کاربر گرامی به وب سایت دادسرا یار خوش آمدید | برای استفاده کامل از امکانات سایت عضو یا وارد شوید

0 تا 100 عقد وکالت-کاربردی

شما در حال مشاهده مطلب مذکور در بخش مقالات سایت می باشید

0 تا 100 عقد وکالت-کاربردی

0 تا 100 عقد وکالت-کاربردی

پایان عقد وکالت

به نوشته دادسرایار در مقاله پایان عقد وکالت

دادسرایار 24 ساعته در خدمت شماست حتی روز های تعطیل

021-91-01-61-52


در جامعه امروزی به دلیل مشغله های کاری که یکسری از افراد دارند معمولا معاملات خود را به شخص وکیلی میسپارند که این شخص وکیل کار های آنان را خصوصا در موارد فروش آپارتمان و غیره.....انجام بدهد.

ابتدا در اینجا باید یکسری توضیحات در باب موضوع وکالت ارائه بدهیم:

عقد وکالت به چه معنا میباشد؟

در قانون ایران وکالت به معنای زیر میباشد=
ماده۶۵۶قانون مدنی،وکالت عقدی است که یکی از طرفین،به دیگری برای انجام کاری،نیابت می دهد.
(عقد وکالت یک عقد جایز میباشد،به این معنا که یکی از طرفین با هر دوی آنها هر زمان که بخواهند می توانند،عقد را فسخ کنند و از آن کناره گیری کنند.)

وکالت یک عقد جایز میباشد و هریک از طرفین هر موقع اراده کنند،می توانند آن را فسخ کنند.
ویژگی دیگر عقد وکالت و در کل همه عقود جایز،این است که در صورت فوت،جنون یا سفیه شدن هر یک از طرفین، عقد خود به خود منفسخ میشود.

عقد وکالت به دو صورت زیر میشود منعقد بشود

عقد وکالت ساده=به موجب آن هر یک از طرفین می توانند هر زمان که بخواهند وکالت را فسخ کنند و موکل هر زمان که اراده کند وکیل را عزل کند

عقد وکالت یکی از موارد مهم ترین موارد بین وکیل و موکل میباشد،در ادامه میخواهیم با شخص وکیل و انحلال وکالت آشنا تر شویم.

انقضای وکالت به عزل موکل:

موکل میتواند هر وقت که خواست عقد وکالت را بر هم زند و برای این کار نیازی به اجازه ندارد،البته در مواردی که خلاف آن در عقد وکالت شرط شده باشد نمی تواند این کار را کند.

صورت های تنظیم قرارداد برای اسقاط حق عزل موکل:

_شرط نتیجه:هرگاه وکالت به صورت شرط نتیجه در عقد لازمی درآید:در اینصورت نه موکل میتواند وکیل را عزل کند،نه وکیل حق دارد استفاء بدهد.

_شرط فعل:در صورتی که التزام به وکالت دادن ضمن عقد لازمی شرط شود،آنچه بیگمان الزام آور است وفای به شرط یعنی وکالت به غیر است.بنابراین اگر قرینه خاصی بر قصد مشترک نسبت به حفظ وکالت وجود نداشته باشد،وکیل میتواند استعفاء دهد و موکل نیز حق دارد او را عزل کند.

انحلال وکالت با استعفای وکیل

وکیل میتواند هر گاه بخواهد،از وکالت استعفاء دهد و این اقدام برای او هیچ مسئولیتی ایجاد نمیکند،ولی در مورد وکیل هم استعفای نابهنگام و نامتعارف،بر مبنای سوء استفاده اح استعفاء برای او ضمان آور میباشد و باید ضرر مشروعی را که به بار آورده است جبران کند.

انحلال عقد وکالت به موت یا جنون وکیل یا موکل

وکالت عقدی است که بر مبنای اعتماد متقابل وکیل و موکل به یکدیگر نهاد شده است؛شخصیت هر کدام انگیزه دیگری در انعقاد قرارداد است و بافوت هر کدام یکی از ارکان عقد به هم میخورد جنون را نیز باید در حکم موت قرارداد،زیرا باعث از بین رفتن شخصیت دیوانه میشود.

از بین رفتن متعلق وکالت

۱)از بین رفتن موضوع در اثر حوادث خارجی یا اقدام اشخاص ثالث.
۲)از بین بردن موضوع وکالت به وسیله موکل.
۳)ورشکستگی موکل در جایی که مداخله در امور مالی در تادیه دیون موثر باشد.

انقضای مهلت وکالت،چنانچه مقید به مهلت باشد

انقضای مهلت وکالت در این مورد به این معنی است که،اگر مالکی برای فروش ملک خود به مدت سه ماه به دیگری وکالت بدهد،تعیین مدت حق عزل را ساقط نمیکند ولی باعث میشود که پس از سه ماه نمایندگی وکیل،بدون اینکه نیاز به عمل حقوقی دیگری از جانب موکل باشد،خود به خود از بین برود.

انحلال شخص حقوقی

اگرشرکتی که وکیل آن را اداره میکند منحل شود،دیگر سمت نمایندگی مفهوم خود را از دست خواهد داد.و یکی از موارد مهم دیگر که در مورد انحلال وکالت میتوان گفت،این است که اگر پروانه وکالت وکیل دادگستری از او سلب شود در این مورد بخصوص،وکالت او فسخ خواهد شد.

در ادامه مواردی در خصوص وکالت بلاعزل و فسخ آن نکاتی را بیان خواهیم کرد:

وکالت بلاعزل قابل فسخ است؟

وکالت بلاعزل هرچند، با فوت یا جنون طرفین فسخ میشود.
در این صورت شخص خریدار نمیتواند مالی را که خریده به نام خود سند بزند و وراث باید اینکار را انجام بدهند.
به همین خاطر در اینگونه موارد،باید نسبت به انتقال رسمی سند مال مورد نظر سریعا اقدام صورت بگیرد.
همچنین این عقد با از بین رفتن موضوع یا مورد وکالت،انجام اقدام منافی با موضوع وکالت توسط موکل و پایان مدت وکالت نیز ابطال میشود

برای تنظیم وکالت نامه باید به کجا مراجعه کنیم؟

برای نوشتن وکالت نامه قانونی باید به دفاتر اسناد رسمی مراجعه کنید که به راحتی در هر خیابانی قابل مشاهده است.
منتها در مورد ازدواج باید به دفاتر ثبت ازدواج و طلاق مراجعه کرد.

هزینه عزل وکیل

موکل باید هزینه هایی را که وکیل شخصا متحمل شده است را به علاوه اجرتش متناسب با عملکرد او پرداخت کند.

آیا وکالت ایقاع میباشد؟

ایقاع عملی است که ایجاب کننده و قبول کننده آن به اراده یک نفر میباشد،اثر گذاری ایقاع یا به شکل یک طرفه است و یا دوطرفه،ایقاع یک طرفه فقط نسبت به خود ایقاع کننده اثر دارد همانند اعراض و دوطرفه مثل طلاق و ابرا که یک طرفه اراده به عملی حقوقی میکند و هم برای خودش و هم برای شخص دیگری آثار حقوقی ایجاد کند

در ادامه باید در خصوص نوع وکالتنامه توضیحاتی ارائه دهیم
وکالت از حیث توسعه و تضیق شامل دو بخش میباشد
مطلق که شامل تمام امور موکل میباشد.
مقید که شامل امر یا امور خاصی است.
با قید اداره اموال موکل اطلاق اختیارات  وکیل را که به اقتضای لفظ شامل تمام امور موکل میشودصرفا در بخش اموال و در حدود اداره آن تخصیص داده و انجام سایر تصرفات را در محدوده یاد شده از قبیل عقد بیع و صلح و رهن....از اختیارات کامل وکیل و نیابت مطلق او استثنا کرده است.

وکالت نامه های تنظیمی در دفاتر اسناد رسمی

به رغم ضرورت های اجتماعی و اینکه سند وکالت در دفاتر بیشترین حجم اسناد تنظیمی را تشکیل میدهند و نیاز بسیاری از مراجعین دفاتر اسناد رسمی برای تنظیم اسناد وکالت در قالب و نوع مطلق به علت عدم اجرای صحیح قانون و احکام مذکور در عمل متروک و دفاتر و مردم از مزایای آن محروم میباشند.

عقد وکالت مقید

وکالت مقید فاقد تصریح لفظ اطلاق در وکالتنامه میباشد و در نتیجه مقید محسوب میشود باید اذعان داشت انواع  فراوان این نوع از وکالتنامه همه روزه در دفاتر تنظیم وبه دست مردم داده میشود.هرچند در تنظیم این نوع وکالتنامه نیز به علت قید بسیاری از امور زاید وحشو و غیر ضروری از قبیل باحق مراجعه به فلان،اداره و یا سازمان که علی الاصول هرشخصی حق مراجعه به آنها را دارد و قید لوازم و مقدمات بدیهی برای انجام مورد وکالت که حسب قاعده فقهی و عقلی و قانونی نیازی به ذکر آن در وکالتنامه نیست چنان عادت و رویه ای در ادارات و دستگاه های دولتی و غیر دولتی حاکم شده است که در بسیاری از موارد خود وسیله و ابزاری است برای بهانه تراشی و ایجاد نارضایتی از سوی بعض از کارکنان ادارات و دوایر دولتی و غیر دولتی برای سرگردان نمودن و ایجاد بلاتکلیفی برای ارباب رجوع،و البته سوژه ای دیگر برای درگیری و نزاع مردم و مسئولان دفاتر


بیشتر بخوانید بیمه  عمر از دیدگاه حقوقی

بیشتر بخوانید بررسی جامع و کامل انواع   بیمه های مهندسی

بیشتر بخوانید بررسی ازدواج مجدد در قانون و اسلام

 

image
JM
نویسنده این مطلب

مهدی حنیور

ارسال دیدگاه

کاربر عزیز برای ارسال دیدگاه ابتدا باید عضو یا وارد شوید

عضویت / ورود
 
دیدگاه ها
این مطلب نظری ندارد