کاربر گرامی به وب سایت دادسرا یار خوش آمدید | برای استفاده کامل از امکانات سایت عضو یا وارد شوید

مشاوره حقوقی ازدواج {قبل و بعد ازدواج} مشاوره رایگان

شما در حال مشاهده مطلب مذکور در بخش مقالات سایت می باشید

مشاوره حقوقی ازدواج {قبل و بعد ازدواج} مشاوره رایگان

مشاوره حقوقی ازدواج {قبل و بعد ازدواج} مشاوره رایگان

مشاوره حقوقی تلفنی در خصوص دعاوی خانوادگی 

دعاوی مرتبط با امور خانوادگی همواره یکی از موارد پر تکرار در میان آمارهای ورودی دادگستری است. در این میان علاوه بر رنج روحی  ناشی از اختلاف پیش آمده، به دلیل ناآگاهی از قوانین و ضوابط دعاوی خانوادگی، مشکلات عدیده دیگر نیز گریبان گیر شما می گردد که سبب اتلاف وقت و هزینه مضاعف خواهد شد.

سایت حقوقی دادسرایار به عنوان حامی حقوقی عموم جامعه، با وکلا و مشاورین حقوقی مجرب و کارآزموده  به صورت تلفنی در تمام سیر مراحل دادرسی پشتیبان و همیار شما خواهد بود. 

خانواده در قانون مدنی و دیگر قوانین ایران تعریف نشده است، ولی با توجه به مقررات مختلف می توان برای آن یک معنی عام (گسترده) و یک معنی خاص (محدود) قائل شد خانواده به معنی عام، یا خانواده گسترده، عبارت از گروهی است مرکب از شخص و خویشان نسبی و همسر او می باشد.

ضابطه این خانواده همان ارث بردن از یکدیگر است .به هر حال، خانواده به معنی گسترده در قدیم اهمیت بیشتری داشته ولی در عصر جدید اهمیت خود را تا حد زیادی از دست داده است.

از این رو آن چه امروزه بیشتر مورد عنایت قانون گذار واقع می شود خانواده به معنی خاص است. خانواده از جهت دیگر نیز در اقتصاد کشور مؤثر است. اهمیت خانواده در جوامع مختلف سبب گردیده است مقررات و قوانین متعددی در خصوص آنان وضع گردد.

در ایران نیز مقررات متعددی در باب دعاوی خانوادگی وجود دارد که مسلما فهم آن برای عموم دشوار است. لذا در صورت هرگونه سوال در خصوص موارد حقوقی مرتبط با خانواده می توانید به صورت رایگان در بخش پرسش و پاسخ سایت سوالات خود را مطرح و پاسخ مناسب را توسط بهترین وکلا دریافت دارید.

مشاوره حقوقی در ارتباط با ازدواج موقت

مشاوره حقوقی در ارتباط با ازدواج موقت 

ازدواج موقت بر خلاف انتقاداتی که نسبت به آن انجام می شود، دارای نکات مثبتی است و راه حلی شرعی و قانونی نسبت به افرادی می باشد که به هر دلیل امکان ازدواج دائم برای آنان فراهم نمی باشد.

آثار حقوقی متعددی بر ازدواج موقت مترتب است که در صورت عدم اطلاع از آنها امکان دارد ازدواج شما حتی باطل محسوب گردد.

در این سایت می توانید به راحتی و کمترین اتلاف در وقت و انرژی از روش مشاوره حقوقی ازدواج تلفنی مشکلات حقوقی خود را مطرح و از نظرات کارشناسان مجرب ما بهره مند گردید.

یکی از موارد مهم در ازدواج موقت که باید به آن توجه ویژه داشت موضوع تعیین مدت است. تعیین مدت در نکاح موقت شرط لازم است. ماده ۱۰۷۵ قانون مدنی در این باره می گوید: (نکاح وقتی موقت است که برای مدت معینی واقع شده باشد). پس اگر مدت در ازدواج موقت ذكر نشود، بی شک نکاح موقت واقع نخواهد شد.

اما آیا نکاح اساسا باطل است یا نه؟ مسأله اختلافی است. بنابر قول گروهی از فقهای امامیه،  در صورت عدم ذکر مدت نکاح، ازدواج مربوطه به صورت دائم محسوب می گردد.

بعضی از فقهاء دیگر گفته اند: اگر مدت ذکر نشود، عقد باطل است، زیرا هرگاه با قصد نکاح موقت مدت را در عقد ذکر نکنند، چون قصد به نکاح دائم تعلق نگرفته است،  ازدواج نمی تواند به صورت دائم واقع شود.

جهت رفع ابهام در موارد مرتبط با ازدواج موقت می توانید با ما در تماس باشید. راه های ارتباطی این سایت از طریق مشاوره حقوقی آنلاین، تلفنی، و سایر مسیرهای موجود همواره پاسخ گوی نیازهای حقوقی شما می باشد.

مشاوره حقوقی آنلاین در خصوص وكالت در ازدواج

مشاوره حقوقی آنلاین در خصوص وكالت در ازدواج 

دین اسلام سعی در آسان نمودن مقررات ازدواج بوده و به همین جهت حتی می توان به فردی وکالت داد که زنی را به عقد شما در آورد، در حالی که شما در خارج از کشور می باشید و در جلسه عقد حضور ندارید.

بنابر این در ازدواج لازم نیست که اراده (قبولی) به وسیله خود شخص طرفین اعلام شود، بلکه ممکن است اعلام اراده به وسیله وکیل اظهار یا از طریق نمایندگی صورت گیرد. به هر حال، قانون گذار ایران برای تسهیل ازدواج، وکالت را در این باب  را پذیرفته و صريح مقرر داشته است که: (هر یک از زن و مرد می تواند برای عقد نکاح وکالت به غیر دهند (ماده ۱۰۷۱ قانون مدنی).

با وجود این برای حمایت از موکل و جلوگیری از سوء استفاده وکیل مقرراتی نیز وضع گردیده است.

در این سایت می توانید به صورت آنلاین مشکلات حقوقی خود را مطرح نمایید و هرگونه ابهام در زمینه های مختلف حقوقی را با کمک مشاورین ما مرتفع سازید.

مشاوره حقوقی در خصوص ازدواج معلولین ذهنی 

معلولین ذهنی که تحت حمایت و سرپرستی نزدیکان خود می باشند گاه به توصیه پزشک نیاز به ازدواج دارند. قواعد و مقررات ازدواج این قبیل افراد تابع ضوابط خاصی است که در صورت هرگونه مشکل در این زمینه می توانید، با گرفتن مشاوره حقوقی بعد از ازدواج یا قبل از آن جهت این افراد، آگاهی خود را افزایش دهید.

سوالی که ممکن است پیش آید این است که  آیا در صورتی ولی قهری (پدر و جد پدری) بخواهد در این زمینه اقدام کند، آیا اجازه رئیس دادگستری شهرستان نیز لازم است؟

پاسخ این سوال خیر است زیرا طبق قانون امور حسبی (ماده ۷۳) در صورتی که معلول ذهنی که ولی قهری (پدر یا جد پدری) دارد، دادستان حق دخالت در امور او را ندارد، لذا باید گفت ولی قهری می تواند بدون کسب اجازه از رئیس دادگستری شهرستان برای مجنون عقد ازدواج منعقد سازد. سوالات حقوقی خود را با در میان بگذارید.

مشاوره حقوقی در خصوص تعدد زوجات

مشاوره حقوقی در خصوص تعدد زوجات (چند همسری)

تعدد زوجات در کشورهای غربی ممنوع و برخلاف نظم عمومی و اخلاق حسنه است ولی در حقوق ایران و اکثر کشورهای اسلامی، به پیروی از فقه اسلامی، در صورتی که از حد مقرر تجاوز نکند، پذیرفته شده است. البته قانون گذار  در قوانین جدید حمایت از خانواده، آن را بیش از پیش محدود کرده است.

به هر ترتیب این موضوع به عنوان مبتلابه  برخی مردان یا برخی زنان، آثار متعدد حقوقی را در خصوص نحوه تقسیم ارث، نفقه و غیره در پی دارد، با اخذ مشاوره حقوقی در این سایت قبل از ازدواج می توانید مشکلات خود را به حداقل برسانید.

در خصوص تعدد زوجات (چند همسری) نظرات موافق و مخالف زیادی وجود دارد و این موضوع مورد بحث و انتقاد بسیاری از دانشمندان و متفکران واقع شده و طرفداران و مخالفان جدی دارد.

فرنگیان عموما با تعدد زوجات مخالفند و آن را بر مردم شرق به ویژه مسلمانان خرده می گیرند. در میان شرقیان نیز گروهی با آنان هم آوا شده به تعدد زوجات تاخته اند. مخالفان تعدد زوجات آن را بر خلاف مقام زن و برابری او با مرد و نشانه ای از رژیم مردسالاری و زورگوئی مردان در ادوار قدیم دانسته اند.

می گویند: خدا یکی، زن یکی؛ عشق و احساسات قابل تقسیم و جیره بندی نیست. چند همسری محیط خانوادگی را که باید کانون مهر و نیکی باشد به میدان جنگ تبدیل می کند و عداوت و دودستگی یا چند دستگی بین اعضای خانواده پدید می آورد.

اما طرفداران تعدد زوجات چنین استدلال می کنند  در اغلب اجتماعات عده زنان آماده ازدواج بیشتر از مردان است، و در این صورت مصلحت اجتماع اقتضا می کند که تعدد زوجات پذیرفته شود تا همه زنان بتوانند شوهر داشته باشند و از مزایای تشکیل خانواده محروم نمانند.

حق تأهل یک حق فطری و طبیعی است. محرومیت از ازدواج زیان های جسمی و روحی و اخلاقی بسیاری برای زنان به بار می آورد. بنابراین چند همسری در این گونه جوامع نه تنها تحقیر زن نیست، بلکه حقی برای زن و به سود اوست و از نظر مصلحت اجتماعی، بعضی از خانواده ها باید آن را با فداکاری و گذشت تحمل کنند.

مشاوره حقوقی در خصوص اقسام مهریه در ازدواج

مشاوره حقوقی در خصوص اقسام مهریه در ازدواج  

مهریه در ازدواج انواع مختلفی دارد اعم از مهرالمثل، مهرالمسمی، مهرالمتعه، مهریه عندالمطالبه، مهریه عندالاستطاعه و غیره. لذا آشنایی با قواعد آن می تواند شما را از عواقب بعدی که یکی از آن زندانی شدن به خاطر مهریه است برهاند.

در این سایت انواع خدمات حقوقی به صورت حضوری و غیر حضوری، توسط وکلای مجرب، از سراسر کشور قابل ارائه می باشد. راجع به مهریه به صورت اختصار می توان گفت قراردادی که زن و مرد راجع به مهریه می بندند یک قرارداد تبعی است، یعنی قرار دادی است راجع به مال که جدا از اصل ازدواج ولی تابع عقد مزبور می باشد و بدین جهت شرایط اساسی صحت معامله در مورد مهریه  نیز لازم الرعایه است.

بنابراین چیزی که به عنوان مهر تعیین می شود باید دارای شرایط عمومی مورد معامله باشد.مثلامهر باید مالیت داشته یعنی دارای ارزش دادوستد اقتصادی باشد و به عبارت دیگر بتواند عوض در یک قرارداد معوض قرار گیرد (ماده ۱۰۷۸ قانون مدنی).

پس هوا و آب دریا را که ارزش دادوستد اقتصادی ندارد نمی توان به عنوان مهر تعیین کرد. مهر باید قابل تملک به وسیله زن باشد (ماده ۱۰۷۸). بنابراین اموال و مشترکات عمومی مانند جاده ها و باغهای عمومی و موقوفات را نمی توان مهر قرار داد.

همچنین مالی را که مربوط به  حق شخص دیگری است، مانند مالی که به عنوان تأمین یا بر اثر صدور اجرائیه بازداشت شده، نمی توان مهر قرار داد، مگر با حفظ حقی که به آن مال تعلق گرفته است و یا با اجازه دارنده حق.

گاه نیز طرفین می خواهند  مهریه را یک ملک مسکونی یا تجاری قرار دهند، که در این شرایط پیشنهاد می گردد از مشاوره حقوقی ملکی ویژه تعیین مهریه در سایت حقوقی دادسرایار استفاده نمایید.

مشاوره حقوقی در خصوص طلاق

مشاوره حقوقی در خصوص طلاق

ازدواج، این امر مقدس، که ضامن بقای نسل بشریت می باشد، در سال های اخیر متاسفانه دستخوش تحولاتی منفی گردیده، به نحوی که برابر آمارهای رسمی منتشره، نشان از رشد نگران کننده ای دارد.

گذشته از آسیب های روحی که طرفین پس از طلاق با آن روبرو می شوند، مشکلات حقوقی حین طلاق نیز از مواردی است که مشکلات را چه برای مرد و چه برای زن دوچندان می نماید.

سایت حقوقی دادسرایار در تمام مراحل طلاق آماده هر گونه خدمات رسانی حقوقی از طریق وکلای متخصص در امر طلاق می باشد. در خصوص طلاق موارد ذیل جهت آشنایی  با مفاهیم کلی آن بیان می گردد. طلاق پس صدور گواهی عدم امکان سازش، از طریق دادگاه صالحه، با رعایت تشریفات مروطه صورت می گیرد.

به لحاظ ماهوی طلاق زمانی موجب انحلال ازدواج می گردد که داراي شرایط زیر باشد: طلاق دهنده داراي قصد باشد، طلاق دهنده باید داراي رضا باشد، یعنی طلاق از روی اکراه و اجبار نباشد. ضمنا در مواردي که زن حق دارد شوهر را اجبار به طلاق نماید و یا به وسیلۀ دادگاه  مجبور به طلاق گردد، طلاق مزبور در نتیجۀ اکراه تلقی نمی گردد.

همچنین  طلاق باید به صیغۀ  مخصوص طلاق باشد.خواندن صیغه طلاق به عربی در صورت دانستن صیغۀ مخصوص است و الا شوهر می تواند به زبان دیگري غیر از عربی و به وسیلۀ لغتی که مترادف با آن باشد زن خود را طلاق دهد زیرا دلیلی موجود نیست که شوهر باید صیغۀ مخصوص را بیاموزد و سپس اقدام به طلاق بنماید و یا آن که وکیلی براي اجراي صیغۀ طلاق انتخاب نماید تا به وسیلۀ او اجرا گردد.

از دیگر شرایط صحت طلاق این است که انشاء طلاق باید منجز باشد یعنی طلاق را مشروط به مورد دیگری نکنیم. طلاق به طلاق بائن، رجعی، طلاق خلع و مبارات و اقسام مختلف دیگر تقسیم می گردد. و هر کدام شرایط و مقررات خاص خود را دارد. شاید تعجب کنید ولی یکی از اقسام طلاق نه طلاقه می باشد.

فرض کنیم که بعد از سه طلاق متوالی و دخالت محلل و ازدواج مجدد زن با شوهر سابقش صورت گرفته، اما باز زوجین ناسازگاری آغاز کنند و طلاق تکرار گردد تا به عدد نه برسد. این نمایشنامه مضحک نمی تواند برای همیشه ادامه داشته باشد.

لذا قانون گذار به پیروی از فقه اسلامی مقرر داشته است: زن هر شخصی که به نه طلاق که شش تای آن عدي است مطلقه شده باشد، بر آن شخص حرام مؤبد می شود (ماده قانون مدنی۱۰۵۸).

طلاق عدی نوعی از طلاق رجعی است و آن  طلاقی است  که پس از آن مرد در ایام عده رجوع کند و با زن نزدیکی نماید. بنابراین هرگاه، بر فرض بسیار بعید، مردی زن خود را نه بار طلاق دهد که شش تای آن عدی و سه تا بائن باشد (بعد از هر دو طلاق عدی طلاق سوم بائن خواهد بود) دیگر هرگز نمی تواند با آن زن ازدواج نماید.

از این دست قواعد و مقررات پیچیده و نا آشنا را به وفور می توان در خصوص طلاق مثال زد که صرفا مشاورین حقوقی و وکلای مجرب از آنها مطلع بوده و می توانند در مواقع لزوم شما را راهنمایی نمایند.

این سایت نیز با هدف خدمات رسانی حقوقی شایسته به مردم فهیم ایران در سراسر کشور تاسیس و در این راه توانسته است به موفقیت های مطلوبی دست یابد.

image
JM
نویسنده این مطلب

مهدی حنیور

ارسال دیدگاه

کاربر عزیز برای ارسال دیدگاه ابتدا باید عضو یا وارد شوید

عضویت / ورود
 
دیدگاه ها
این مطلب نظری ندارد