کاربر گرامی به وب سایت دادسرا یار خوش آمدید | برای استفاده کامل از امکانات سایت عضو یا وارد شوید

تصویب لایحه حمایت از حیوانات سال1400

شما در حال مشاهده مطلب مذکور در بخش مقالات سایت می باشید

تصویب لایحه حمایت از حیوانات سال1400

تصویب لایحه حمایت از حیوانات سال1400

به گزارش خبرگزاری دادسرایار

 در جلسه ای که روز چهارشنبه در هیئت دولت تشکیل شد، لایحه ای تحت عنوان لایحه ی حمایت از حیوانات به تصویب این هیئت رسید.

 به نقل از پایگاه اطلاع رسانی دولت، در روز چهارشنبه هیئت وزیران با ریاست حجت الاسلام و المسلمین دکتر روحانی، رئیس جمهوری ،جلسه ای تشکیل داد که طی آن قانون حمایت از حیوانات تصویب شد. هدف از تصویب این لایحه، فرهنگ سازی و ترویج طرق درست برخورد با حیوانات و فراهم کردن محیطی برای هم زیستی با آن ها و نیز برطرف کردن کسری های قانونی  در بخش مبارزه با حیوان آزاری و در نظر گرفتن ضمانت اجراهای قانونی بازدارنده  بوده است.

 با توجه به الزام حمایت حقوقی و معنوی از حیات و سلامت و امنیت حیوانات با توجه به آموزش های اخلاقی در حوزه دینی و مذهبی، الزام به  نظم بخشیدن حیوانات، خصوصاً حیوانات ولگرد و پیشگیری از آزار و اذیت به حیوانات و جلوگیری از جامعه نسبت به اعمال رفتارهای خشونت آمیز با انواع متفاوت حیوانات و متعادل ساختن محیط زیست بر اساس آن چه در قانون اساسی پیش بینی شده است، از دیگر اهداف تصویب این لایحه می باشد.

 در لایحه ی فوق موضوعات مختلفی، از جمله نحوه نظم بخشیدن به انواع متفاوت حیوانات، خواه اهلی و وحشی یا آزمایشگاهی و موضوعات حول محور حیوانات ولگرد از جمله بخش های زندگی، شرایط زندگی و تاسیس سازمان های نگهداری و شرایط و وظایف آن ها و شیوه های عقیم سازی و نحوه تامین هزینه های راجع به آن ها شرایط برون سپاری، نگهداری حیوانات ولگرد و انتقال بخشی از این حیوانات به افراد و روش آزاد سازی آن ها در طبیعت و تصویب ضمانت اجراهای قانونی ضروری برای پیشگیری از اذیت حیوانات و هم چنین مدیریت و هماهنگی در اعمال قانون از سوی کارگروه ملی حمایت از حیوانات و کارگروه های استانی، مورد ملاحظه و اتخاذ تصمیم واقع شده است.

توضیحات لایحه تصویب لایحه حمایت از حیوانات سال1400

 بر اساس این لایحه در مورد هرگونه آزار و اذیت به حیوانات و رفتار هایی که سبب آسیب به جسم یا روح و روان حیوانات موضوع این قانون گردد، ممنوع اعلام شده و بر اساس مقررات منجر به مجازات خواهد شد و چنان چه کسی عمداً و بدون هیچ دلیل ضروری و رعایت قوانین لازم، حیوانی را از بین ببرد یا سم بدهد یا او را ناقص کند، با در نظر گرفتن اصول شدت جرم و اثر آن و نوع حیوان به حبس درجه ۷ یا جزای نقدی محکوم خواهد شد.

 حال اگر اعمال این رفتار توأم با اعمالی مثل انتشار تصاویر یا فیلم هایی با محتوای مربوط به حیوان آزاری در رسانه‌های اجتماعی خصوصاً شبکه‌های مجازی  همراه باشد، مرتکب به این جرم، به یک درجه مجازات شدید تر مجازات محکوم خواهد شد.

 در زیر بخشی از از مصادیق حیوان آزاری  را مشاهده می فرمایید که مرتکب به آن به مجازات جزای نقدی یا حبس درجه هفت محکوم می شود.

- مثله کردن و تشریح حیوانات زنده.

- تحمیل هرشکل آزار روانی به حیوانات از جمله ذبح حیوان  در نزد حیوان دیگر.

- بهره گیری از حیوانات، برای اعمال موضوعات علمی با وجود روش ها و وسایل جایگزین که نیازی به حیوانات ندارد.

- هر شکل اذیت عمدی نسبت به حیوانات موضوع این قانون، از جمله شکنجه و ضرب و جرح و در بند کشیدن و زندانی کردن و چنگ انداختن و استفاده غیر معمول یا بیش از حد توان حیوان که با فیزیک و موقعیت او در تناسب نباشد و باعث وارد شدن درد و رنج زیادی به حیوان  شود.

 با توجه به این که وطی حیوانات جرم است، مرتکب به این جرم به حبس درجه ۷ و مجازات نقدی محکوم خواهد شد. اگر این دسته از رفتار، سبب از بین رفتن حیوان شود، مرتکب به هر دو مجازاتی که در بالا ذکر شد محکوم می شود.

 سایر موارد حیوان آزاری که در این قانون درج شده است به شرح زیر می باشد که مرتکب آن به جزای نقدی درجه ۸ محکوم خواهد شد:

- جدا کردن حیوان از مادر و از شیر گرفتن او ، قبل از زمان مناسب در هر شکل از انواع مختلف حیوانات به جز موارد درمانی و رایج و لازم.

 - معتاد کردن حیوانات به مواد افیونی و اعتیاد آور ، به جز در موارد ضروری و درمان آن بر اساس علم و دانش دامپزشک.

-جلوگیری یا خودداری از درمان حیوانات از سوی مالک یا نگهدارنده آن یا متصدیان مراکز نگهداری و قرنطینه و مانند آن.

 -یاری نکردن به حیوان آسیب دیده و نرساندن به موقع و اثرگذار آن به مرکز درمانی و بهداشت از سوی مالک یا نگهدارنده یا آسیب رسان.

- ممنوعیت ایجاد نمودن در ورود حیوان به مکان‌های طبیعی جز در جایی که به سبب بیماری یا ناتوانی و عدم توانایی ادامه حیات حیوان، این ممنوعیت اعمال شده باشد یا حیوان شرایط لازم برای ورود به مکان های مزبور را نداشته باشد.

 - قرار دادن حیوان برای انجام حرکت‌های نمایشی یا بهره گرفتن از آن در سیرک.

-تربیت و آموزش حیوانات وحشی جز برای ملاحظه سلامتی و معاینه حیوان و بقیه امور لازم در باغ وحش.

- از بین بردن آشیانه یا زیست بوم جز در موارد لازم یا جایی که بلا استفاده مانده است و آن هم به تشخیص مراجع صلاحیت دار.

 -هر شکل رفتار غیر معمول با جسد حیوان مرده.

- زور افزایی یعنی دوپینگ و پارادو پینگ حیوانات در ورزش.

 مرجع قضایی صالح، ضمن اعمال مجازات های ذکر شده در بالا، مرتکب را ملزم به ثبت و ضبط حیوان در شرایطی که حیوان مال مرتکب باشد و پرداخت مخارج اقدامات بهداشتی و درمانی ضروری و حفاظت از حیوان ضبط شده تا ختم به مرحله ی انتقال آن به مکان مناسب و نیز ثبت و ضبط اشیا و اموالی که ابزار ارتکاب جرم مرتکب بوده است یا بر اثر ارتکاب جرم کسب نموده یا در هنگام اعمال جرم استفاده کرده یا برای استفاده اختصاص داده است، محکوم می نماید.

 چنان چه گزارشی مبنی بر قصور و کوتاهی و یا رفتار غیر مقتضی و غیر معمول در حفاظت از حیوان از طرف مالک یا حفاظت کننده حیوان خانگی گزارش شود، مرجع قضایی صالح برای دفعه اول ، از مرتکب این اعمال تعهد کتبی دریافت می‌کند و او را ملزم به رفتار صحیح و مناسب با حیوان می نماید. چنان چه عمل مرتکب تکرار شود بر حسب اقتضا دستور به ثبت و ضبط حیوان بد سرپرست و پناه دادن موقتی یا دائم آن در پایگاه های نگهداری حیوانات داده و او  را به خدمت مجانی در مراکز نگهداری حیوانات، محکوم می نماید.

 

image
JM
نویسنده این مطلب

مهدی حنیور

ارسال دیدگاه

کاربر عزیز برای ارسال دیدگاه ابتدا باید عضو یا وارد شوید

عضویت / ورود
 
دیدگاه ها
این مطلب نظری ندارد