کاربر گرامی به وب سایت دادسرا یار خوش آمدید | برای استفاده کامل از امکانات سایت عضو یا وارد شوید

سیر تا پیاز فسخ معامله-کاربردی

شما در حال مشاهده مطلب مذکور در بخش بلاگ سایت می باشید

سیر تا پیاز فسخ معامله-کاربردی

سیر تا پیاز فسخ معامله-کاربردی

روش های فسخ معامله و آثار آن

به نوشته دادسرایار در مقاله روش های فسخ معامله و آثار آن

دادسرایار 24 ساعته در خدمت شماست حتی روز های تعطیل

021-91-01-61-52

در بسیاری از موارد دیده شده است که افراد معامله هایب را انجام میدهند که باب میلشان نیست و بعدا متوجه میشوند که اشتباه کردند که فلان قرار داد را بوجود آوردند یا آنرا امضا کردند،در این موارد قانون راهکاری تحت عنوان فسخ قرار داد تصویب کرده است که چنانچه طرفین از قرار داد صورت گرفته راضی نبودند آنرا فسخ کنند.

در اینجا قصد داریم شما را با راهکاری برای فسخ قرار داد آشنا کنیم.

فسخ چیست؟

فسخ در معنای لغوی خود به معنای تباه کردن و زایل نمودن و همچنین به معنای انحلال آذادی میباشد ولی این واژه در اصطلاح حقوق به معنی پایان دادن یک جانبه قرارداد از جانب یکی از طرفین قرارداد و یا از جانب شخص ثالثی که جزء طرفین قرارداد نیست،میباشد.

عقدی که میتوان آن را فسخ کرد

عقد جایز عقدی است که در آن هریک از طرفین هر وقت که خواست می تواند به صورت یکجانبه و بدون داشتن دلیلی هر وقت که خواست آن را فسخ کند.

عقدی که نمیتوان آنرا فسخ کرد

در عقد لازم هیچ کدام از طرفین اجازه فسخ معامله را ندارند،مگر در مواردی که حق فسخ در معامله پیش بینی شده است.

فسخ معامله به صورت اقاله چگونه صورت می پذیرد؟

در اصطلاح حقوقی به توافق طرفین برای منحل کردن عقد اقاله گفته میشود،اقاله خود یک عقد است که وضعیت جدیدی را ایجاد خواهد کرد و اثر آن منحل شدن عقدی است که در ابتدا تشکیل شده بود.در اقاله شرط است که صرفا شخصی که خود طرف عقد بوده است،عقد را اقاله کند و نمی تواند اذن دهد تا شخص دیگری از جانب وی عقد را اقاله کند به همین دلیل است که می گویند اقاله با ایقاع ماذون نمی گردد.اقاله عملی است که پس از انعقاد عقد با توافق طرفین صورت می گیرد ولی باید توجه داشت که طرفین یک عقد میتوانند در ضمن عقد نیز با توافق یکدیگر اختیار فسخ برای هر دو طرف قرارداد و یا یک طرف قرارداد و یا شخصی ثالث که یکی از طرفین قرارداد نیست را در مدت معینی تعیین کند که این مورد را خیار شرط می گویند.

فسخ معامله با حکم مستقیم قانون به چه صورت است؟

۱)خیار مجلس=به موجب خیار مجلس،تا زمانی که طرفین مجلس عقد را ترک ننموده اند می توانند عقدی را که منعقد نموده اند فسخ کنند.

۲)خیار حیوان=خیار حیوان زمانی ایجاد میشود که مورد معامله یا قیمت معامله که شخص مشتری به شخص فروشنده می پردازد حیوان باشد که در چنین حالتی هر یک از طرفین که به موجب عقد،مالک حیوان شده است می تواند تا ۳ روز از تاریخ انعقاد عقد،معامله را فسخ کند.

۳)خیار رویت و تخلف وصف=در خیار وصف کسی بدون اینکه مالی را دیده باشد با توجه به وصفی که از مال شنیده است مال را خریداری کند و پس از دیدن آن مال بفهمد که آن مال دارای اوصاف ذکر شده نیست،حق دارد قرار داد را فسخ کند‌.

۴)خیار تعذر تسلیم=زمانی این خیار ایجاد میشود که معامله معوض باشد،یعنی دارای دو عوض باشد و یکی از طرفین نتوانند یا اینکه نخواهد مالی را که تسلیم آن را برعهده دارد به طرف دیگر تسلیم کند،در این مورد دیگری میتواند معامله را فسخ نماید.

۵)خیار تخلف شرط=در زمانی که در قرار داد شرطی ذکر میشود طرف دیگر باید آن شرط را انجام بدهد و چنانچه آن شرط را انجام نداد باید شخص را ملزم به انجام آن کند،اگر باز هم‌انجام نداد میتواند معامله را فسخ نماید.

۶)خیار تفلیس=خیار تفلیس زمانی ایجاد میشود که در یک معامله معوض یعنی معامله ای که ۲حالت عوض دارد منعقد گردد،شخصی که کالا به او انتقال یافته است بعد از انعقاد قرارداد ورشکسته شود و هنوز قیمت قرار داد را پرداخت نکرده باشد،که دو مورد در اینجا وجود دارد:در صورتی که ثمن و قیمت معامله یک عین معین باشد معامله قابل فسخ نیست_در صورتی که ثمن و قیمت قرارداد کلی در معین یا کلی فی الذمه باشد و ورشکستگی بعد از تعیین مصداق ثمن توسط خریدار رخ بدهد باز هم معامله قابل فسخ نخواهد بود--اگر ثمن کلی در معین یا کلی فی الذمه باشد در این حالت باید فروشنده برای دریافت قیمت قرار داد در سقف غرما داخل شود و از همین رو ممکن است برایش خیار فسخ ایجاد بشود.

۷)خیار تاخیر ثمن=خیار تاخیر ثمن زمانی ایجاد میشود که مورد معامله یک عین خارجی و یا در حکم آن باشد و برای پرداخت ثمن و یا تسلیم مورد معامله بین طرفین قرارداد هیچ مهلت معین قرار داده نشده باشد و سه روز نیز از تاریخ انعقاد عقد بیع بگذرد و طی این مدت نه فروشنده مبلغی را به خریدار تسلیم کند و نه مشتری کل ثمن را به فروشنده بپردازد.

۸)خیار غبن=در صورتی که شخصی در معامله ای به دلیل عدم تعادل بین عوضین متحمل ضرر شود می تواند به دلیل چنین ضرری معامله را فسخ کند و به عبارت دیگر خیار غبن نتیجه برهم خوردن تعادل اقتصادی عوض و معوض است.

برای به وجود آمدن خیار غبن باید این چهار شرط وجود داشته باشد

_عدم تعادل بین عوضین زیاد باشد .

_شخصی که متضرر شده است نباید به قیمت نباید به قیمت واقعی عام داشته باشد.

_شخص متضرر در شرایط خاص و اضطراری نباشد.

_غبن و ضرر هنگام انعقاد قرار داد باید وجود داشته باشد.

۹)خیارعیب=در صورتی که موضوع معامله دارای عیب باشد برای طرف مقابل خیاری به نام خیار عیب ایجاد میشود.منظور از عیب معنای عرفی آن است و موضوعی عیب تلقی میشود و به طرف مقابل حق فسخ قرارداد را میدهد که عرفا عیب محسوب میشود.

برای خیار عیب دوتا شرایط وجود خواهد داشت:

_هرعیبی را نمی توان مبنای ایجاد خیار عیب دانست بلکه باید موجب نقص در منفعت و سختی در انتفاع از مال شود.

_براینکه عیبی سبب ایجاد خیار فسخ کرد باید مخفی باشد،ملاک  برای اینکه عیبی مخفی فرض شود،علم و جهل طرف مقابل است.

۱۰)خیار تبعض صفقه=در صورتی که بخشی از یک اخذ صحیح باشد و بخش دیگر آن باطل شود یا اینکه منفسخ شود یا مورد اخذ به شفعه قرار بگیرد،طرف مقابل که متضرر ضرر میشود می تواند معامله را نسبت به بقیه موضوع آن نیز که باقی مانده فسخ کند.

۱۱)خیار تدلیس=خیار تدلیس یعنی که اگر یکی از طرفین قرار داد نسبت به طرف دیگر مرتکب فریب و تدلیس می شود طرف مقابل می تواند معامله را فسخ کند.در صورتی که تدلیس از جانب شخص ثالث باشد این مورد ایجاد خیار تدلیس نمی کند.

شرایط فسخ معامله چیست؟

۱)شخص باید قصد وصل نمودن قرارداد را داشته باشد،یعنی باید اراده کرده باشد که قرار داد را فسخ کند.

۲)باید رضایت بر فسخ و منحرف کردن قرارداد را داشته باشد.

۳)باید اهلیت قانونی داشته باشد.

اثر فسخ معامله چیست؟

فسخ قرارداد از جانب کسی که حق فسخ دارد منجر به انحلال قرارداد میشود و از آن پس دیگر قرار دادی بین طرفین وجود نخواهد داشت.اثر حقوقی عقد بعد از انحلال آن از بین خواهد رفت‌.بعد از فسخ قرار داد منافع منفصل کالا برای کسی است که مال با فسخ قرار داد به او داده شده.

بیشتر بخوانید: صادر شدن گواهی مفقودی بیمه شخص ثالث

بیشتر بخوانید: اعتراض در دیوان عالی کشور چگونه است؟

بیشتر بخوانید: پلیس اداری چیست؟

ارسال دیدگاه

کاربر عزیز برای ارسال دیدگاه ابتدا باید عضو یا وارد شوید

عضویت / ورود
 
دیدگاه ها
این مطلب نظری ندارد