کاربر گرامی به وب سایت دادسرا یار خوش آمدید | برای استفاده کامل از امکانات سایت عضو یا وارد شوید

انتقال دادن نصف دارایی مرد یا شرط تصنیف -کاربردی

شما در حال مشاهده مطلب مذکور در بخش مقالات سایت می باشید

با شما تماس میگیریم

انتقال دادن نصف دارایی مرد یا شرط تصنیف -کاربردی

انتقال دادن نصف دارایی مرد یا شرط تصنیف -کاربردی

شرط تصنیف چیست؟

به نوشته دادسرایار در مقاله شرط تصنیف چیست؟

دادسرایار 24 ساعته در خدمت شماست حتی روز های تعطیل

021-91-01-61-52

عقد ازدواج یکی از عقود مهم میباشد و افراد زمانی که برای رسمی کردن ازدواج خود اقدام میکنند باید مواردی را رعایت کنند و اگر شرایط یا شروطی دارند آنها را در سند ازدواج قید کنند تا بعدا دچار مشکلات در زندگی خود نشوند.شروط مندرج در قباله های ازدواج شروطی چاپی و از پیش تعیین شده هستند.یکی از شروط مهم ضمن شرط تنصیف دارای مرد است،به موجب این شرط هر زمان که مرد بخواهد زن خود را طلاق دهد در صورتی که زن وظایف همسرداری را رعایت کرده و یا سوء استفاده های اخلاقی در او مشاهده نشده است،مرد موظف خواهد بود تا نصف دارایی موجود که در ایام زناشویی با همسرش بدست آورده است را به همسر خویش منتقل کند.

شرط تصنیفاز شروطی میباشد که در صفحه قباله ازدواج چاپ شده است و طرفین میتوانند با امضا زیر این شرط،این شرط را بپذیرند.شرط نصف دارایی مرد حقی است که به سبب شرط مندرج در قباله ازدواج برای زن ایجاد شده است.

متن شرط تصنیف=ضمن عقد ازدواج،زوج شرط نمود هرگاه طلاق بنا به درخواست زوجه نباشد و طبق تشخیص دادگاه تقاضای طلاق ناشی از تخلف زن از وظایف همسری یا سوء اخلاق و رفتار اونبوده،زوج موظف خواهد بود تا نصف دارایی موجود خود را که در ایام زناشویی با او به دست آورده یا معادل آن را طبق نظر دادگاه بلاعوض به زوجه منتقل کند.

شروط اصلی استفاده از شرط تصنیف چیست؟

۱)زمانی میتوان این شرط را پذیرفت که تقاضای طلاق از طرف زوجه نباشد.

۲)شرط گرفتن نصف اموال مرد از طرف زن در صورتی است که زن در جلسه دادرسی به آن استناد کند و لیست اموال مرد را به دادگاه ارائه بدهد در غیر اینصورت او نمی تواند از این شرط استفاده کند.

۳)در متن این شرط عبارت تا نصف دارایی موجود،وجود دارد و به معنای این خواهد بود که اموالی به زن داده خواهد شد که در زمان طلاق وجود داشته باشد،به علاوه ممکن است بنا به تشخیص دادن دادگاه اموال مرد از یک درصد تا پنجاه درصد به زنت ملی شود.

۴)اگر مرد قبل از عقد اموالی را دارا بوده،حال زن نمیتواند هنگام طلاق از دارایی های که قبلا مرد داشته به عنوان شرط تصنیف استفاده کند.

۵)اگر مرد بتواند به دادگاه مورد نظر ثابت کند که دلیل طلاق سوء رفتار و سوء معاشرت همسرش یا تخلف او از وظایف زناشویی بوده است،زوجه دیگر نمیتواند از این شرط استفاده کند.

۶)از شروط مهم دیگر که باید هنگام اعمال شرط در نظر گرفته شود این است که صرفا باید تا نصف دارایی به زن داده شود که مرد در زمان زوجیت آن را بدست آورده است.

۷)اجرای شرط تنصیف دارایی مرد فقط هنگام طلاق رخ خواهد داد.

۸)برای مشخص کردن میزان دارایی مرد باید دیون او را نیز مورد توجه قرار داد، یعنی باید ببنیم که مرد هنگام طلاق جه مقدار دین و بدهی دارد تا پس از کسر کرد این میزان دقیق مشخص شود که مرد چقدر دارایی دارد.

ادعای اعسار مرد و شرط تصنیف

ادعای اعساری زمانی مطرح خواهد شد که شخص به شخص دیگری دینی مالی داشته باشد و ادعه کند که توان پرداخت این دین را ندارد که در این صورت دادخواستی را مبنی بر اعسار به دادگاه میفرستد تا دادگاه با بررسی های لازم در این خصوص و احراز اعسار او پرداخت دینش را تقسیط کند.ولی در خصوص شرط تنصیف مرد نمیتواند به هیچ عنوان ادعای اعسار نماید.

امکان تغییر در شرط تصنیف وجود خواهد داشت؟

این شرط در عقد نامه موجود میباشد و طرفین میتوانند این شرط را تا حدودی تغییر بدهند و بعد آن را امضا کنند مثلا به جای نصف دارایی مرد،شرط کنند که یک سوم اموال مرد هنگام طلاق به زن داده شود.یا میتوانند شرط کنند حتی اگر زوجه سوء رفتار داشت باز هم این شرط هنگام طلاق ایجاد شود.

رویه دادگاه در صدور رای تصنیف مرد به چه صورت خواهد بود؟

صیغه طلاق زمانی جاری خواهد شد که تمام حقوق مالی زوجه پرداخت شده باشد،البته در این خصوص یکسری از قضات اعتقاد دارند که رسیدگی به شرط انتقال تا نصف دارایی باید طی یک رسیدگی مجزا مورد بررسی قرار بگیرد،منتها رویه اکثر محاکم رسیدگی به این امر به همراه دعوای طلاق است.

نکته های در خصوص امر تنصیف دارایی:

۱)اگر مردی عمدا اموال خود را قبل از اینکه دادخواست طلاق را تقدیم دادگاه کند،به شخص دیگری منتقل کند تا از شرط تنصیف در امان باشد،مرتکب جرمی نشده است و نمی توان این عمل او را از مصادیق جرم فرار از دین بدانیم.

۲)در مورد اینکه مرد میتواند به مستثنیات دین در این امر تکیه کند،باید گفت که شخص زمانی می تواند به مستثنیات دین استناد کند که مدیون باشد،در حالی که در بحث نصف اموال مرد دینی موجود نیست،بلکه این شرطی میباشد که خود او در زمان عقد آنرا پذیرفته است.

۳)قاضی باید به این امر توجه کند که خانه ای که در زمان زوجیت خریداری شده است با خانه ای که مرد قبل از زوجیت داشته است در یک سطح میباشد یاخیر.بعد از عقد باید احراز شود که بر دارایی مرد چیزی افزوده شده است یا خیر.

و در آخر در مقاله شرط تصنیف چیست؟

هنگام ازدواج به تمام شروط توجه و دقت کافی داشته باشی زیرا یکسری از شروط را میتوان هنگام عقد در سند رسمی ازدواج قید کرد مانند:زن میتواند بدون ازدواج همسر از کشور خارج شود،زن میتواند محل اقامت خود را خود انتخاب کند،زن میتواند در صورت بخشیدن مهریه حق طلاق داشته باشد،زن میتواند بعد از ازدواج به شغلی که دوست دارد مشغول شود،زن میتواند ادامه تحصیل هر وقت که خواست بدهد،زن میتواند حضانت فرزندان خود را داشته باشد، پس بر اساس قسمتی از شروطی که هنگام عقد میتوان آنها را قید کرد می فهمید که میتوانید مواردی را به سند ازدواج اضافه نمایید.و اینکه مرد هم باید به مواردی که در سند ازدواج امضا میکند توجه نشان بدهد،تا هنگام طلاق دجار مشکل نشود زیرا مواردی که امضا میکنید را باید به هنسر خود هنگام طلاق بدهید یا هنگام ازدواج باید اجازه انجام مواردی به همسر خود را بدهید.متاسفانه بسیاری از پرونده ها در دادگاه به خاطر توجه نکردن به مواردی است که افراد آن را امضا میکنند  بدون آنکه آن را بخوانند‌.

بیشتر بخوانید: آزمایش اندازه الکل در خون چگونه است؟

بیشتر بخوانید: خیار حیوان چیست؟

بیشتر بخوانید: فروش مال مشاع چیست؟

نویسنده:

    این مطلب توسط آقای مهدی حنیور به نگارش رسیده است.

ارسال دیدگاه

کاربر عزیز برای ارسال دیدگاه ابتدا باید عضو یا وارد شوید

عضویت / ورود
 
دیدگاه ها
این مطلب نظری ندارد
لینک های مرتبط
لینکی موجود نیست