کاربر گرامی به وب سایت دادسرا یار خوش آمدید | برای استفاده کامل از امکانات سایت عضو یا وارد شوید

منبع حقوق اساسی در آزمون وکالت سال 1400

شما در حال مشاهده مطلب مذکور در بخش مقالات سایت می باشید

منبع حقوق اساسی در آزمون وکالت سال 1400

منبع حقوق اساسی در آزمون وکالت سال 1400

  به گزارش خبرگزاری دادسرایار

 بر اساس گفته دکتر علی بهادری جهرمی در مواد امتحانی آزمون وکالت ۱۴۰۰ تغییراتی ایجاد می شود. در توییتر ایشان اعلام شده است که درس حقوق اساسی به آزمون مرکز وکلای قوه قضاییه ۱۴۰۰ اضافه می شود و به توصیه ایشان قانون اساسی به انضمام نظرات تفسیری و مشورتی شورای نگهبان برای شرکت در این آزمون باید مورد مطالعه قرار گیرد.

 یکی از مشکلات فکری داوطلبان آزمون وکالت مرکز وکلای قوه قضاییه تهیه ی منابع آزمون حقوق اساسی می‌باشد.

 بر اساس آیین‌نامه اجرایی لایحه قانونی استقلال کانون وکلای دادگستری که در ۶ تیر ماه سال جاری به تصویب رئیس قوه قضائیه رسید، درس حقوق اساسی به آزمون وکالت کانون وکلای دادگستری اضافه گردید. لازم به ذکر است که در عملی شدن این آیین‌نامه از سوی کانون های وکلای دادگستری، اختلافاتی وجود دارد و هنوز معلوم نیست که این آیین نامه شامل آزمون سال جاری می شود یا خیر. اما بدیهی است در آزمون وکالت سال ۱۳۹۹ که قرار بر این است که در ۲۵ تیرماه سال جاری برگزار شود، درس حقوق اساسی در منابع این آزمون نیست.

 در مورد خصوصیات منبع حقوق اساسی برای آزمون وکالت و به منظور شناخت بهتر منبع درس حقوق اساسی باید مثالی از حقوق مدنی بیاوریم. با توجه به این که پایه و اساس درس حقوق مدنی قانون مدنی می باشد، داوطلب در آزمون وکالت باید مضاف بر قانون مدنی، مقررات راجع به آن و آرای وحدت رویه و نظرات مشورتی و دکترین های حقوقی را نیز مطالعه نماید.

 بر همین اساس باید گفت که منبع اصلی درس حقوق اساسی هم قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران می باشد و ضرورت دارد مضاف بر قانون اساسی نظرات مشورتی و تفسیری نیز خوانده شود. درست مانند درس حقوق مدنی که برای اشراف به مفاهیم قانون مدنی باید شرح ماده به ماده  ی قانون مدنی نیز مطالعه شود.

 به همین دلیل به منظور دریافت آمادگی ضروری در درس حقوق اساسی لازم است، کتاب‌هایی که مفاهیم اصول قانون اساسی و روابط آن با هم را تعیین می‌کند و نظرات تفسیری و مشورتی شورای نگهبان نیز مطالعه شود.

 قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران به اضافه ی  نظرات تفسیری و مشورتی و... شورای نگهبان.

 این کتاب از سوی پژوهشکده شورای نگهبان منتشر شده که نظرات تفسیری و مشورتی شورای نگهبان را هم در بر دارد.

 مجموعه تنقیحی قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران معاونت حقوقی ریاست جمهوری:

 کتاب مذکور ضمن دربرگرفتن متن قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران و نظرات تفسیری و مشورتی شورای نگهبان، فهرست تحصیلی اصول قانون اساسی و فرصت تاریخی نظرات شورای نگهبان و زیرنویس های توضیحی و تنقیحی و واژه نامه تفسیری را نیز در بر دارد.

 قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران انتشارات قوه قضاییه:

 در کتاب مذکور، قانون اساسی به انضمام نظریات تفسیری شورای نگهبان و آرای وحدت رویه هیأت عمومی دیوان عالی کشور با رای هیئت عمومی دیوان عدالت اداری و نظریات مشورتی اداره کل حقوقی قوه قضاییه درج شده است.

قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران جهانگیر منصور: در این کتاب قانون اساسی مصوب ۱۳۵۸ و اصلاحات و تغییرات و تتمیم قانون اساسی مصوب ۱۳۶۸ در همان ابعاد و قالب آشنای کتاب های مرحوم جهانگیر منصور آمده است.

مجموعه قوانین دست نویس قانون اساسی قائمی: در این کتاب نکات مهم هر اصل در انتهای هر اصل آمده است.

قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران نموداری بختیاری: این کتاب قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران مصوب ۱۳۵۸ با اصلاحات ۱۳۶۸ را به صورت نموداری نکات مهم قانون اساسی ارائه می‌کند.

درسنامه یا شرح آزمونی حقوق اساسی

حقوق اساسی جمهوری اسلامی ایران دکتر علی بهادری جهرمی: این کتاب توسط دکتر علی بهادری جهرمی رییس مرکز وکلای قوه قضاییه و جمعی از نویسندگان دیگر تالیف شده با هدف تبیین ابعاد مختلف نظام حقوق اساسی جمهوری اسلامی ایران بر مبانی و اهداف قانون اساسی جمهوری اسلامی در پانزده فصل به رشته تحریر در آمده است.

کتاب حقوق اساسی جمهوری اسلامی به سفارش مرکز وکلای قوه قضاییه با همکاری پژوهشکده شورای نگهبان به عنوان منبع درس حقوق اساسی آزمون وکالت مرکز وکلا و مشاوران قوه قضاییه توسط انتشارات پژواک عدالت تهیه و منتشر شده است.

حقوق اساسی (درسنامه جامع همراه با سوالات طبقه بندی شده موضوعی) یعقوبی: این کتاب برای هر مبحث حقوق اساسی درسنامه ارائه می دهد سپس در انتهای هر فصل درسنامه سوالات سنوات گذشته کارشناسی ارشد حقوق و تالیفی را با پاسخنامه تشریحی بیان می کند.

کمک حافظه حقوق اساسی ۱ / کمک حافظه حقوق اساسی ۲: در دوره دو جلدی کمک حافظه حقوق اساسی مباحث درسی حقوق اساسی بر اساس کتب دانشگاهی حقوق اساسی را به صورت مختصر و روان ارائه می‌دهد. همچنین در هر موضوع درسی حقوق اساسی سوالات منتخب آن در همانجا ارائه می‌شود.

آموزش حقوق اساسی و آشنایی با قانون اساسی رئیسی نافچی و دکتر توکلی: در این کتاب متن قانون اساسی هم از لحاظ شکلی و هم از لحاظ محتوایی، ساختاربندی و نموداری شده است.

همچنین بعد از هر اصل، سوالات تشریحی برای فهم بهتر آن اصل درج شده است تا در قالب این سوال و جواب ها، داوطلب آزمون مرکز وکلا و مشاوران قوه قضاییه و کارشناسی ارشد با نکات و احکام قانون اساسی آشنا شود.

 نظرات شورای نگهبان نیز در قالب همین سوال و جواب ها آمده است. در پایان هر فصل تست های آزمونی آن فصل و در پایین کتاب نیز مجموعه ای از تست های آزمونی حقوق اساسی آورده شده است که مطالعه آن ها بر تسلط داوطلب در آزمون های تستی می افزاید.

قانون یار قانون اساسی: در این کتاب اصل های قانون اساسی به همراه نکات مهم آن ارائه شده است و در انتها تست های منتخب حقوق اساسی به همراه پاسخنامه ارائه شده است.

خود آموز حقوق اساسی تلبا: در این کتاب مباحث حقوق اساسی به شکل طبقه بندی شده و منسجم ارئه شده است. همچنین اصل های قانون اساسی به صورت نمودار با مشخص کردن نکات مهم آن بیان شده است.

قانون اساسی (به همراه نظرات تفسیری و سوالات آزمونی): این کتابچه اصل های قانون اساسی به همراه نظرات تفسیری شورای نگهبان و تست های منتخب برای اصل های مرتبط در زیر آن ارائه کرده است.

حقوق اساسی آزمونی ویژه آزمون مرکز وکلا و مشاوران قوه قضاییه زکی پور: این کتاب شامل شرح درس حقوق اساسی، تفاسیر قانون اساسی تحلیل حقوقی به همراه نکات کلیدی آزمونی می باشد.

image
JM
نویسنده این مطلب

مهدی حنیور

ارسال دیدگاه

کاربر عزیز برای ارسال دیدگاه ابتدا باید عضو یا وارد شوید

عضویت / ورود
 
دیدگاه ها
این مطلب نظری ندارد