کاربر گرامی به وب سایت دادسرا یار خوش آمدید | برای استفاده کامل از امکانات سایت عضو یا وارد شوید

اعتراض در دیوان عالی کشور چگونه است؟-کاربردی

شما در حال مشاهده مطلب مذکور در بخش مقالات سایت می باشید

با شما تماس میگیریم

اعتراض در دیوان عالی کشور چگونه است؟-کاربردی

اعتراض در دیوان عالی کشور چگونه است؟-کاربردی

اعتراض در دیوان عالی کشور چگونه است؟

به نوشته دادسرایار در مقاله اعتراض در دیوان عالی کشور چگونه است؟

دادسرایار 24 ساعته در خدمت شماست حتی روز های تعطیل

021-91-01-61-52

شکایت کردن در کشور ایران و در دیگر کشورها مراحل خاص خود را دارد،افراد عموما شکایت میکنند که از خود و مال شان حفاظت به عمل آید،اما در بسیاری از موارد امر شکایت کردن و حکم صادر شده آنطور که ما میخواهیم و تصور میکردیم پیش نخواهد رفت و موجب میشود از وقت و پولی که برای شکایت کردن هزینه کرده ایم پشیمان شویم؛البته بهتر این است که افراد قبل از امر شکایت به توافق برسند وگرنه با اینکه امروزه رسیدگی به شکایت ها سرعت بالاتری پیدا کرده است منتها باز هم نیازمند طی کردن پروسه لازم است.

ولی در بسیاری از موارد توافق در مورد موضوع شکایت برای افراد غیر ممکن است زیرا یکی از طرفین دعوا ناحقی را پیش میگیرد در این مورد شما میتوانید شکایت کنید اما اینکه حکم صادر شده باب میل شما باشد احتمالش مشخص نخواهد بود.

پس اگر شکایت کرد و از نظر شما حکم صادر شده خلاف عدالت است میتوانید نسبت به حکم داده شده اعتراض به عمل آورید.

البته اعتراض کردن به حکم مراحل خودش را دارد و اعتراض شما به دیوان عالی کشور فرستاده میشود تا بررسی های لازم در این خصوص صورت پذیرد.

با نحوه اعتراض در دیوان عالی کشور آشنا شویم

دیوان عالی کشور:

دیوان عالی کشور مرجعی میباشد که در باب پرونده رسیدگی شکلی مینماید و از راه های فوق العاده شکایت از رای دادگاه میباشد.

آرایی قابل فرجام خواهی خواهند بود که در قانون تصریح شده اند.

فرجام خواهی در دیوان طریق شکایت عدولی نیست و در مرجعی که رای مورد شکایت صادر شده است مطرح نخواهد شد.

فرجام خواهی توسط چه کسانی صورت می پذیرد؟

فرجام خواهی توسط محکوم علیه انجام خواهد شد درصورتی که حکم قابل فرجام جزیا علیه هر یک از طرفین صادر شده باشد.

مهلت اعتراض در دیوان عالی کشور (کیفری)چقدر است؟

در واقع مهلت فرجام برای اشخاصی که مقیم کشور ایران هستند ۲۰روز میباشد ولی برای اشخاص مقیم خارج از کشور دو ماه از تاریخ ابلاغ یا انقضای مدت واخواهی میباشد.

مهلت اعتراض در دیوان عالی کشور(حقوقی)چقدر است؟

مهلت در خواست فرجام خواهی برای اشخاصی که مقیم کشور ایران میباشند بیست روز است و برای اشخاصی که ساکن خارج از کشور هستند به مدت دو ماه خواهد بود.مهلتی که ذکر شد چنانچه رای فرجام خواسته از دادگاه تجدید نظر استان صادر شده باشد از تاریخ ابلاغ رای شروع خواهد شد،منتها در صورتی که رای فرجام خواسته از دادگاه نخستین صادر شده باشد،مهلت های مذبور از تاریخ پایان یافتن مهلت تجدید نظر شروع خواهد شد.

چگونه میتوانیم در دیوان عالی کشور به رای صادر شده اعتراض به عمل آوریم؟

با تقدیم کردن دادخواست به دادگاه صادر کننده رای فرجام خواسته به عمل خواهد آمد.البته در مواردی که شخص بازداشت است تقدیم درخواست فرجام خواهی به دفتر بازداشتگاه ارسال خواهد شد.رونوشت مصدق رای فرجام خواسته و نیز لایحه متضمن اعتراضات فرجامی باید پیوست دادخواست فرجامی باشد.

آیا شخص فرجام خواه باید هزینه ای هم بابت دادرسی پرداخت کند؟

بله،شخص فرجام خواه مکلف است هزینه دادرسی را علی الاصول پرداخت کند،البته در یکسری از موارد ممکن اس در این مورد استثنایی وجود داشته باشد.

چگونه میتوانیم از رای کیفری صادر شده فرجام خواهی کنیم؟

به جز موارد زیر فرجام خواهی در موارد بقیه موارد امکان پذیر خواهد بود:

۱)جرائمی که مستلزم پرداخت دیه یا ارش،درصورتی که میزان آنها کمتر از یک دهم دیه کامل باشد.

۲)جرائم تعزیری درجه هشت باشند.

آراء های زیر قابل تجدید نظر خواهی هستند

۱)محکومیت

۲)برائت

۳)اناطه و تعویق صدور حکم

۴)قرار منع و موقوفی تعقیب

آیا جنایات سیاسی یا جسمی قابل فرجام خواهی هستند؟

جنایت عمدی علیه تمامیت جسمی که میزان دیه آنها نصف دیه کامل یا بیش تر از آن است و آرای صادره درباره جرائم سیاسی و مطبوعاتی،قابلیت فرجام خواهی در دیوان عالی کشور را دارند.

فرجام خواه باید دادخواست خود را به کجا ارسال کند؟

شخص فرجام خواه باید دادخواست خود را به دفتر دادگاه صادر کننده رای نخستین یا تجدید نظر یا دفتر زندان ارسال کند.

دفتر دادگاه یا زندان این وظیفه را دارد که دادخواست واخواهی را سریع ثبت کند و رسیدی مشتمل بر نام تجدید نظر خواه و طرف دعوای او،تاریخ تسلیم و شماره ثبت را به تقدیم کننده بدهد و همان شماره و تاریخ درخواست تجدید نظر را درج کند.در صورتی که فرجام خواهی در مهلت مقرر انجام شود،دفتر دادگاه صادر کننده رای نخستین،بلافاصله یا پس از رفع نقص،پرونده را حسب مورد،به دادگاه تجدید نظر استان یا دیوان عالی کشور ارسال میکند.

در مواردی که دادخواست تجدید فرجام خواهی فاقد یکی از شرایط قانونی باشد،مدیر دفتر دادگاه نخستین ظرف مدت دو روز،نقایص آن را به درخواست کننده اعلام میکند تا ظرف مدت ده روز از تاریخ ابلاغ،نقایص مذکور رفع بشود.

اگر در مهلت مقرر رفع نقص صورت نگیرد چه میشود؟

در صورتی که دادخواست تجدید نظر خارج از مهلت قانونی ذکر شده صورت پذیرد،شخص مدیر دفتر پرونده را به رئیس دادگاه می رساند تا قرار مقتضی را صادر کند.این قرار حسب مورد قابل اعتراض در دیوان عالی کشور خواهد بود.

در چه مواقعی دیوان عالی رای صادر شده را نقص خواهد کرد؟

۱)عدم صلاحیت دادگاه صادر کننده رای فرجام خواسته است.

۲)رای صادر شده مخالف با موازین شرعی و مقررات قانونی باشد.

۳)عدم رعایت اصول دادرسی و قواعد آمره و حقوق اصحاب دعوا در صورتی که به درجه ای باشد که رای صادر شده را از اعتبار قانونی بیندازد.

در آخر در مقاله اعتراض در دیوان عالی کشور چگونه است؟

بهترین راهکار برای اشخاصی که نسبت به رای صادر شده اعتراض دارند ایجاد دادخواست اعتراض در دادگاه دیدان عالی کشور میباشد،و گرنه در مواردی که شخص با طرف مقابل دعوی،دعوا میکند یا شخص قاضی را قبول ندارد و او را مورد لعن و نفرین قرار میدهد،نه تنها کاری صورت نمیگیرد بلکه ممکن است در صورت توهین های اتجام شده جرمی هم به فرد اضافه شود پس بهتر است با مشورت عمل اعتراض کردن را به روش درست انجام بدهید.تا اگر واقعا در حق شما ناحقی ای صورت گرفته باشد در دیوان عالی کشور متوجه این موضوع شوند و رای را از یک جانب دیگر مورد بررسی قرار بدهند،از آنجایی که در دیوان عالی کشور تعدد زیادی قضات وجود دارد امکان عوض شدن رای صادر شده وجود خواهد داشت،البته در مواردی که میبینید رای صادر شده تفاوتی پیدا نمیکند و اعتراض قبول واقع نمیشود به دلیل این است که شواهد موجود و قانون باعث میشود که رای هیچ تغییری نکند زیرا قضات نمیتوانند خارج از قانون رای صادر کنند ،هر چند که احساس کنند شما راست میگوید،اما بر پایه حدس های خود به هیچ عنوان اجازه صادر کردن رای را نخواهند داشت،زیرا خودشان زیر سوال میروند.

بیشتر بخوانید: پلیس اداری چیست؟

بیشتر بخوانید: وصول چک چگونه است؟

بیشتر بخوانید: خیار غبن چیست؟

نویسنده:

    این مطلب توسط آقای مهدی حنیور به نگارش رسیده است.

ارسال دیدگاه

کاربر عزیز برای ارسال دیدگاه ابتدا باید عضو یا وارد شوید

عضویت / ورود
 
دیدگاه ها
این مطلب نظری ندارد
لینک های مرتبط
لینکی موجود نیست