کاربر گرامی به وب سایت دادسرا یار خوش آمدید | برای استفاده کامل از امکانات سایت عضو یا وارد شوید

سیر تا پیاز شهادت کذب-کاربردی

شما در حال مشاهده مطلب مذکور در بخش بلاگ سایت می باشید

سیر تا پیاز شهادت کذب-کاربردی

سیر تا پیاز شهادت کذب-کاربردی

شهادت کذب چیست؟

به نوشته دادسرایار در مقاله شهادت کذب چیست؟

دادسرایار 24 ساعته در خدمت شماست حتی روز های تعطیل

021-91-01-61-52

در این مقاله میخواهیم در مورد شهادت کذب با شما عزیزان صحبت کنیم

شهادت دادن یکی از موارد مهم در قانون است،افراد در بسیاری از موارد ممکن است که مدارک کافی جهت اثبات یا عدم اثبات جرم نداشته باشند،پس سعی میکنند که اگر شاهدی در وقوع صحنه جرم حضور داشته به دادگاه بیاید و بی گناهی آنها را اثبات کند.

و عموما هر چقدر تعداد شاهدان بیشتر باشد قطعا برای اثبات بی گناهی خیلی بهتر خواهد بود،خصوصا در مواردی که مدارک از جانب طرف مقابل از بین رفته،بهترین کار در اینجور مواقع ارائه دادن شاهد به دادگاه است.

از انجایی که دادگاه روی امر شهادت دادن افراد حساب باز میکند،ممکن است در مواردی افراد حتی ترغیب بشوند که شاهدت دروغ بدهند،یا اینکه به خاطر مبلغی پول به محضر دادگاه دروغ بگویند.این عمل،عمل بسیار زشت و ناپسندی است و به جز نادرست بودن این عمل مجازات به همراه خواهد داشت که در ادامه در این مورد توضیحاتی را ارائه خواهیم داد.

معنای شهادت چیست؟

شهادت در لغت یعنی گواهی دادن این واژه در اصطلاح حقوقی به معنی اخبار به واقع،توسط ثالث به نفع یکی و به ضرر دیگری است.شهادت دادن یکی از ادله اثبات دعوا میباشد که میتوان بر اساس آن دعوا را اثبات کرد.شهادت زمانی است که فرد از یک حقیقتی آگاه شده است،یعنی آن را دیده و یا شنیده،بر اساس همین اطلاعات خود را با دادگاه در میان خواهد گذاشت،البته شهادت دادن شرایط خاص خود را دارد.

ادله اثبات دعوا:

۱)اقرار

۲)اسناد کتبی

۳)امارات

۴)قسم

۵)شهادت

شرایط شهادت دادن به چه صورت است؟

۱)شهادت باید قطعی و یقینی باشد،یعنی شاهد باید از روی قطع و یقین و بدون اظهار تردید و شک،شهادت بدهد.

۲)شهادت کذب باید حتما در دادگاه عمومی و اختصاصی باشد و نزد مقام صالح باشد،پس شهادتی که خارج از دادگاه است،جز شهادت کذب نخواهد بود.

شرایطی که شهادت دهنده باید دارا باشد:

۱)بلوغ=برای دختر ها ۹سال تمام قمری و برای پسرها۱۵سال تمام قمری.

۲)شهادت دهنده اختیار و اهلیت داشته باشد.

۳)شهادت دهنده مجنون نباشد.

۴)شهادت بر اساس عدالت باشد.

۵)شهادت دهنده ایمان داشته باشد.

۶)طهارت

۷)عقل سلیم

تعداد و جنسیت شهادت دهندگان در مراجع مختلف به صورت زیر است:

۱)دعاوی که اطلاع بر آنها به طور معمول در اختیار زنان است از قبیل ولادت،با گواهی=یک مرد و دو زن،چهار زن و دومرد.

۲)اصل نکاح با گواهی:دومرد و یا یک مرد و دو زن.

۳)چنانچه خواهان امکان اقامه بینه شرعی نباشد می تواند با معرفی یک گواه مرد یا دو زن به ضمیمیه یک سوگند ادعای خود را به اثبات برساند‌.

۴)در دعاوی مالی:دو مرد یا یک مرد و دوزن

۵)اصل طلاق:مسلمان بودن،بلوغ،جرح تعدیل،عفو از قصاص،وکالت،وصیت با گواهی دومرد.

مجازات شهادت کذب

شهادت کذب:اگر شخصی در جایگاه شاهد نزد دادگاه حاضر شود و گواهی دروغ بدهد در واقع او عمل شهادت کذب را انجام داده است.

مجازات شهادت کذب:سه ماه و یک روز تا دو سال حبس یا یک میلیون و پانصد هزار تا دوازده میلیون ریال جزای نقدی محکوم میشود.

ارکان جرم شهادت کذب

عنصر های هر جرمی سه مورد است که در خصوص شهادت هر کدام را به صورت جداگانه توضیح خوهیم داد:

۱)عنصر مادی:عنصر مادی شامل سه جز=رفتار،اوضاع و احوال و نتیجه میباشد.در جرم شهادت کذب رفتاری که سبب تحقق این جرم خواهد شد،ادای شهادت کذب میباشد.اوضاع و احوالی که باید در خصوص این جرم رعایت بشود،این میباشد که جرم حتما باید جلوی مقام رسمی و دادگاه صورت بگیرد.

۲)عنصر قانونی:در ماده۶۵۰قانون بخش تعزیرات قانون مجازات اسلامی توضیحاتی در خصوص شهادت کذب ارائه شده.

۳)عنصر معنوی:در این جرم عبارت است از:سو نیت عام و سونیت خاص:سو نیت عام یعنی علم و عمد.یعنی براینکه گواهی خلاف واقع جرم شهادت کذب باشد شخص مجرم باید این عمل را با علم به اینکه عمل او جرم شهادت کذب است مرتکب شده باشد و این عمل از روی عمد صورت گرفته باشد.

آثار شهادت کذب چیست؟

اگر حکمی بر اساس شهادت دروغ صادر شده باشد و سپس دروغ بودن و یا کذب بودن شهادت به موجب رای قطعی در دادگاه ثابت بشود این امر سبب میشود تا حکم صادر شده باطل و بلااثر شود.اگر حکمی که بر اساس شهادت کذب صادر شده اجرا نیز شده باشد و شخص محکوم،محکوم به را اخذ نموده باشند،و سپس کذب بودن شهادت معلوم بشود؛اگر محکوم به وجود داشته باشد باید به شخص محکوم پس داده شود و اگر از بین رفته است بایستی شاهد که به او غرامت بپردازد.

گاهی ممکن خواهد بود که شهادت کذب موجب قصاص و حد شده باشد.اگر دو نفر به آنچه که موجب قتل میباشد مثل ارتداد شهادت بدهند یا اینکه چهار نفر به آنچه موجب جرم است مثل زنا شهادت بدهند و بر اساس شهادت آنها حکم اجرا بشود و شخص متحمل مجازات حد یا قصاص شود و پس از جرا معلوم بشود که شهادت دروغ بوده است،قاضیو مامور که حد یا قصاص را اجرا نموده اند ضامن نیستند بلکه شهود کاذب مسئول هستند و باید قصاص بشوند و دیه پرداخت کنند چرا که آنها سبب اقوی از مباشر تلقی خواهد شد.

در امور کیفری کذب بودن و شهادت یکی از جهات درخواست تجدید نظر است.اگر کذب بودن شهادت اثبات شود شخص میتواند درخواست تجدید نظر را بدهد..

راه های کاهش دادن شهادت کذب:

باید مجازات ان بیشتر شود و به اشخاصی که برای شهادت می آیند گفته شود که اگر عمل شهادت کذب را انجام بدهند مجازات خواهند شد و اینکه عمل شهادت کذب فرد را هم از لحاظ دنیوی و هم از لحاظ اخروی درگیر خواهد کرد،و آثار روانی عذاب وجدان را به همراه خواهد داشت،پس لازم است که در دادگاه ها بر امر شهادت کذب حساسیت نشان داده شود تا افراد بیگناه هم مجازات نشوند و افراد سودجو ترغیب به امر شهادت کذب نشوند.

بیشتر بخوانید: جلب ثالث چیست؟

بیشتر بخوانید: تهدید و مجازات آن

بیشتر بخوانید: شکایت از چک برگشتی و چک بلامحل چگونه است؟

ارسال دیدگاه

کاربر عزیز برای ارسال دیدگاه ابتدا باید عضو یا وارد شوید

عضویت / ورود
 
دیدگاه ها
این مطلب نظری ندارد