کاربر گرامی به وب سایت دادسرا یار خوش آمدید | برای استفاده کامل از امکانات سایت عضو یا وارد شوید

تغییر یا عدم تغییر مواد درسی و شرایط داوطلبان آزمون وکالت

شما در حال مشاهده مطلب مذکور در بخش مقالات سایت می باشید

تغییر یا عدم تغییر مواد درسی و شرایط داوطلبان آزمون وکالت

تغییر یا عدم تغییر مواد درسی و شرایط داوطلبان آزمون وکالت

  به گزارش خبرگزاری دادسرایار

کانون های وکلای دادگستری تصمیم گرفتند که آیین نامه جدید لایحه قانونی استقلال کانون وکلا را اجرا نکنند. بر این اساس شرایط پیش بینی شده در این آیین نامه برای داوطلبان آزمون وکالت ۱۴۰۰ هم عملی نشود.

با تصویب و ابلاغ آیین‌نامه اجرایی لایحه استقلال کانون وکلای دادگستری که در دوم تیرماه ۱۴۰۰ به تصویب ریاست قوه قضاییه رسید و شرایط جدیدی برای داوطلبان آزمون وکالت پیش‌بینی شد که عبارت است از اضافه شدن دروس حقوق اساسی و متون فقه و نیز افزایش سن داوطلبان به ۲۴ سال تمام، بسیاری از داوطلبان آزمون سال ۹۹ و ۱۴۰۰  دچار  سردرگمی شدند. 

بعد از آن که اسکودا  ابلاغ آیین‌نامه را اعلام نمود و قرار بر این شد که آزمون سال ۹۲ بیست و پنجم تیرماه برگزار ‌شود، این نهاد  تصریح کرد که آیین نامه اخیر، آزمون سال جاری را در بر نمی گیرد  و موکدا  هیئت عمومی اسکودا در یک بیانیه اعلام داشت: که تا وقتی این آیین نامه مورد اصلاح و تغییر نسبت به مواردی که با استقلال کانون وکلا در تضاد است، قرار نگیرد قابل اجرا نمی باشد. 

بر این اساس تغییرات شرایط آزمون و داوطلبان، به منظور آزمون سال جاری که در آبان ماه قرار است برگزار شود منتفی خواهد بود.

با توجه به آیین نامه جدید مضاف بر معیار ظرفیت و حد نصاب علمی برای قبولی در آزمون و حداقل نمره ای که در آزمون در نظر گرفته شده است ۶۰ درصد از کل نمره آزمون می باشد و قبولی افراد بدون کسب نمره لازم میسر نیست. 

داوطلبان ماده ۵۹ قانون جامع خدمت رسانی به ایثارگران هم باید حداقل ۸۰ درصد از نمره قبولی کانون محل تقاضا را به دست آورند. داوطلبانی که در آزمون وکالت شرکت می کنند باید ۲۴ سال تمام سن داشته باشند. منابع سوالات آزمون موسسه حقوقی در سطح مقطع کارشناسی از جمله حقوق اساسی و حقوق تجارت و حقوق کیفری و حقوق مدنی و آیین دادرسی مدنی و آیین دادرسی کیفری و اصول و مبانی  استنباط و متون فقه تحریر وسیله امام خمینی می باشد.

 داوطلبان مرد باید پیش از زمان ثبت نام مدرکی مبنی بر پایان خدمت سربازی و معافیت آن را داشته باشند. پذیرفته‌شدگان باید فرم تقاضانامه را تکمیل کنند که در آن موارد زیر تاکید شده است:

نداشتن پیشینه موثر کیفری و محکومیت انتظامی و در صورتی که چنین سابقه‌ای داشته باشند، نوع جرم و تخلف ارتکابی باید ذکر شود و حکم صادره باید درج گردد و مجازاتی که تعیین شده و وضعیت اجرای آن باید قید شود. هم چنین باید به وجود یا عدم وجود هرشکل پرونده باز کیفری در محاکم قضایی و سلامت روان داوطلب تصریح گردد.

 

image
JM
نویسنده این مطلب

مهدی حنیور

ارسال دیدگاه

کاربر عزیز برای ارسال دیدگاه ابتدا باید عضو یا وارد شوید

عضویت / ورود
 
دیدگاه ها
این مطلب نظری ندارد