کاربر گرامی به وب سایت دادسرا یار خوش آمدید | برای استفاده کامل از امکانات سایت عضو یا وارد شوید

سیر تا پیاز پلیس اداری-کاربردی

شما در حال مشاهده مطلب مذکور در بخش مقالات سایت می باشید

با شما تماس میگیریم

سیر تا پیاز پلیس اداری-کاربردی

سیر تا پیاز پلیس اداری-کاربردی

پلیس اداری چیست؟

به نوشته دادسرایار در مقاله پلیس اداری چیست؟

دادسرایار 24 ساعته در خدمت شماست حتی روز های تعطیل

021-91-01-61-52

یکی از اهداف مهم در هر کشوری نظم عمومی است. درباره نظم عمومی اختلاف نظر هایی وجود دارد

اما ارکان مشترک بین همه نظرها امنیت و آسایش و بهداشت عمومی می باشد که در قالب نظم عمومی هستند. هر کدام از این ارکان تعاریف خاص خود را دارند و برقرای هریک از آن ها نیازمند منحصر کردن آزادی بقیه می باشد. و این امر مستلزم برقراری یک حکومت دموکراتیک است.

امنیت عمومی به معنای حمایت جامعه از اموال و شخصیت و حقوق اعضای خویش است. امنیت عمومی حفظ جان و مال اشخاص و دور نگه داشتن اشخاص از هرگونه خسارت مالی و جانی است. آسایش عمومی هم به معنی حذف هرنوع آسیب و ناراحتی است که زندگی انسان را تحت تاثیر قرار می دهد. بهداشت عمومی هم حفظ جامعه از هرنوع الودگی و انتشار میکروب می باشد. بهداشت عمومی متضمن سلامت عمومی است.

تفاوت پلیس اداری و پلیس قضایی چیست؟

پلیس به اقداماتی گفته می شود که  مقامات عمومی کشور برای حفظ نظم جامعه نسبت به افراد اعمال می نمایند. این اقدامات یا اداری است یا قضایی.

پلیس اداری در واقع به منزله پیشگیری اقداماتی را اعمال می کند و تلاش او جهت جلوگیری از عواملی است که نظم عمومی را برهم می زند ولی پلیس قضایی  اعمال اقدامات قضایی و کیفری نسب به افرادی است که مخل نظم جامعه هستند. پلیس اداری در مقابل ارکان تشکیل دهنده نظم عمومی وظایفی دارد مثلا وظیفه کاهش خطراتی که برای امنیت ایجاد می شود را عهده دار است. و نیز مکلف است قوانینی را وضع و توام با آن ضمانت اجرا هم در نظر بگیرد تا کسانی کهبا فعالیت های صنعتی خود محیط زیست را تخریب می کنند مجازات نماید. همچنین باید از شایع شدن بیماری های مسری هم جلوگیری لازم را به عمل آورد. پلیس اداری باید آسایش عمومی را تامین کند اگر نزاع خیابانی شکل گیرد تجمع و سرو صدایی بشود با آن ها مقابله نماید.

البته آسایش عمومی و حفظ آن امروزه بحث بسیار گسترده ای شده به طوری که باید برای تعطیلات آخر هفته  که در واقع زمان استراحت افراد است قوانینی  اعمال شود.

پلیس اداری و مقامات آن:

پلیس اداری که در واقع به شکل نظام هایی اداری است مسئولیتش بر عهده مقام های اداری است.  البته این را هم باید توجه داشت که پلیس اداری و نظارت اداری دو مقوله جدا هستند. وقتی صحبت از نظارت دولت بر اعمال و رفتار افراد یک جامعه است ما با پلیس اداری مواجه هستیم اما در نظارت اداری در واقع نظارتی از طرف سرپرست اداری بر اقدامات زیر دستان صورت می پذیرد. مقامات پلیس اداری واجد صلاحیت تصمیم گیری هستند. و دو دسته اند: 1- پلیس عمومی2- پلیس اختصاصی.

پلیس عمومی که حافظ نظم عمومی است شامل: استانداران فرمانداران و بخشداران و شوراهای استان و شهرستان و بخش و شهر است. این افراد زیر دستان وزیر کشور محسوب می شوند. البته باید بگوییم که وزیر کشور و رییس جمهوری هم از مقامات اعتباری بوده و چون مافوق سلسله مراتب اداری هستند به استانداران و بخشداران دستورات لازم را می دهند.قانون این صلاحیت را به آن ها اعطا نموده و به جز این موارد افراد دیگری واجد این صلاحیت برای حفظ نظم عمومی نیستند.

این که  صلاحیت های پلیس اداری را مافوقان اجرا می کنند مانع از /ان نیست که زیر دستان به وظایف خود عمل نکنند و زیر دستان هم برای انجام وظیفه خود باید مقرراتی وضع نمایند. زیر دستان  این امکان را دارند که مجازاتی که از سوی مافوق تعیین شده را تشدید نمایند اما نمی توانند آن را کم کنند و تخفیف دهند.

پس مقامات مادون احکام مقامات مافوق را حق ندارند مورد نقض قراردهند. چون این امر اصل سلسله مراتب اداری را زیر سوال می برد.

پلیس اختصاصی:

اما می رسیم به مبحث پلیس اختصاصی که چیست و کجا کاربرد دارد.پلیس اختصاصی واژه ای است که در برابر پلیس عمومی استفاده می شود. دایره شمول پلیس اختصاصی فراتر از اقدامات سنتی است یا می تواند  صرفا هدفی غیر از اهداف سنتی را دنبال نماید. پلیس گمرک یا راهنمایی رانندگی پلیس دریایی و .. از جمله پلیس های اختصاصی هستند.

ابزارهای مورد استفاده پلیس اداری:

ابزارهایی که پلیس اداری برای اعمال مقررات خود استفاده می کند از جمله آیین نامه انتظامی و اخطار اداری و الزام اداری.

حال با هم به بررسی این ابزار می پردازیم اما باید این نکته راهم در نظر داشته باشیم که پلیس اداری در مسیر حفظ نظم عمومی به سه طریق صلاحیت های خود را اعمال می کند 1- منع2- اجازه قبلی3- اعلام قبلی

مفهوم منع آن است که پلیس اداری افراد را از یک امر منع  می نماید مثل توقف ممنوع. برخی اوقات اقدامات صلاحیت دار پلیس اداری از طریق اجازه قبلی انجام می شود مثل مجوز مطب، اخذ پروانه کسب و ...برخی اوقات هم در قالب اعلام قبلی وظاییفخود را انجام می دهند یعنی افراد قبل از این که اقدام به عملی در رابطه با نظم جامعه نمایند باید به اطلاع پلیس اداری برسانند.

مفهوم ایین نامه انتظامی پلیس اداری

تسهیل وظایفی که بر عهده پلیس اداری است با آیین نامه انجام می شود آن ها قوانینی کلی وضع می کنند و  به این طریق آزادی افراد محدود می شود. وضع آیین نامه صلاحیت می خواهد که در اختیار قانون است و قانون است که تعیین می کند چه کسی آیین نامه وضع کند. واین قوانین نباید در جهت تضاد با قانون باشند.

مفهوم اخظار اداری:

اخطار اداری متضمن اجرای آیین نامه انتظامی  است   که از طرف مقامات اداری برای افراد صادر می گردد.

الزام اداری:

اگر مقررات وضع شده  مورد تخطی قرار گیرد  مقام های اداری  بدون اخذ اجازه از دادگاه می توانند قهوه قهریه را به  کار گرفته و مانع افراد از آن عمل شوند. البته در عین حال که مقامات اداری این آزادی را دارند اما باید مقررات و اوامر آن ها قانونی باشد و اگر افراد در مقابل این قواعد مقاومت کردند این الزام و توسل به اجبار انجام میشود البته این اجبار نباید خلاف قانون باشد  و متناسب با تخطی باید این توسل به زور انجام شود.

در اصل 79 قانون اساسی آن جا که صحبت از شرایط اضطراری است نمونه ای از اعمال پلیس اداری را می خوانیم. در این اصل گفته شده وضع حکومت نظامی ممنوع است.در شرایط جنگ و اضطرار دولت این حق را دارد که در صورتی که مجلس شورای اسلامی تصویب کند محدودیت هایی را وضع نماید که به صورت موقتی باشد اما زمانش نباید از سی روز بی تر باشد اگر لازم باشد مجددا باید از مجلس کسب تکلیف نماید. پلیس اداری در هر شرایط محدود کننده نظم است چه در حالت کارکردی که متضمن نظم عمومی است و چه در حالت شکلی که هدفش تامین نظم عمومی است . اما این محدودیت های آزادی تا جایی رواست که موجب تضعیف اساس اداره نشود.

بیشتر بخوانید: وصول چک چگونه است؟

بیشتر بخوانید: خیار غبن چیست؟

بیشتر بخوانید: اصل برائت چیست؟

نویسنده:

    این مطلب توسط آقای مهدی حنیور به نگارش رسیده است.

ارسال دیدگاه

کاربر عزیز برای ارسال دیدگاه ابتدا باید عضو یا وارد شوید

عضویت / ورود
 
دیدگاه ها
این مطلب نظری ندارد
لینک های مرتبط
لینکی موجود نیست