کاربر گرامی به وب سایت دادسرا یار خوش آمدید | برای استفاده کامل از امکانات سایت عضو یا وارد شوید

0تا100عده وفات-کاربردی

شما در حال مشاهده مطلب مذکور در بخش مقالات سایت می باشید

0تا100عده وفات-کاربردی

0تا100عده وفات-کاربردی

مفهوم عده وفات چیست؟؟

به نوشته دادسرایار در مقاله مفهوم عده وفات چیست؟

دادسرایار 24 ساعته در خدمت شماست حتی روز های تعطیل

021-91-01-61-52

عرض سلام و ادب خدمت شما دوستان عزیز امروز در سایت حقوقی دادسرایار میخواهیم در مورد عده وفات از مواردی از حوزه مشاوره  حقوقی با یک دیگر به گفت و گو بنشینیم بسیاری از ما کلمه عده را در مباحث حقوقی شنیده ایم و شاید این ابهام برای ما پیش آمده باشد که چرا این واژه همزمان با فوت یا طلاق بیش تر شنیده می شود . در این مقاله سعی می کنیم به بیان مفهوم این اصطلاح حقوقی و انواع آن بپردازیم.

ماهیت عده چیست؟

در تعریف عده باید بگوییم که وقتی ازدواجی به هر دلیل منحل می شود قانون گذار برای زن  یک مدت زمانی را تعیین می کند که زن باید تا پایان این زمان صبر کند و بعد اقدام به ازدواج مجدد نماید. این مطلب در ماده 1150 قانون مدنی مورد توجه می باشد.. در قرآن هم به این موضوع اشاره شده است  و زن را موظف به رعایت این قانون نموده است. الزامی که در این موضوع و نگه داشتن  عده برای فوت شوهر است  به خاطر احترام و حفظ ارزش و احترام به نکاحی می باشد که بر اثر فوت یا طلاق ساقط شده است. در مواردی مقنن مقرر نموده که برخلاف عده طلاق زن چه باکره چه یائسه اگر شوهرش فوت نمود موظف است عده وفات همسر را رعایت کند.

مدت عده وفات چقدر است؟

در ماده 1154 قانون مدنی می خوانیم : در مورد نکاح چه دائم باشد چه موقت اگر مرد فوت کند زن باید در هر حال  چهار ماه و ده روز عده نگه دارد.

جز در صورتی که زن حامله باشد که در این شرایط عده وفات تا زمان زایمان زن ادامه خواهد یافت.منوط بر این که مدت بین مرگ شوهر تا زایمان از 4 ماه و ده روز بیش تر باشد و گرنه که مدت نگه داشتن عده همان چهارماه و ده روز است. در قرآن هم مثل ان چه در قانون آمده مدت عده وفات چهارماه و ده روز تعیین شده است. مدت زمان عده وفات چه در ازدواج دائمی چه موقت برابرمی باشد و فرقی میان این دو نکاح در عده نیست و در هر دوحالتزن باید بعد از فوت شوهر این عده را نگه دارد و مثلا زن در ازدواج موقت نمی تواند  پیش از مدت عده یعنی قبل از پایان چهار ماه و ده روز مجددا ازدواج نماید.

بنابر این با توجه به تاکید بر این موضوع چه در قرآن چه در قانون باید بگوییم که نگه داشتن عده وفات در هر حال  برای زن اجباری است. زنان حامله هم باید تا وضع حمل خود عده را نگه دارند منوط به این که مدت بین فوت مرد تا وضع حمل بیش از چهار ماه و ده روز باشد و الا همان چهار ماه و ده روز را باید رعایت کند. بدین معنی که اگر مدت بین فوت مرد تا زایمان زن بیش تر از چهار ماه و ده روز باشد که باید زن صبر کند تا زایمان نماید ولی اگر فاصله فوت همسر تا وضع حمل کم تر از چهار ماه و ده روز باشد باید همان چهار ماه و ده روز را نگه دارد حتی در صورتی که زودتر زایمان نماید.

در مورد طلاق زن باردار بشتر بدانید

چرا باید عده وفات نگه داریم؟

سوالی که در این جا به ذهن متصور می شود این است که چه مستنداتی برای نگه داشتن عده وفات می توان مطرح نمود؟

1- صورت جلسه نشست قضایی استان قم:

فرض کنیم زنی با طلاق رجعی فارغ شودو بعد از پایان مدت عده طلاق شوهر کند بعد از یک مدت از این موضوع اطلاع می یابد که شوهر سابق او بعد ازطلاق  در دوره عده فوت کرده  حال آیا نکاح دوباره او صحیح است؟ این را هم باید در نظر داشت که نکاح دوم ثبت شده پس دادگاه تکلیف این زن را چطور مشخص می نماید با فسخ یا بطلان نکاح؟ دو نظر در این قابل طرح است یکی نظر هیئت عالی و دیگری نظر اتفاقی.

درنظر هیات این گونه بیان شده است که اگر دو طرف نکاح یا یکی از آن به موانع نکاح عالم نباشند یا از عوامل حرمت نکاح بی اطلاع و نا اگاه باشند  و قبل از زناشویی از هم فارغ شوند ازدواج باطل است. و به این دلیل که   نسبت به رابطه زوجیت و حرام بودن آن نادان بوده اندحرمت ابدی نخواهد بود.  این نظر در نشست قضایی قم مورد تایید واقع شده است.

2- نظراتفاقی: در این نظر این طور بیان شده است که وقتی عده وفات شروع می شود که خبر فوت شوهر به زن می رسد. با توجه به ماده های 1050 و1051 قانون مدنی  اگر شخصی زنی را که در عده وفات قرار دارد به نکاح خود در آورد در صورت آگاهی از عده نکاح باطل و حرام ابدی خواهد بود اما اگر نادان از این موضوع باشد نکاح باطل است اما حرمت ابدی نیست  و در حالتی حرمت ابدی می شود که زناشویی انجام شده باشد. اگر نکاح دومی بعد از آغاز عده وفات صورت گیرد نکاح با در نظر گرفتن شرع و قانون باطل و دادگاه باید این رای را صادر نماید. و البته که این موضوع حرا ابدی ایجاد نمی کند.

ارث در ایام عده وفات در فسخ یا طلاق

صورت جلسه نشست قضایی در استان آذر بایجان شرقی:

می خواهیم بدانیم که در ایام عده فسخ نکاح و طلاق اگر یکی از دو طرف نکاح فوت کند هریک از هم ارث می برند یا نه؟

آن چه از ماده 943 بر می آید این است که اگر یک یاز زن یا مرد در ایام عده طلاق رجعی باشد و یکی فوت کرده دیگری که زنده است از او ارث می برد. ولی اگر بعد از پایان مدت عده فوت صورت گیرد یا اصلا طلاق رجعی نبوده و بائن باشد هیچ یک از هم ارث نمی برند. نظر هیات عالی در این مورد که معیار نظر خود را ماده 943 قانون مدنی قرار داده است می گوید زنی که در طلاق رجعی جدا شده است در حکم زن می باشد و اگر هریک از دو طرف نکاح پیش از پایان عده دیگری فوت کند از او ارث می برد  اما در طلاقی که بائن است از آن جا که  امکان رجوع مرد به زن نیست و نیز در فسخ نکاح هم رجوع امکان پذیر نیست هیچ کدام از هم ارث نمی برند و اتفاق نظری که این مفهوم از آن ناشی می شود مورد تایید می باشد. در نظر اتفاقی این نشست چنین بحث شده که با توجه به مسکوت ماندن قانون در مورد ارتباط ارث بری  در حالت فوت هریک از زن و مرد در دوره عده فسخ نکاح و معیار ماده مذکور زن مطلقه ای که از طلاق رجعی فارغ شده در حکم زوجه می باشد  بنابر این ارث می برد  اما در خصوص طلاق بائن از این حیث که مرد نمی تواند به زن رجوع نماید و مطلقه ای که از طلاق بائن مطلقه ده در حکم زوجه نیست بنابر این ارث هم نخواهد برد. وقتی  به وحدت ملاک این ماده نظر کنیم و با توجه به این که در فسخ نکاح امکان رجوع وجود ندارد پس اگر در زمان عده فسخ نکاح یکی از زن و مرد فوت نماید و این وفات در دوره عده اتفاق افتد هیچ یک از زن و مرد از هم ارث نمی برند.

بیشتر بخوانید: گذشت در جرایم چگونه است؟

image
JM
نویسنده این مطلب

مهدی حنیور

ارسال دیدگاه

کاربر عزیز برای ارسال دیدگاه ابتدا باید عضو یا وارد شوید

عضویت / ورود
 
دیدگاه ها
این مطلب نظری ندارد