کاربر گرامی به وب سایت دادسرا یار خوش آمدید | برای استفاده کامل از امکانات سایت عضو یا وارد شوید

0 تا 100 حقوق مالی زن پس از فوت شوهر-کاربردی

شما در حال مشاهده مطلب مذکور در بخش مقالات سایت می باشید

0 تا 100 حقوق مالی زن پس از فوت شوهر-کاربردی

0 تا 100 حقوق مالی زن پس از فوت شوهر-کاربردی

حقوق مالی زن پس از فوت شوهرچیست؟

به نوشته دادسرایار در مقاله حقوق مالی زن پس از فوت شوهرچیست؟

دادسرایار 24 ساعته در خدمت شماست حتی روز های تعطیل

021-91-01-61-52

پیشگفتار

نظریاتی که درباره زن، از سوي مکاتب گوناگون ارائه شده است، چون دیگر ره آوردهاي فکر بشري، از افراط و تفریط بیرون نیست. مجموع تلاش هاي علمی اندیشمندان در این زمینه ها، در عین حال که به حقایقی راه یافته، از زیاده روي یا کم انگاري دور نمانده است. از این رو، این موضوع درخور ژرفنگریهاي گسترده و حقیقت جویانه است.
. به این جهت انسان به عنوان نخستین گام در شناخت وري، به ضرورت باید به ژرفنگري و کاوشگري در خویشتن بپردازد، و از ژرفاي بیکرانه هستی خویش، آگاهیهایی به دست آورد، و دست کم به شناختی نسبی برسد. دین مقدس اسلام در همه ابعاد به حقوق مالی و غیر مالی زن احترام گذاشته و قوانین کشور ما نیز با تبعیت از آن احقاق کلیه حقوق مالی و غیر مالی زنان را ضروری دانسته است . در این مقاله قصد داریم به حقوق مالی زن پس از فوت شوهر بپردازیم .
چکیده مبحث
به وجود آمدن یک ارتباط زوجیت به جز اینکه سبب به وجود آمدن مسولیت اخلاقی و عاطفی برای هر کدام از آنها می گردد مسئولیت قانونی هم به وجود می آید  که این مسئولیت ها هم به طور مالی و هم غیر مالی می باشد اکنون با توجه به مشکلات مالی  همچنین با عنایت به این موضوع که امور مالی  بسیار دارای اهمیت می باشد نیاز است به مسؤلیت مالی  بپردازیم. این مسئولیت ها همین که ارتباط زوجیت از( زمان عقد نه از روز عروسی ) برای زوج ایجاد می شود  چنانچه بر عکس  افکار عمومی افراد  بعد از فوت زوج  هم ازبین نخواهد رفت.

مشخص کردن تکلیف مهریه(صداق)  زن در هنگام فوت همسر

در حال حاضر یکی از  دعوا هایی که زیاد طرح می‌شود  در مراجع قضایی گرفتن مهریه می باشد.  همانگونه که بیان شد مهریه یکی از مهم‌ترین  حق مالی به وجود آمده بعد از امضای عقدنامه جهت  خانم ها می باشد  مهریه می‌ تواند هرگونه مالی باشد  در صورتی که آن مال از نظر قیمت دارای اهمیت باشد (مثل پول متداول کشور، سکه، ملک و....
پرسشی که اکنون طرح می گردد این است که بعداز فوت شوهر وظیفه دادن مهریه به چه طریقی می باشد وآیا این امکان وجود دارد که مهریه را بگیرد؟  می توان عنوان کرد که مهریه هم مثل هر مسولیت مالی (مثل صادر کردن چک به سود فرد ی، یا عاریه گرفتن مبلغی پول) وظیفه زوج می باشد ومرگ او ممنوعیتی جهت دادن مهریه ومسولیت مالی نمی گردد ولی باید در نظر گرفت که فردی که فوت شده است باید اموالی بعداز فوتش باقی گذاشته باشد تا این امکان برای زن به وجود بیاید که  قادر باشد از دارایی به جا مانده مهریه خودرا بگیرد به جز این موارد وارثان هیچ نوع مسولیتی جهت دادن مهریه نخواهند داشت . اکنون که اطلاع یافتیم زن می تواند از دارایی همسر فوت شده خود مهریه خودش را بگیرد نیاز می باشد که نکته هایی دراین باره را مورد عنایت قرار گیرد.
بعضی مواقع دوطرف در عقد نکاح مهریه را مشخص نمی کنند که در این مواقع فرقی نمی کند که ازدواج به شکل دائمی باشد چه موقت، نکاح انجام گرفته است و درست می باشد اکنون در این موقع چنان چه پیش از این که ارتباط جنسی میان دوطرف تحقق یافته باشد زوج فوت نماید زن سزاوار گرفتن مهریه نمی باشد در صورتی که پیش از فوت زوج میان دوطرف ارتباط جنسی واقع شده باشد زن سزاوار گرفتن مهرالمثل می باشد. درباره معنی مهرالمثل باید عنوان کرد که از آن نظر که قطعاً مشخص کردن مهریه با عنایت به خصوصیت ها، شروط، اوضاع فردی وخانوادگی زن مشخص می گردد در این اوضاع که مهریه در در عقد نکاح بیان نگردیده باشد همین طور، اوضاع زن ملاک واقع می گردد وبرای او مهریه مشخ می نمایند که در اصطلاح مهرالمثل گفته می شود قطعا مشخص کردن مهرالمثل با محاکم قضایی می باشد.
در حال حاضر در بیشتر اموری که نکاح صورت می گیرد مهریه با موافقت دوطرف مشخص می شود  ودر عقد نکاح به آن پرداخته می گردد در این موقع فرقی نمی کند که رابطه جنسی صورت گرفته باشد یا خیر، زن سزاوار گرفتن همه ی مهریه است

مشخص کردن وضعیت جهیزیه  پس از فوت شوهر

سوال دیگری که پس از فوت زوج طرح می گردد موضوع جهیزیه ی می باشد که در خانه ی مشترک است این موضوع هم مثل مهریه پس از فوت شوهر قابلیت وصول را دارد اما با محقق شدن شروطی جهت گرفتن کل جهیزیه، زن باید رسید خرید همه ی کالاها را با خود داشته باشد ویا این که از قبل فهرست یا صورت اسامی از تمام اموال جهیزیه آماده کند وان را به امضای دو شاهد برساند اکنون در بیشتر موارد این تلاش ها از سوی زن انجام نمی گیرد اما با این حال طبق قوانین زن قادر است هر وسیله ای که بهره‌مند شدن از آن مخصوص خانم ها می باشد را پس بگیرد واموالی که هم زوج وهم زوجه از آن بهره‌مند می‌گردنداموال اشتراکی به حساب می آید و قابلیت باز پس  گرفتن را ندارد.

روش گرفتن مهریه وجهیزیه پس از فوت شوهر

جهت گرفتن مهریه زن باید مبادرت به مطرح کردن  دادخواستی با موضوع تقسیم  میراث برای گرفتن مهریه  وباز پس گرفتن جهیزیه  بر علیه تمام وارثان مردطرح کند  همین طو نسخه برابر با اصل شده  عقدنامه،  فهرست دارایی یا رسید خرید   به عنوان علت های ثابت کردن دعوا به حساب می‌ آید  که باید پیوست دادخواست گردد همین طور زن می تواند  به وسیله دفترخانه مکان عقد ازدواج  وجود آوردن پرونده اجرای ثبت وتذکر به وارثان مهریه را به اجرا بگذارد. شایان ذکر است با اطلاع از فوت زوج جهت مطرح کردن دعاوی مرتبط به گرفتن مهریه گواهی انحصاروراثت نیاز است.  ودر صورتی که انحصار وراثت تا کنون انجام نشده باشد زن طبق قوانین می تواند تقاضای اجبار وارثان زوج را به مشخص کردن تکلیف ترکه کند  در صورتی که مهریه مشخص شده به شکل پول متداول باشد نیاز است که طبق گرانی وبه قیمت ومشخصه بانک مرکزی سنجیده گردد که با رجوع به سایت قوه قضائیه به آسانی حساب می گردد.
چنان‌ چه زوج فوت نماید وزوجه چند سال پس از فوت همسر بخواهد مهریه ای که پول متداول می باشد را بگیرد، دراین معوقع مهریه تا تاریخ مرگ زوج به قیمت روز حساب می شود.

بیشتر بخوانید پایان عقد وکالت

بیشتر بخوانید بیمه  عمر از دیدگاه حقوقی

بیشتر بخوانید بررسی جامع و کامل انواع   بیمه های مهندسی

image
JM
نویسنده این مطلب

مهدی حنیور

ارسال دیدگاه

کاربر عزیز برای ارسال دیدگاه ابتدا باید عضو یا وارد شوید

عضویت / ورود
 
دیدگاه ها
این مطلب نظری ندارد