کاربر گرامی به وب سایت دادسرا یار خوش آمدید | برای استفاده کامل از امکانات سایت عضو یا وارد شوید

وکیل ثبت احوال | وکیل شناسنامه + سوالات حقوقی ثبت احوال

شما در حال مشاهده مطلب مذکور در بخش مقالات سایت می باشید

وکیل ثبت احوال | وکیل شناسنامه + سوالات حقوقی ثبت احوال

وکیل ثبت احوال | وکیل شناسنامه + سوالات حقوقی ثبت احوال

اهمیت مشاوره با وکیل ثبت احوال

اهمیت مشاوره حقوقی با وکیل ثبت احوال    اهمیت مشاوره حقوقی با وکیل ثبت احوال

 شما می توانید ضمن ارتباط با مشاورین حقوقی و وکلای موفق ما مشکلات مربوط به موضوعات ثبت احوال را مطرح و از راهنمایی آنها استفاده نمایید. حقوق ثبت احوال هم حقوق به معنی جمع حق ها است و هم حقوق به معنی مجموعه قوانین و مقررات است.  و شامل کلیه موارد ثبت شخصی از موارد مرتبط با شناسنامه تا ثبت وفات و تغییر نام خانوادگی و غیره  است.  مشاوره با وکیل ثبت احوال تغییر سن در شناسنامه, از خدمات ویژه قابل ارائه در این سایت در رابطه با پرونده های ثبت احوال می باشد

سوالات حقوقی ثبت احوال در خصوص انتخاب نام خانوادگی همسر

سوالات حقوقی ثبت احوال در خصوص انتخاب نام خانوادگی همسر

زوجه می تواند با موافقت همسر خود تا زمانی که در قید زوجیت می باشد از نام خانوادگی همسر خود بدون رعایت حق تقدم استفاده کند و در صورت طلاق استفاده از نام خانوادگی موکول به اجازه همسر خواهد بود. تنها موردی که استفاده از نام خانوادگی دیگری نیازی به رعایت حق تقدم ندارد، استفاده از نام خانوادگی همسر است. 

در واقع به موجب ماده ۴۲ قانون ثبت (زوجه می تواند با موافقت همسر خود تا زمانی که در قید زوجیت می باشد از نام خانوادگی همسر خود بدون رعایت حق تقدم استفاده کند و در صورت طلاق ادامه استفاده از نام خانوادگی موکول به اجازه همسر خواهد بود).

 در تفسیر ماده فوق، قابل ذکر است: در فرضی که تنها دارنده حق تقدم، همسر باشد، موافقت وی در استفاده زوجه از نام وی مشکلی نخواهد داشت, اما در حالتی که علاوه بر همسر، دیگران نیز در نام خانوادگی حق تقدم داشته باشند، قانون گذار با توجه به لزوم رعایت منافع سایر صاحبان حق تقدم به کسب اجازه از آنان نیز مورد بحث است.

 سوالی که قابل طرح است این است که آیا در صورت پایان یافتن رابطه زوجیت، زن هم چنان محق به ادامه استفاده از نام خانوادگی شوهر است یا خیر؟ ممکن است گفته شود قانون گذار تنها در صورت طلاق  ادامه استفاده از نام خانوادگی را موکول به اجازه همسر کرده و در مورد سایر موارد با آن که در مقام بیان بوده، سکوت کرده است، پس باید حق زن را در ادامه استفاده مستحق دانست.

طلاق نیز ویژگی های خاصی دارد که وحدت ملاک گرفتن از آن و ملحق کردن سایر موارد به حکم آن منطقی نیست, به ویژه در فرض فوت که به نوعی به موقعیت روانی همسر نیز آسیب می رساند و به تعبیری نگاه داری نام خانوادگی شوهر متوفی برای زن یادگاری مقدس محسوب می شود. 

بر اساس بند ۲-۱۱ دستورالعمل ۱۳۸۰ پس از فوت زوج، زوجه می تواند کماکان از نام خانوادگی همسر متوفا استفاده کند. 

مشاورین حقوقی در این سایت در تمام طول شبانه آماده پاسخ گویی هستند.

وکیل ثبت احوال در خصوص ثبت ولادت 

مشاوره حقوقی توسط وکیل ثبت احوال در خصوص ثبت ولادت

بر اساس ماده ۱۵ قانون ثبت احوال  ثبت ولادت باید مستند به تصدیق پزشک یا مامای رسمی یا مؤسسه ای که طفل در جا متولد گردیده است، باشد، در غیر این صورت، واقعه به تصدیق دو نفر گواه ثبت می شود.

 مهلت اعلام ولادت پانزده روز از تاریخ ولادت طفل است و تعطیل رسمی بعد از آخرین روز مهلت به حساب نمی آید و در صورتی که ولادت در اثناء سفر زمینی یا هوایی یا دریایی رخ دهد مهلت اعلام آن از تاریخ رسیدن به مقصد محسوب می شود. 

وکلای متخصص در دعاوی ثبت احوال همکاردر سایت دادسرایار,  به صورت تلفنی آماده پاسخ گویی به سوالات شما می باشند. آنچه مسلم است این است که رابطه میان تصدیق پزشک و شهادت گواهان در ثبت ولادت، رابطه طولی است یعنی در مرحله اول ثبت ولادت با تصدیق پزشک و در مرحله بعد با شهادت دو نفر امکان پذیر خواهد بود اما سازمان ثبت احوال طی بخشنامه شماره ۷۲۸۵/۲۳ مورخ ۱۳۶۸/۱۰/۹ اثبات ولادت از طریق شهود را با قید منحصرا در مناطق دورافتاده  محدود کرده بود.

 این نحوه استنباط با توجه به ماده ۱۹ قانون ثبت احوال  که به موجب آن ماما یا پزشکی که در حين ولادت حضور در زایمان دخالت داشته، مکلف به صدور گواهی ولادت و ارسال یک نسخه آن به ثبت احوال محل در مهلت اعلام است. 

 لذا نظر به ماده ۱۱ همان قانون که بر اساس آن  در صورت وجود گواهی ماما یا پزشک، نیازی به شهادت شهود نخواهد بود  قابل تأیید بود. با این حال نظر فوق مورد اعتراض در دیوان عدالت اداری قرار گرفت کلمات منحصرا و دورافتاده نسبت به شرایط ولادت ابطال گریده است. با تماس تلفنی می توانید از خدمات وکیل متخصص شناسنامه در سایت دادسرایار بهره مند گردید.

وکیل شناسنامه در خصوص ذکر سیادت در شناسنامه

مشاوره حقوقی در خصوص ذکر سیادت در شناسنامه

وکیل شناسنامه فردی است که با اشراف و آگاهی از قوانین ثبت احوال شما را در موارد مربوطه مثل اضافه یا حذف پیشوند یا پسوند سادات در شناسنامه برابر مقررات موجود کمک می نماید. 

انتخاب نام هایی که موجب هتک حیثیت مقدسات اسلامی می گردد و همچنین انتخاب عناوین و القاب و نام های زننده و مستهجن یا نامتناسب با جنس ممنوع است.  

تشخیص نام های ممنوع با شورای عالی ثبت احوال می باشد و این شورا نمونه های آن را تعیین و به سازمان اعلام می کند. انتخاب نام در مورد اقلیت های دینی شناخته شده در قانون اساسی تابع زبان و فرهنگ دینی آنان است. 

 در اسناد سجلی اقلیت های دینی شناخته شده در قانون اساسی کشور و نوع دین آنان قید گردیده است. 

ذکر سیادت در اسناد سجلی ساداتی که سیادت آنان در اسناد سجلی پدر و یا جد پدری مندرج باشد و یا سیادت آنان به دلائل شرعی ثابت گردد الزامی است مگر کسانی که خود را سید ندانند و یا عدم سیادت آنان شرعا احراز شود. مراتب تشرف پیروان ادیان دیگر به دین مبین اسلام همراه با تغییرات مربوط به نام و نام خانوادگی آنان در اسناد سجلی ثبت می شود. هزینه وکیل ثبت احوال جهت انجام مشاوره حقوقی در این سایت در بخش پرسش و پاسخ رایگان می باشد.

مشاوره با وکیل پایه یک دادگستری در خصوص تغییر نام منطبق با آخرین تغییرات در قوانین ثبت احوال

مشاوره با وکیل پایه یک دادگستری, از بهترین خدماتی است که در شرایط شیوع کرونا می توانید به صورت غیر حضوری دریافت کنید. حق داشتن نام، حقی غیرمالی و ناظر به شخصیت خود فرد است, على الأصول نیز می باید خود فرد در تعیین آن نقش داشته باشد، 

در عین حال از آن جا که تعیین نام غالبا در هنگام اعلام تولد به مأمور ثبت احوال انجام می شود و صاحب شناسنامه در این هنگامی از اهلیت استیفاء برخوردار نیست، تعیین نام توسط فردی غیر از صاحب نام مجاز تلقی می شود. بر اساس ماده ۲۰ قانون ثبت احوال,  انتخاب نام بر عهده اعلام کننده است و اعلام کننده نیز برحسب تبصره ۱ ماده ۶ قانون ثبت احوال کسی است که مکلف به اعلام واقعه تولد است, ماده ۱۶ همان قانون نیز مکلفان به اعلام تولد را تعیین کرده است.

 در احادیث و روایات اسلامی انتخاب نام نیکو به عنوان حق فرزند و تکلیف والدین دانسته شده است, هر کودکی باید بلافاصله پس از ولادت به ثبت برسد و دارای نامی بشود.

 به موجب بند ۱ ماده ۷ کنوانسیون حقوق کودک تولد کودک بلافاصله از به دنیا آمدن ثبت می شود و از حقوق مانند حق داشتن نام برخوردار می باشد. 

بر اساس بند ۲ همان ماده نیز کشورهای طرف کنوانسیون این حقوق را مطابق با قوانین ملی و تعهدات خود طبق اسناد بین المللی مربوطه, در این زمینه خصوصا در مواردی که کودک در صورت عدم اجرای آنها آواره محسوب گردد، لازم الاجرا تلقی خواهند کرد. بند ۱ ماده ۸ نیز تاکید می کند: کشورهای طرف کنوانسیون حق کودک برای حفظ هویت خود از جمله ملیت، نام و روابط خانوادگی را طبق قانون و بدون مداخله تضمین خواهند کرد. به موجب بند ۲ همان ماده نیز در مواردی که کودک به طور غیر قانونی از تمام یا برخی از حقوق مربوط به هویت خود محروم شود، کشورهای عضو حمایت و مساعدت های لازم را برای استیفای سریع حقوق فوق به عمل خواهند آورد. ایران نیز به این کنوانسیون پیوسته است.

 اما موضوعی که پیش می آید این است که کودک پس از بزرگ شدن, از نامشش خوشش نیامده و قصد تغییر نام را دارد. یا به هر دلیل دیگر والدین می خواهند نامش را عوض کنند. در این موارد وکلای ما با تخصص وکیل تغییر سن شناسنامه, قادر خواهند بود حتی بدون نیاز به حضور شما امورات تغییر نام را  در سریع ترین زمان ممکن انجام دهند.

مشاوره ثبت احوال برای ثبت واقعه وفات

مشاوره حقوقی در خصوص ثبت واقعه وفات,  توسط وکیل ثبت احوال

همه انسان ها روزی طعم مرگ را خواهند چشید. اما مرگ نیز سبب نمی گردد وقایع حقوقی نسبت به فرد پایان یابد. یکی از موارد حقوقی مترتب بر میت موضوع ثبت وفات توسط اطرافیان وی است. 

سایت ما آماده مشاوره حقوقی و راهنمایی شما در خصوص ثبت واقعه وفات درتمام ایام حتی روزهای تعطیل می باشد. وفات هر کس اعم از ایرانی یا خارجی و هم چنین ولادت طفلی که مرده به دنیا آمده باید بلافاصله  به مأمور یا نماینده ثبت احوال اعلام شود.

 وفات ایرانیان در خارج از کشور به مأموران کنسولی محل اقامت یا به نزدیکترین مأموران کنسولی ایران یا به سازمان ثبت احوال کشور اعلام می شود. وفات ایرانیان و خارجیان ساکن کشور را مأموران و نمایندگان ثبت احوال و وفات ایرانیان در خارج از کشور بر حسب محل اعلام، مأموران کنسولی ایران، مأموران یا نمایندگان ثبت احوال ثبت می کنند، وفات باید در سند ثبت مرگ و هم چنین در دفتر ثبت كل وقایع در صفحات مربوط به در گذشته و پدر و مادر او و شناسنامه متوفی ثبت و امضاء و مهر گردد. 

وفات خارجیان پس از ثبت به شهر بانی محل اعلام می شود و یک نسخه گواهی به سازمان ثبت احوال کشور فرستاده خواهد شد که به وزارت امور خارجه ارسال گردد.

 بر اساس ماده ۲قانون اصلاح قانون ثبت احوال مصوب ۱۳۵۵ و اصلاحات آن مصوب ۱۳۶۳ کلمه (فوت یا مرگ) در کلیه مواد مندرج در قانون فوق به کلمه وفات تبدیل یافت.

حقوق ثبت احوال دارای دو بعد درون سرزمینی و برون سرزمینی است، بند اول ماده ۲۲ قانون ثبت احوال در مقام بیان نحوه اعمال بعد درون سرزمینی قانون در مصداق اعلام واقعه فوت مقرر می دارد: (وفات هرکس اعم از ایرانی یا خارجی باید به مأمور یا نماینده ثبت احوال اعلام شود).

 همان ماده در ادامه در بیان قلمرو برون سرزمینی قانون بیان می نماید: (وفات ایرانیان در خارج از کشور به ماموران کنسولی محل اقامت یا به نزدیک ترین ماموران کنسولی ایران یا به سازمان ثبت احوال کشور اعلام می شود).-

 به دلیل اهمیت اطلاعات مندرج در سند سجلی و شخصی بودن آن، سند سجلی جزء حریم خصوصی صاحب آن محسوب و سندی محرمانه تلقی می شود؛ در همین راستا ماده ۳۴ قانون ثبت احوال  افشای اطلاعات مذکور در دفاتر ثبت كل وقایع و اسناد سجلی را جز برای صاحب سند و مقامات قضایی و دولتی ذی صلاح ممنوع می داند ثبت وفات جهت اخذ گواهی انحصار وراثت و تعیین تکلیف وصایای متوفی نیز بسیار حائز اهمیت است. 

در تمام ساعات شبانه روز از طریق آنلاین یا تماس تلفنی و گرفتن شماره وکیل ثبت احوال, می توانید از خدمات سایت ما بهره مند گردید. مشاوره ثبت احوال توسط کلیه مشاورین حقوقی سایت قابل ارائه می باشد.   
 

وکیل متخصص شناسنامه برای تغییر نام خانواگی

وکیل ثبتی در تغییر نام خانواگی

وکلای دادسرایار به صورت حضوری و غیر حضوری پرونده تغییر نام خانوادگی شما را بر عهده خواهند گرفت. با توجه به اینکه تعیین نام خانوادگی از لحاظ زمانی، مقدم بر تغییر این نام می باشد.

 بهتر بود قانونگذار  در متن قانون ابتدا به موضوع تعیین نام خانوادگی می پرداخت و سپس احکام ناظر به تغییر این نام را  در قانون بیان می کرد تا نظم منطقی قانون  حفظ می شد. ضمنا لازم به ذکر است تغییر نام خانوادگی با اصل ثبات در احوال شخصیه در تضاد است. 

برای همین سخت گیری در تغییرنام خانوادگی منطقی است. حتی برخی از قوانین سابق در این مقام تا آنجا پیش رفته بودند که تغییر نام را منوط به اجازه بالاترین مقام کشور ساخته بودند مانند ماده ۴۲ قانون اصلاح قانون ثبت احوال مصوب ۲۲ اردیبهشت ماه ۱۳۱۹ که تغییر نام خانوادگی را منحصر به فرمان شاه ممکن می دانست. 

بر اساس ماده ۴۰ قانون ثبت احوال، تغییر نام خانوادگی با تصویب سازمان ثبت احوال کشور ممکن خواهد بود اما در جهت ارائه تفسیر صحیح از ماده فوق لازم است میان مفهوم تغییر و تصحيح تمییز داده شود.

 توضیح آن که، اگر نام خانوادگی فرد به طور صحیح اعلام و ثبت شده باشد اما از جمله اسامی ممنوع باشد، در این صورت، فرد می باید درخواست تغییر نام خانوادگی خود را بدهد. 

اما گاه فرد ادعایی در خصوص ممنوعیت نام خانوادگی خود ندارد، بلکه مدعی است که نام خانوادگی به طور صحيح اعلام یا ثبت نشده است. در این صورت، عنوان صحیح خواسته وی صحيح خواهد بود. 

برابر قانون ثبت احوال هرگاه یک نام خانوادگی در محدوده اداره ثبت احوال به بیش از یک نفر تعلق داشته باشد و به هیچ وجه ثابت نشود که سند سجلی کدام یک از آنها زودتر تنظیم گردیده است، آنها مشترک دارنده حق تقدم آن نام خانوادگی خواهند بود.

شماره و هزینه وکیل ثبت احوال

سایت حقوقی دادسرایار پیشگام در ارائه خدمات قضایی، بهترین وکیل برای ثبت احوال را به شما معرفی می نماید تا بتوانید به نتیجه دلخواهتان برسید. شما میتوانید برای اطلاع از هزینه وکیل ثبت احوال و جزییات بیشتر با شماره 6152-9101-021 تماس بگیرید. 

image
JM
نویسنده این مطلب

مهدی حنیور

ارسال دیدگاه

کاربر عزیز برای ارسال دیدگاه ابتدا باید عضو یا وارد شوید

عضویت / ورود
 
دیدگاه ها
این مطلب نظری ندارد