دیدگاه ها
این مطلب نظری ندارد