کاربر گرامی به وب سایت دادسرا یار خوش آمدید | برای استفاده کامل از امکانات سایت عضو یا وارد شوید

سیر تا پیاز جرم تهدید-کاربردی

شما در حال مشاهده مطلب مذکور در بخش بلاگ سایت می باشید

سیر تا پیاز جرم تهدید-کاربردی

سیر تا پیاز جرم تهدید-کاربردی

تهدید و مجازات آن

به نوشته دادسرایار در مقاله تهدید و مجازات آن

دادسرایار 24 ساعته در خدمت شماست حتی روز های تعطیل

021-91-01-61-52

این که هر فردی آزادی داشته باشد و ترس به شخص غلبه نکند از مهم ترین موضوع  های ححقوق بشر است حقوق بشر همیشه کوشیده است که جهانی بدون ترس شکل دهد  پس با این توصیف این نتیجه به دست ما میاید تهدید افراد که همراه آن ترس وجود دارد ناقض حقوق بشر اتفاق افتاده است جرم تهدید با اجبار یک فرق اساسی دارد در جرم تهدید این شکلی نیست که فرد اراده اش را از دست دهد ولی بر عکس آن در اجبار فرد دیگر قدرت اراده ندارد.

ویژگی های جرم تهدید به این شکل است

باید گفت جرم تهدید جزو جرم های مطلق است. یعنی به این صورت است که به محضی که عبارت وحشت آمیزی گفته شود این جرم اتفاق میافتد و وجود خسارت و ضرر و زیان در این جرم فاقد موضوعیت است.

تهدید به صورت امری نسبی است یعنی تنها این که از کسی بترسیم منظور این نیست که تهدید انجام شده است.

باید بدانید که تهدید ارتباطی با نتیجه ندارد حتی امکان دارد اصلا نتیجه انجام نشود.

در صورتی که تهدید یک تهدید دروغین باشد و فاقد صداقت باشد برای میزان مجازات آن اتفاق خاصی نمیفتد.

کسی که مورد تهدید شدن باشد یعنی به قولی تهدید شونده است باید ببیند که کسی که او را تهدید میکند یا همان تهدید کننده قدرت این نوع تهدید را دارد اصلا در توان او همچین تهدیدی است؟ بر فرض مثال یک پیرمرد که سن بالایی هم دارد و فاقد حرکت دادن خود است شخص دیگری را تهدید به ضررهای جسمی و آسیب های جدی میکند. در این حالت این اتفاق جزو تهدید نیست.

تهدید میتواند به هر شکلی صورت گیرد مثلا گاهی اوقات تهدید شفاهی است و به صورت گفتنی انجام شده است یا ممکن است تهدید شکل کتبی داشته باشد تهدید ممکن است آشکار یا غیر آشکار باشد یعنی هم میتواند به صورت علنی صورت پذیرد هم غیر علنی باشد یعنی به گونه ای تهدید میتواند جلوی همه باشد میتواند وقتی  هم انجام شود که هیچکس با خبر نشود.

باید به این نکته توجه کرد امکان به وجود آمدن این جرم همانند توهین کردن به افراد حقیقی است.

تهدید به این شکل نیست که حتما برای شاکی باشد قانون گذار تهدید کردن به خویشاوندان را هم مورد جرم انگاری خود قرار داده است اما این قضیه که خویشاوندان دور تر را هم مشمول میشود یا خیر موجب بحث است.

آن خواسته کسی که تهدید میکند و به عنوان تهدید کننده است آنچنان قابل اهمیت نیست به این دلیل که حتی اگر هیچ گونه درخواستی وجود نداشته باشد باز هم شامل همین ماده میباشد.

و اما باید گفت از هر راهی امکان تهدید کردن است و فرقی نمیکند به صورت تلفنی باشد یا با پیام کوتاه انجام شده باشد.

انواع تهدید و مجازات تهدید

اولین مورد بحث ما تهدید به قتل است که در ماده 669 قانون مجازات اسلامی در قسمت تعزیرات به درستی بیان شده است.

در این ماده وقتی ضرر نفسی را ذکر کرده است منظور به کل جسم طرف او بوده است. یعنی ممکن است یا  تهدید به قتل شود یا  تهدید  قطع اعضای بدن اوشود.

نکته ای دیگری که در این ماده وجود دارد وقتی ضرر شرفی آمده منظور این بوده است که آبروی فرد در میان است مثلا مسایلی در مورد روابط زن و شوهری یا خانوادگی مورد تهدید است اما اگر در کنار تهدید جرم دیگری هم واقع شود مثلا جرم قذف هم انجام شود فرد به جرم قذف هم محکوم است.

و موضوع دیگری که در این ماده اشاره شده است راجب ضرر مالی است یعنی تهدیدی میشود که در ارتباط با حق و حقوق مالی فرد است مثلا بگوید ماشینت را میسوزانم.

نکته مهمی که در این جا باید گفته شود این است که وقتی تهدید مالی انجام میشود آن مال باید برای قانون گذار مهم باشد و دارای حمایت کردن باشد. مثلا اگر مال مورد نظر مشروب بود خوب برای قانون گذار مهم نیست چون مشروب بری قانون گذار حکم مال ندارد پس در این جا تهدید انجام نشده است.

نکته ی دیگری که در این ماده وجود دارد قضیه افشای سر است یعنی چیزی است که شخصی که صاحب آن است بر قایم کردنش اصرار دارد مثل این میماند که فرد دیگری را مورد تهدید قرار دهند برای اینکه به فرض مثال بچه طلاق است.

تهدید دیگری که به عنوان مورد بعدی موضوع بحث ما است تهدید به گرفتن نوشته یا سند خاصی میباشد که در ماده ششصد و شصت و هشت قانون مجازات اسلامی در قسمت تعزیرات ذکر شده است.

باید توجه باشید که در این جرم بر عکس تهدید به قتل و یا ضرر های مالی/ نفسی/ شرفی دارای یک نیت خاصی است این یعنی این که همان طور که ابتدای این موضوع گفتیم و نام سند و نوشته آوردیم باید وقتی تهدید انجام شد برای نتیجه تهدید از فرد دیگر سند و نوشته ای به دست رسد تا این جرم انجام شده باشد.

این جرم هم همانند جرم تهدید به قتل قابل گذشت یاد میشود.

و باید دلیل دادن سند یا نوشته و همچنین امضا کردن و مهر به خاطر تهدید صورت گرفته باشد.

تهدید دیگر تهدید به بمب گذاری هواپیما/ کشتی/ و دیگر وسایل نقلیه است باید گفت این جرم اگر اتفاق افتاده باشد و به طور مثال بمبی در هواپیما باشد و کسی  این موضوع را بیان کند نه تنها این فرد به عنوان مجرم نیست بلکه از او تشکر هم میشود.

به خاطر مهم بودن و ظرفیت هواپیماها و کشتی ها حتی اگر به حالت شخصی باشند باز هم همان مجازات های مندرج در ماده 511 را دارند

ماده ۵۱۱ قانون مجازات اسلامی

هر کس به قصد بر هم‌زدن امنیت کشور و تشویق اذهان عمومی تهدید به بمب‌گذاری هواپیما، کشتی و وسائل نقلیه عمومی نماید یا ادعا‌ نماید که وسایل مزبور بمب‌گذاری شده است علاوه بر جبران خسارت وارده به دولت و اشخاص به شش ماه تا دو سال حبس محکوم می‌گردد..

نیت خاص که برای به وجود آوردن تداخل در امنیت و عموم است بر عکس تهدید ماده668 ضروری است

ماده ۶۶۸ قانون مجازات اسلامی

هر کس با جبر و قهر یا با اکراه و تهدید دیگری را ملزم به دادن نوشته یا سند یا امضاء و یا مهر نماید و یا سند و نوشته‌ای که متعلق به او‌یا سپرده به او می‌باشد را از وی بگیرد به حبس از سه ماه تا دو سال و تا (۷۴) ضربه شلاق محکوم خواهد شد.

.

تفاوتی که ادعا با تهدید با هم دارند در این است که ادعا ارتباط با قبل و  گذشته دارد اما تهدید ارتباط با  بعد و آینده دارد تهدید میتواند با صداقت یا دروغین حاصل شود اما ادعا به صورت دروغین است و دیگر تهدید میتواند به کار خود فرد ارتباط داشته باشد اما برای ادعا این امکان وجود دارد راجب فعل یا ترک فعل فرد دیگر باشد.

تهدید دیگر تهدید با خشونت است همان طور که قبل گفتیم تهدید حتما لازم نیست نتیجه دار باشد اما اگر تهدید با خشونت برای گرفتن مال باشد و سرقت حاصل شود در این حالت تهدید جزو ماده ششصد و نود و نه نیست و بر اساس ماده ششصد و پنجاه و دو میشود که در خصوص سرقت با آزار و تهدید است.

وسیله تهدید

بر اساس آن چیزی که در ماده ششصد و نود و نه قانون مجازات اسلامی بخش تعزیرات آمده وسیله تهدید هر چیزی که باشد موجب مجازات است اما باید یک فرقی برای کسی که شفاهی و گفتنی تهدید میکند با کسی که به فرض چاقو دارد باشد در ماده ششصد و هفده قانون مجازات اسلامی قسمت تعزیرات این حالت تعریف شده است.

صراحت تهدید ضروری است:

تهدید باید به صورت صریح و همچنین واضح صورت گرفته باشد

مثلا اگر فرد به فرد دیگر بگوید اگر الان ماه رمضان نبود تو را به قتل میرساندم جرم اتفاق نیفتاده است.

تهدید با تلفن به این شرح است

وقتی جرم مزاحم تلفنی با جرم دیگری پدید آید مثل فحاشی یا تهدید  صلاحیت رسیدگی با دادسرایی است که در محل اتفاق افتادن جرم  است و بر اساس نظریه مشورتی اداره ی حقوقی قوه قضاییه توهین و تهدید به وسیله تلفن شامل جرم مزاحمت تلفنی است اما در صورتی که تنها واقع شده باشد بر اساس قانون اصلاح تبصره دو ماده چهارده قانون تاسیس شرکت مخابرات ایران است.

یک نکته مهم:

نمیتوانیم هر نوع تهدیدی را شامل ماده 689 قانون مجازات اسلامی

بیشتر بخوانید: شکایت از چک برگشتی و چک بلامحل چگونه است؟

بیشتر بخوانید: روش های فسخ معامله و آثار آن

بیشتر بخوانید: صادر شدن گواهی مفقودی بیمه شخص ثالث

ارسال دیدگاه

کاربر عزیز برای ارسال دیدگاه ابتدا باید عضو یا وارد شوید

عضویت / ورود
 
دیدگاه ها
این مطلب نظری ندارد