کاربر گرامی به وب سایت دادسرا یار خوش آمدید | برای استفاده کامل از امکانات سایت عضو یا وارد شوید

آزمایش اندازه الکل در خون و نحوه رسیدگی به آن-کاربردی

شما در حال مشاهده مطلب مذکور در بخش مقالات سایت می باشید

با شما تماس میگیریم

آزمایش اندازه الکل در خون و نحوه رسیدگی به آن-کاربردی

آزمایش اندازه الکل در خون و نحوه رسیدگی به آن-کاربردی

آزمایش اندازه الکل در خون چگونه است؟

به نوشته دادسرایار در مقاله آزمایش اندازه الکل در خون چگونه است؟

دادسرایار 24 ساعته در خدمت شماست حتی روز های تعطیل

021-91-01-61-52

همه ما می دانیم که مطابق قانون ایران نوشیدن الکل ممنوع است  و اگر شخصی شرب الکل کند و دستگیر شودمجازاتی را به دنبال خواهد داشت. در ماده 264 قانون مجازات اسلامی هم می خوانیم که اگر کسی شرب خمر نماید تدخین کندتزریق کن اگر کم و زیاد هم باشد فرقی نمی کند جامد یا مایع باشد مست بکند یا نکند مخلوط باشد یا خالص مجازاتش حد است. در تبصره ان هم آمده که حتی خوردن آبجو که مست هم نمی کند منجر به حد خواهد بود. میزان مجازات و حد تعیین شده در قانون برای مسکر 80 ضربه شلاق است  که در ماده 265و 266 قانون مجازات اسلامی هم ذکر شده است پس چنان چه از قانون بر می آید نوشیدنی الکلی موردنظر است که ممنوع است و موجب حد و هدف قانون گذار مستی نیستپس اگر کسی نوشیدنی را بنوشد و مست نشود و مقدارش کم باد بازهم موجب حد است و جرم است ومجازات دارد در دین اسلام هم که بارها آمده خوردن خمر حرام است. در ماده 265 قانون مجازات اسلامی تعداد شلاقی که برای مرد وزن به عنوان مجازات در نظر گرفته شده است 80 ضربه شلاق است.

تعیین اندازه الکل در خون افراد به چه نحوی است؟

بر اساس قوانین موجود در پزشکی قانونی کشور آزمایشگاه هایی هستند که میزان الکل خون را اندازه گیری می کنند و اگر نتیجه آزمایشات آن ها وجود الکل در خون شخص را اثبات کند شمر خمر بوده و مجازات دارد.

آزمایش اندازه الکل در خون چه کاربردی دارد؟

مواد بیولوژیک و غیر از آن مثل داروها و سموم و مواد مخدر و الکل جهت بررسی به آزمایشگاه سم شناسی قانونی منتقل می شود. کاربرد آزمایش ها این است که وقتی وجود الکل را ثابت کنند میتوان متهم را مجازات نمود اگر نتیجه آزمایش الکل رانشان ندهد اصلا نیازی نیست متهم در دادگاه حضور یابد.

افراد درحین رانندگی اگر شرب خمر کرده باشند اولا پلیسراهنمایی رانندگی اتومبیل آن ها را توقیف می کند و گواهینامه هم ضبط می شود 400 هزار تومان هم جریمه می شوند ضمن  آن که راننده ای مست باشد به 80 ضربه شلاق هم محکوم نموده و مجازات تعزیری و حبس از 1تا5سال هم شامل می شود.راننده ای که مورد تردید است که شرب خمر کرده یا خیر برای اثبات وجود الکل در خونش باید تحت آزمایش آزمایشگاه سم شناسی قرار گیرد. برخی اوقات نیروهای پلیسی در مکانی که جرم اتفاق افتاده بوی شدید الکل را از دهان شخص متهم که موورد بازجویی است استشمام می کنند در این حالت مقام قضایی متهم را به آزمایش خون هدایت می کند تا ببیند آیا متهم در اصل الکل مصرف کرده یاخیر و اگر مصرف نموده چه مقدار الکل در خونش است.

وقتی متهم به این شکل دستگیر می شود سابقه آزمایش وی که مجرم بودن اورا اثبات می کند و در پلیس آگاهی ثبت می شود  به هنگام استخدام  یا حتی ازدواج و ...می تواند او را دچار مشکل سازد

مراحلی که برای آزمایش تشخیص الکل در نظر گرفته شده است: آزمایش تشخیص الکل در خون شامل مراحل فنی و کارشناسی است و با توجه به بخش هایی که متهم به آن بخش رجوع می کند مختلف است: بررسی های تکمیلی در صورت نیاز،تقاضای مشاوره،استفاده از روش های تأییدی،بررسی پرونده های بالینی در صورت وجود،کنترل پایانی.

درستی و نادرستی ازمایش  اندازه الکل در خون :

در سیستم پزشکی قانونی دستگاه های آزمایشگاهی همه از دقت کافی برخوردار هستند اما نظر صرف آزمایشگاهی نمی تواند باعث مجازات حد شود چون امکان خطای آزمایشی هم وجود دارد و دادگاه های کیفری فقط به استناد جواب این آزمایشگاه ها نباید اقدام به صدور رای نمایند برخی دادگاه ها هستند که علم قاضی را مبتنی بر همین نظریه آزمایشگاه ها گذاشته و حکم حد را اجرا می نمایند.قاضی باید با توجه به نتیجه آزمایش و شواهد در پرونده و نحوه دستگیری متهم رای خود را صادر کند.

مدت پاسخ دهی اندازه الکل در خون در آزمایشگاه :

نتیجه آزمایشات سم شناسی 3تا پنج روز زمان می برد البته اگر نیاز به بررسی مجدد نداشته باشد. وقتی نتیجه به دستگاه اجرایی ارجاع شود 3روز دیگر زمان لازم دارد.

نحوه رسیدگی دادگاه:

وقتی نتیجه آزمایش متهم تعیین شد و به دادگاه رسید جلسه رسیدگی تشکیل شده و متهم اعتراف به شرب خمر نموده و تقاضای عفو می نماید نماینده دادستان هم تقاضای مجازات متهم را دارد که در نهایت  قاضی دادگاه رای خود را صادر می کند و ختم جلسه می رسد.

بیشتر بخوانید: خیار حیوان چیست؟

بیشتر بخوانید: فروش مال مشاع چیست؟

بیشتر بخوانید: شورای عالی امنیت ملی چیست؟

نویسنده:

    این مطلب توسط آقای مهدی حنیور به نگارش رسیده است.

ارسال دیدگاه

کاربر عزیز برای ارسال دیدگاه ابتدا باید عضو یا وارد شوید

عضویت / ورود
 
دیدگاه ها
این مطلب نظری ندارد
لینک های مرتبط
لینکی موجود نیست