کاربر گرامی به وب سایت دادسرا یار خوش آمدید | برای استفاده کامل از امکانات سایت عضو یا وارد شوید

مطالبه مهریه در ازدواج دائم و ازدواج موقت

شما در حال مشاهده مطلب مذکور در بخش بلاگ سایت می باشید

مطالبه مهریه در ازدواج دائم و ازدواج موقت

مطالبه مهریه در ازدواج دائم و ازدواج موقت

مطالبه مهریه در ازدواج دائم و ازدواج موقت چگونه است؟

به نوشته دادسرایار در مقاله مطالبه مهریه در ازدواج دائم و ازدواج موقت چگونه است؟

دادسرایار 24 ساعته در خدمت شماست حتی روز های تعطیل

021-91-01-61-52

مهریه حق قانونی زن است و اینکه آنان میتوانند مهریه خود را از روش های گوناگون از همسر خود مطالبه کنند.

در ابتدای ازدواج یکی از اموری که باید تعیین شود مهریه است که گاهی با صلح و آرامش طرفین در مورد مهریه به توافق میرسند و گاهی با بحث و دعوا برای اختلاف مهریه زوجین را اذیت میکنند تا به توافق برسند که این مسئله در ابتدای ازدواج ممکن است خیلی صورت خوشی نداشته باشد و موجب استرس هر دو طرف شود.

ممکن است بعد از مدتی زوجه بر این موضوع بر آید که مهریه خود را از همسرش مطالبه کند که باید مراحلی را طی کند.

البته که مهریه حق قانونی زن است منتها مطالبه کردن آن در ازدواج دائم و موقت کمی متفاوت خواهد بود و حتی دیده شده در یکسری از شرایط مرد میتواند مهریه را به صورت قسطی پرداخت کند.

توضیحاات کلی در مورد عقد دائم و موقت و مطالبه مهریه در ازدواج

ازدواج موقت چیست؟

ازدواج موقت،ازدواجی خواهد بود که در آن تعیین مدت از یک روز تانود و نه سال صورت میپزیرد و باید این را به یاد داشت که برخلاف تصورات غلط عموم ازدواج موقت هم از نظر قانونی و هم از نظر شرعی اعتبار دارد.

ازدواج دائم چیست؟

در ازدواج دائم مدت برای طرفین تعیین نمیشود و چنانچه طرفین قصد بر هم زدن عقد ازدواج را  بکنند باید مراحل طولانی تری را بگذرانند و باید فقط با طلاقی که در محضر ثبت میشود این کارها را انجام بدهند.

تفاوت های کلی عقد دائم و موقت چیست؟

۱)در عقد دائم میشود که طرفین مهریه را تعیین نکنند،یعنی زن میتواند برای ازدواج مهریه ای در نظر نگیرد و در عقدنامه ثبت شود.

در عقد ازدواج موقت طرفین ملزم به این هستند که بر اساس قانون مهریه ای را تعیین کنند.

۲)یکی از تفاوت های دیگر عقد ازدواج موقت و عقد ازدواج دائم در این است که در ازدواج دائم زوجه ارث میبرد،اما در ازدواج موقت حتی اگر هم با هم توافق کنند فرد ازدواج نخواهد برد،به دلیل اینکه قواعد مربوط به ارث از قواعد و قوانین آمره میباشد و غیر قابل تراضی است.

۳)تفاوتی دیگر در خصوص ازدواج دائم و موقت این است که نفقه در ازدواج موقت وجود ندارد مگر در موارد خاصی که طرفین بر این امر توافق های لازم را انجام میدهند،اما در ازدواج دائم مرد باید نفقه زن را پرداخت کند و چنانچه نفقه زن را پرداخت نکرد،زن میتواند از مرد شکایت کند و جزو موارد اصلی ازدواج دائم است.

۴)در ازدواج دائم زوجه وظیفه به ثبت رساندن واقعه نکاح را دارد و در ازدواج دائم ملزم به این کار خواهد بود،منتها در ازدواج موقت زوج تکلیفی به ثبت واقعه ازدواج را نخواهد داشت مگر در مواردی که در این خصوص طرفین توافق کرده باشند و یا زوج باردار شود و یا در زمانی که ثبت واقعه ازدواج به صورت شرطی در ضمن عقد شرط شده باشد.

پس در عقد ازدواج دائم اگر نکاح صورت نگیرد این عمل مجازات به همراه دارد منتها در ازدواج موقت این گونه نخواهد بود.

مطالبه مهریه در ازدواج موقت و دائم به روش‌زیر صورت میپذیرد:

در عقد ازدواج موقت و دائم تفاوت زیادی در خصوص مطالبه مهریه نمیباشد فقط در موردی که در ازدواج دائم مهریه ای تعیین نشده باشد دیگر زن نمیتواند در خصوص مهریه شکایت کند و فقط میتواند در صورت انجام ندادن عمل نفقه از مرد شکایت کند.

در هر دو ازدواج طرفین باید برای مطالبه مهریه به یک صورت اقدام کنند‌.

زوجه میتواند برای اخذ تمام مهریه خود که حق قانونی اش است و ییا قسمتی از آن به دادگاه یا دایره اجرای اداره ثبت مراجعه کند و به اصطلاح مهر خود را به اجرا بگذارد.

اگر زوجه قسمتی از مهریه مطالبه کرده باشد در گذشته او همچنان از این حق برخوردار خواهد بود که برای بقیه مهریه خود اقدام کند و مهریه را دریافت کند.

پس اگر زنی بقیه مهریه خود را در شرایطی مطالبه نکرد این به معنای بخشیدن آن بخش پرداخت نشده مهریه نمیباشد.

برای زن حتی در خصوص مطالبه مهریه این امر وجود خواهد داشت که قسمتی از اموال همسرش را توقیف کند تا میزان مهریه اش دچار تضییع نشود.

که به این عمل تقاضای صدور قرار تامین خواسته گفته میشود.

هزینه دادرسی برای مطالبه مهریه در ازدواج

هزینه دادرسی درخواست صدور قرار تامین خواسته معادل هزینه دادرسی است که برای دعاوی غیر مالی مطالبه میشود که این هزینه با هزینه هایی که در دفتر خدمات الکترونیک قضایی از زوجه دریافت میشود حدود ۱۶۰هزارتومان میباشد.

منتها خود دعوای مطالبه مهریه دارای هزینه دادرسی است و خانمی که برای مطالبه خویش اقدام کرده است باید هزینه دادرسی را پرداخت کند .

هزینه دادرسی:

این هزینه در دادگاه های خانواده معادل۳/۵درصد قیمت روز سکه است.

دریکسری از موارد دیده شده که زن در پرداخت هزینه دادرسی عاجز است پس باید این موضوع را به دادگاه اطلاع بدهد تا دادگاه با بررسی دقیق و کامل به این موضوع پی ببرد که آیا واقعا در این خصوص زن راست میگوید یا خیر.

رسیدگی کردن به دعوای مطالبه مهریه در ازدواج چگونه خواهد بود؟

اگر ازدواج صورت گرفته دارای سند رسمی و موجود باشد زوجه میتواند به دفتری که در آنجا عقد ازدواج منعقد شده است مراجعه بکند و درخواست صدور اجراییه بنماید.

که در اینصورت به زوج ابلاغ خواهد شد که برای پرداخت دین به همان دفتر خانه مراجعه کند.

چنانچه زوج در مهلت مقرر به دفترخانه ازدواج جهت پرداخت کردن دین مراجعه نکند این امر از طریق دایره اجرای اسناد رسمی ابلاغ میشود و از این پس زن این توانایی را دارا میباشد که اموال مرد را بازداشت نماید منتها بجز اموالی که جزو مستثنیات دین است.

اگر زوج اموالی نداشته باشد در اینصورت زن میتواند مرد را ممنوع الخروج کند تا نتواند با فرار کردن مهریه را پرداخت نکند.

در مواردی هم ممکن است زوجه برای مطالبه مهریه خودش به دادگاه مراجعه نکند بلکه با تقدیم دادخواست مهریه خود را مطالبه کند در اینصورت روند دادرسی در خصوص مهریه مانند روند دادرسی سایر دعاوی مالی میباشد.

در چه صورتی مرد میتواند دادخواست اعسار بدهد؟

مرد باید به این موضوع توجه داشته باشد که در صورتی میتواند فقط درخواست اعسار بدهد که واقعا از نظر وضعیت مالی،در وضعیت بدی باشد و نتواند مهریه زن را پرداخت کند،به دلیل اینکه تحقیقات لازم در این خصوص در دادگاه صورت می پذیرد و مرد باید شواهد و مدارک کافی در این خصوص را ارائه بدهد.

در مواردی که مهریه زن کمتر از بیست میلیون تومان باشد باید به شورای حل اختلاف مراجعه کند.

در غیر اینصورت اگر بالای بیست میلیون باشد باید به دادگاه مراجعه کند.

در آخر در مقاله مطالبه مهریه در ازدواج دائم و ازدواج موقت

اگر مردی توانایی پرداخت مهریه را به صورت یکجا و کلی ندارد باید تا آنجایی که میتواند سعی کند که امر مهریه قسط بندی شود و گرنه حتی در مواردی ممکن است به زندان برود.

زنها باید بدانند که اگر مهریه خود را در صورت اجبار و شرایط بد به مرد ببخشند میتوانند دوباره با شکایت کردن البته از روشی دیگر،مهریه خود را مطالبه کنند البته در مواردی که به صورت سند رسمی این امر محقق شده این کار سخت تر خواهد بود.

اگر زن از مرد تمکین نکند مرد فقط میتواند در خصوص شکایت تفقه کاری انجام بدهد و گرنه در هر صورت باید مهریه زن پرداخت شود.

چنانچه هنگام وقوع امر ازدواج مهریه ای را تعیین نکرده اید میتوانید بعد از ازدواج با توافق همسرتان مالی را یا مبلغی را بعنوان مهریه خود در نظر بگیرید.

اگر هم مبلغ مهریه خودتان بسیار کم یا ناچیز بود میتوانید در خواست عوض کردن مقدار مال مهریه را از همسر خودتان مطالبه کنید.

و این موضوع را حتما به یاد داشته باشید که بعد از طلاق نمیتوانید دوباره برای امر مهریه دادخواست بدهید.

بیشتر بخوانید: حبس بدهکار مالی چگونه است؟

بیشتر بخوانید: رشوه چیست؟

بیشتر بخوانید: وام مسکن چیست؟

ارسال دیدگاه

کاربر عزیز برای ارسال دیدگاه ابتدا باید عضو یا وارد شوید

عضویت / ورود
 
دیدگاه ها
این مطلب نظری ندارد