کاربر گرامی به وب سایت دادسرا یار خوش آمدید | برای استفاده کامل از امکانات سایت عضو یا وارد شوید

0 تا 100 ازدواج مجدد-کاربردی

شما در حال مشاهده مطلب مذکور در بخش مقالات سایت می باشید

0 تا 100 ازدواج مجدد-کاربردی

0 تا 100 ازدواج مجدد-کاربردی

شرایط ازدواج مجدد

به نوشته دادسرایار در مقاله شرایط ازدواج مجدد

دادسرایار 24 ساعته در خدمت شماست حتی روز های تعطیل

021-91-01-61-52

ازدواج امری طبیعی است که همه افراد میتوانند آن را انجام دهند. قانون ازدواج را به عنوان یک عقد معرفی کرده است اما در حالت معمولی ازدواج بیشتر پیوند عاطفی بین زن و مرد را تشکیل میدهد برای این نوع عقد گفته شده است مهمترین فاکتور اخلاقیات است این که عشق و صمیمیت وفاداری و پایبندی را به انسان ها آموزش دهد اما مانند هر چیز دیگری که هنجار ها و قوانینی را دارا است ازدواج هم به همین شکل است و دارای قوانین مربوط به خودش میباشد. در قانون مدنی ما موضوعی در خصوص ازدواج دوباره و ازدواج مجدد مرد نیامده است.
ازدواج مجدد که بدون رضای همسر باشد مشکلات فراوانی را به وجود می آورد وقتی وفاداری به هم میخورد غیر از اینکه زن  با آسیب ها و تشنجاتی روبرو میشود اگر بچه ای هم این وسط باشد او هم دچار مشکلات روانی و آسیب های شدیدی دچار میگردد ممکن است دچار افت تحصیلی یا حتی اعتیاد و دیگر موارد گردد حتی همان همسر جدید که منظور همسر دوم است او هم دایم مشغله فکری راجب زندگی اول مرد دارد.
در فقه امامیه که ریشه قانون ما از آن امده است در دنیای امروزی نظر هایی دارد که حقوق بشر به خوبی رعایت شده و باعث شده بند تحکیم خانواده ها را محکم تر کند آیت الله بجنوردی و همچنین علامه طباطبایی نظرات به خصوصی در این رابطه اعلام کرده اند.
در حال حاضر هیچ قانونی نیست که ازدواج دوباره مرد را شایسته دانسته باشد و هیچ اشاره صریحی هم در قوانین برای ازدواج کردن دوباره به چشم نمیخورد. فقط در عقد نامه قید شده است در حالتی که مرد دوباره ازدواج کند و بدون رضای زن باشد زن میتواند حق طلاق را از او بگیرد. اما چیزی که در فقه برای این قضیه آمده اجرای عدالت است اما در قانون اصل بر این است که دوباره ازدواج کردن انجام نشود غیر از این که شرایط همان قانون حمایت خانواده مصوب پنجاه و سه به چشم بخورد و مورد رعایت قرار گرفته شده باشد

نکات مهم در ازدواج مجدد

هنگامی که صحبت از ازدواج دوباره است یعنی هم عقد دایم و هم عقد موقت هر دو شامل میشوند چون قانون گذار فرقی بین این دو عقد در این خصوص اعلام نکرده است پس هر دو نوع ازدواج را مشمول دانسته است و فرقی قرار نداده است.
در صورتی که مردی بخواهد برای بار دوم ازدواج کند و همسر اول او فاقد همه شرایطی که ماده قانون فوق داشته بوده است تنها راهش این است که رضا واجازه همسر خود را جلب کند
باید گفت که ازدواج دوم در حالتی که شرایط ماده وجود نداشته باشد موجب باطل شدن نمیشود فقط زن اول این توانایی را پیدا میکند که با رفتن به دادگاه طلاق خود را بسازد.
اگر زن اول اجازه دهد این اجازه فقط برای ازدواج کردن مرد با زن دوم است اگر مرد زن سوم و یا چهارم بخواهد بگیرد باید دوباره اجازه بگیرد نه این که با کسب همان اجازه اولیه چندین بار ازدواج های متعدد کند.
اعتیادی که به عنوان اجازه ازدواج دوم است اعتیادی است که باعث اختلال و مشکلات به زندگی خانوادگی گردد.
در حالتی بچه دار نشدن زن بهانه ای برای ازدواج دوم میگردد که هیچ راه درمانی در پیش نداشته باشد کاملا درمان آن به صورت امکان نشدنی باشد که بتواند فرزندی داشته باشد. زنی که یک بار بچه آورده دیگر برای بچه دوم و بچه های بعدی حامله نمیشود نمیتواند عنوان زن عقیم را داشته باشد.
وجود داشتن موارد نه گانه برای انجام ازدواج دوباره فقط باید توسط دادگاه باشد که با کمک کارشناسان و پزشکی قانونی تصمیم گیری میشود.
بر اساس ماده هفده قانون حمایت خانواده مصوب سال هزار و سیصد و پنجاه و سه  یک سری کار ها آمده است که این کار ها در خصوص ازدواج دوم لازم است

.
لازم به ذکر است در ماده هفده قانون حمایت خانواده سابق نیز مجازات هایی گفته شده است که درباره مردی است که با داشتن همسر اول بدون اجازه دادگاه دوباره ازدواج  کند اعمال شده است باید متذکر شد این مجازات ها برای سر دفترانی و عاقدانی که این ازدواج ها را ثبت کرده اند هم است اما الان این جریان در قانون جدید جایگاهی ندارد و در قانون مجازات اسلامی هم فقط ثبت نکردن نکاح و طلاق مورد جرم انگاری شمرده میشود یعنی به این نتیجه میرسیم همسر دوم داشتن جزو جرایم نیست پس مجازاتی هم ندارد!
ازدواج دوباره یک نوع دعوا شناخته میشود یعنی متقابلا با تقدیم کردن دادخواست انجام میشود و هزینه ای که برای این نوع دادرسی انجام میشود مثل هزینه دادرسی دعواهای غیر مالیست و همین طور این که صلاحیت این نوع دعوا در صلاحیت دادگاه خانواده قرار دارد


ممکن است مرد رضای همسر اول  را به صورت جعلی و به وسیله تفلب انجام داده باشد تا بتواند به ازدواج دوم رسد حال موقعی که متوجه جعلی بودن رضا همسر اول  شوند ازدواج دوم منتفی نمیشود و موجب انحلال نمیگردد فقط زن اول میتواند جدا شود و اگر جعل مرد به مرحله اثبات برسد از طریق دادگاه محکومیتی در سر راهش است.
یک نکته مهم را بازگو میکنم و مطلب را پایان میدهیم همان طور که میدانید سرپرستی بچه تا هفت سالگی با مادر است به هیچ وجه نباید این طرز فکر را داشته باشید که مردی که بدون رضا و اجازه همسر اول ازدواج کرده و بچه هم دارد دیگر بعد هفت سالگی بچه  اجازه سرپرستی بچه را ندارد نه سرپرستی بچه همچنان با وجود این شرایط هم بعد از هفت سالگی با پدر است و سر جای خود باقیست  و موضوع اجازه ندادن زن اول در خصوص این جریان ربطی ندارد اما بر عکس این موضوع وقتی است که سرپرستی بچه با زن است اما زن با فرد دیگری ازدواج دوباره میکند در این حالت دیگر صلاحیت سرپرستی بچه از او گرفته میشود فرقی هم نمیکند فرزند دختر باشد یا پسر باشد و آن بچه نزد پدرش میرود.  

بیشتر بخوانید جهیزیه چیست؟

بیشتر بخوانید حکم ورشکستگی و حکم اعسار چیست؟

بیشتر بخوانید اجاره اشیا وانسان و حیوانات چگونه است؟

image
JM
نویسنده این مطلب

مهدی حنیور

ارسال دیدگاه

کاربر عزیز برای ارسال دیدگاه ابتدا باید عضو یا وارد شوید

عضویت / ورود
 
دیدگاه ها
این مطلب نظری ندارد