کاربر گرامی به وب سایت دادسرا یار خوش آمدید | برای استفاده کامل از امکانات سایت عضو یا وارد شوید

0 تا 100 پیوست های دادخواست-کاربردی

شما در حال مشاهده مطلب مذکور در بخش مقالات سایت می باشید

0 تا 100 پیوست های دادخواست-کاربردی

0 تا 100 پیوست های دادخواست-کاربردی

نکات مهم در خصوص پیوست های دادخواست

به نوشته دادسرایار در مقاله نکات مهم در خصوص پیوست های دادخواست

دادسرایار 24 ساعته در خدمت شماست حتی روز های تعطیل

021-91-01-61-52


همین جا اشاره شود که پیوست های دادخواست منظور همان ضمیمه های دادخواست هم میباشد.
چناچه مراحل دادرسی در دادگاه های حقوقی بخواهد شکل گیرد و انجام شود  در مرحله اول لازم است دادخواستی مرتب شود و تنظیم گردد و بعد  به دادگاه تحویل گردد.
در زمان حال  دادخواست حاوی یک فرم از قبل چاپ شده است که باید مندرجات این فرم به صورت کامل نوشته شود یعنی هر آن چیزی که لازم است نوشته شود و همچنین با صداقت و به درستی انجام شود و بعد به دادگاه تسلیم شود. برای مرتب سازی دادخواست مراحلی وجود دارد که قابل اهمیت است و باید آن ها را مرکز توجه قرار داد به عنوان مثال یکی از بخش های با اهمیت و مهم دادخواست را میتوان به دلایل و منضمات آن دادخواست اشاره کرد که در این بخش دلایلی که با استناد به آن ها میخواهیم دعوا را ثابت کنیم ذکر میکنیم ولی در آخر دادخواست لازم است آن ها را پیوست دادخواست گردانیم که انجام دادن این کار بسیار دارای اهمیت است وحتما باید صورت گیرد.


در قانون آیین دادرسی مدنی ما موضوعاتی در رابطه با پیوست های دادخواست گفته شده است و مورد توجه قانون گذار بوده است بنابراین قصد این مقاله هم  همین است که پیوست های دادگاه و  همین طور موضوعات مرتبط با پیوست های دادخواست مورد بررسی قرار گیرند.

پیوست های دادخواست:

به این دلیل که پیوست های دادخواست چطور باید ارایه شود  دارای اهمیت میباشد و بحث مهمی میباشد قانون آیین دادرسی مدنی به این موضوع اشاره کرده است و موادی را در خصوص پیوست های دادخواست بیان کرده است و به آن توجه نموده است.
لازم به ذکر است که گفته شود دادخواست امکان دارد فاقد پیوست باشد یعنی هیچ گونه پیوستی و ضمیمه ای  نداشته باشد و همین طور خواهان هم در دعوای خود به هیچ سندی اکتفا نکند اما در صورتی که در دادخواست خود به سندی اکتفا کرد یعنی سندی را مورد استنادش قرار دهد لازم میباشد در بخش پیوست های دادخواست آن را مورد ضمیمه قرار دهد یعنی آن سند را پیوست کند  البته باید گفت لازم نیست حتما اصل آن باشد در صورتی که رونوشت و یا همین طور تصویر آن هم باشد میتواند مورد ضمیمه قرار گیرد و مشکلی ندارد و همچنان مورد قبول واقع میشود. با این تفاسیر از آن طرف که صادر شدن حکم به وسیله مراجع قضایی لازم به ثابت شدن و وجود موضوعاتی از طرف قاضی است به طور معمول لازم است مدرک ها و سند های مثبت دعوا به دادخواست پیوست شود و بعد به مرجعی که صالح رسیدگی است تسلیم شود.


مثالی را میزنیم تا بحث را روشن تر  و گویا تر کنیم مثلا همسر که در فرض ما زن  است دعوای طلب کردن نفقه را در دادگاه به جریان میندازد در مرحله نخست لازم است کپی برابر اصل شناسنامه و همچنین کپی برابر اصل کارت ملی خود و همین طور سند ازدواج را پیوست و ضمیمه دادخواست قرار دهد تا دادگاه بتواند  درستی هویت و شناسایی او و همچنین اصلی بودن رابطه زوجیت را نمایان و مشخص کند. طبق این موضوع دادخواست و دیگر برگه ها و ورق های پیوست باید در دو نسخه گرد آوری شوند و چنانچه خوانده متعدد باشد یعنی  خوانده از یک نفر بیشتر باشد و دعوا بر علیه چند نفر باشد باید به تعدادی که خوانده داریم و همچنین یک برگ برای دادگاه داشته باشیم.
خواهان هم باید رونوشت و یا تصویر سند و مدرک هایی که به آن اکتفا کرده و مورد استناد خود قرار داده  را  ضمیمه دادخواست قرار دهد اما توجه کنید این رونوشت باید حتما خوش خط و خوانا باشد و تطابق آن با اصل گواهی شود.


به این نکته هم توجه کنید که دفتر دادگاهی که دادخواست را به آن تحویل دادیم و یا دفتر یکی از دادگاه های سایر و یا یکی از ادارات ثبت اسناد و یا همین طور دفتر اسناد رسمی و در جایی که هیچ کدام از مواد دیگر وجود نداشتند بخش دار محله و یا همین طور یکی از ادارات دولتی موظف هستند تطابق آن با اصل را انجام داده باشند و به صورت گواهی کرده باشند.

نکاتی در خصوص پیوست های دادخواست:

ابتدا یاد آوری میشود که در قانون آیین دادرسی مدنی  ما هم نکته ها و مواردی در مورد روش تحویل پیوست های دادخواست آمده است یعنی برای قانون گذار هم دارای اهمیت بوده است.
طبق این موضوع اگر رونوشت و یا تصویر در خارج از کشور ایران انجام شده باشد تطابق آن باز هم باید انجام شود که این تطابق با اصل به وسیله دفتر یکی از سفارت خانه ها و یا کنسول گری های ایران انجام میشود و مورد گواهی قرار میگیرد پس توجه کنید که حتی اگر تصاویر در خارج از کشور ایران هم باشد مهم میباشد و باز هم صورت میگیرد.
ممکن است سند هایی مثل دفتر بازرگانی و یا اساس نامه شرکت و از این قبیل ها به صورت زیاد و مفصل و کاملی باشند در این حالت میتوان تنها بخش هایی که به عنوان مدرک ادعا هستند بیرون آید یعنی تقریبا بخش های مهم که اصل جریان را میرساند  آن ها تنها ضمیمه دادخواست گردند هیچ مشکلی پیش نمی آید که همه آن نباشد.


حال میخواهیم حالتی را بیان کنیم که زبان اسناد به زبان فارسی نیست در این حالت لازم است به غیر از رونوشت و یا تصویر ترجمه گواهی شده آن هم ضمیمه دادخواست شود  در این خصوص ترجمه بسیار واجب میباشد البته متذکر میشوم که بهتر است همه اسناد همیشه با زبان فارسی انجام شوند که سختی های این کار بیشتر نشود و دیگر احتیاجی به مترجم نباشد چون در صورتی که با  زبان فارسی نباشد و مترجم لازم باشد بعد برای این که درستی و راستگویی ترجمه مشخص شود هم باید مراحلی بگذرد که این طور است که  ماموران کنسولی و یا مترجمین رسمی باید آن ترجمه ها را با اصل آن تطابق دهند و مقایسه کنند و بعد که به درستی و بدون تقلب دروغین بود  سپس گواهی را انجام دهند.

بیشتر بخوانید جرم نشر اکاذیب و افترا چیست؟

بیشتر بخوانید شرایط وکالت نامه خارج از کشور

بیشتر بخوانید انتقال حق سر قفلی به غیر

image
JM
نویسنده این مطلب

مهدی حنیور

ارسال دیدگاه

کاربر عزیز برای ارسال دیدگاه ابتدا باید عضو یا وارد شوید

عضویت / ورود
 
دیدگاه ها
این مطلب نظری ندارد