کاربر گرامی به وب سایت دادسرا یار خوش آمدید | برای استفاده کامل از امکانات سایت عضو یا وارد شوید

انحصار وراثت|مراحل انحصار وراثت|بررسی تخصصی-02191016152

شما در حال مشاهده مطلب مذکور در بخش مقالات سایت می باشید

انحصار وراثت|مراحل انحصار وراثت|بررسی تخصصی-02191016152

انحصار وراثت|مراحل انحصار وراثت|بررسی تخصصی-02191016152

مرگ مصداق ضرب المثل معروف شتری است که در خانه هر کسی می خوابد و این یک وعده الهی است که برای همه انسان ها دیر یا زود اتفاق می‌افتد. رسیدگی به امور متوفی مراحل خاص خود را دارد که هر کدام از این مراحل باید با پرداخت هزینه در جای خود انجام شود. معلوم نمودن اموال شخصی که فوت کرده است، یکی از اموری است که بعد از فوت یک نفر باید انجام شود.

 خصوصاً اگر متوفی اموال قابل توجهی داشته باشد.آن چه قانون مشخص می‌کند این است که باید تکلیف هر یک از وارثان متوفی و سهم آن ها در اموال باقی مانده از او معلوم شود که به این کار اصطلاحا انحصار وراثت گفته می شود.

ویدیو و صوت مقاله انحصار وراثت

مشاور حقوقی ملکی می گوید: انسان ها در زمان زندگی خود با هم در ارتباط هستند و در میان آن ها آثار حقوقی برقرار می شود. که از جمله آن انحصار وراثت می باشد. بیشترین ارتباطات میان افراد در زمینه مالی انجام می شود و بعد از مرگ نیز ادامه می‌یابد. این موضوع فقط به دوره حیات فرد مختص نمی شود . 
بعد از فوت آن چه تعامل مالی انسان را استمرار می‌بخشد انحصار وراثت است 

و به همین جهت هر فردی باید تکلیف مال خود را قبل از مرگ به شکل  مشخصی، تعیین نماید . همه وراث برای این که قادر باشند ارث فرد فوت شده را تقسیم کنند، باید گواهی انحصار وراثت در اختیار داشته باشند. این موضوع زمانی معلوم می‌شود که افراد و صیتی از متوفی در اختیار داشته باشند و آن را در اختیار وکیل پایه یک دادگستری قرار دهند.

 انحصار وراثت زمانی انجام می‌شود که فرد فوت کرده باشد و فرزندان او به دنبال دریافت حق و حقوق خود از متوفی هستند. 
نکته قابل توجه این که مرجع صالحی که  قادر است اقدام به صدور گواهی انحصار وراثت نماید، به طور قطع دادگاه محل اقامت متوفی می باشد. البته این موضوع در گذشته مرسوم بود. امروز این وظیفه به عهده شورای حل اختلاف قرار گرفته است و چنان چه محل سکونت متوفی مشخص نباشد، مسئولیت این امر بر دوش دادگاهی می باشد که آخرین بار متوفی در آن جا اقامت داشته است و چنان چه  مثلا فرد چندین مکان را برای سکونت برگزیده باشد و آخرین بار در تهران سکونت داشته است، دادگاه های تهران باید به انحصار وراثت وی رسیدگی نمایند.

بنابراین انسان نمی تواند از مرگ بگریزد و این نکته را باید در نظر داشت که تبعات حقوقی آن برای بازماندگانش کم نمی باشد. خصوصاً اگر متوفی اموالی داشته باشد و یا بدهکار و یا طلبکار بوده باشد. بر اساس از نظر وکیل تلفنی قوانین کشور باید فوت او فوراً به تایید رسمی برسد و گواهی فوت صادر شود. خوشبختانه در دوره کنونی با یک دست شدن سیستم های ثبت احوال و دفاتر اسناد رسمی و دفاتر خدمات الکترونیک قضایی و غیره، به محض این که کد ملی متوفی وارد سیستم می شود، احراز هویت شده و فوت و یا عدم فوت او معلوم می گردد. 

چنان چه ایرانی تباری در خارج از کشور فوت کند، در مرحله اول باید مرگ او در سفارت یا کنسولگری ایران در کشوری که فوت کرده است به تایید و تصدیق برسد. حال برای این که بدانیم گواهی انحصار وراثت را چطور می توان دریافت کرد با این بخش از مقاله دادسرا یار باید همراه شوید.

انحصار وراثت
انحصار وراثت


گواهی انحصار وراثت چیست

گواهی انحصار وراثت از سوی شورای حل اختلاف آخرین محل اقامت متوفی صادر شده و در آن اندازه ی سهم الارث معین می شود. ورثه یا هر ذینفع برای انجام هر عمل حقوقی در دفاتر اسناد رسمی و بانک ها و ادارات دولتی، نیازمند گواهی انحصار وراثت می باشند. بنابراین اگر انحصار وراثت انجام نشود، امکان تقسیم و انتقال سهم الارث و رجوع به ادارات دولتی و بانک ها میسر نمی باشد.


مفهوم گواهی انحصار وراثت نامحدود  و محدود

وقتی گواهی انحصار وراثت محدود است، سقف معاملاتی که در اموال متوفی امکان انجام دارد ۳۰ میلیون ریال می باشد. وقتی معاملاتی بالاتر از این میزان انجام شود، گواهی انحصار وراثت باید به شکل نامحدود صادر گردد. برای دریافت گواهی انحصار وراثت نامحدود باید به دادگاه شورای حل اختلاف رجوع نموده و درخواست گواهی انحصار وراثت نامحدود نمود.

انحصار وراثت
انحصار وراثت

علت انحصار وراثت

از آن جایی که وقتی کسی فوت می کند هیچ شخصی این حق را نخواهد داشت که در اموال میت تصرف کند تا زمانی که هزینه های کفن و دفن و خاکسپاری او طی شود و بدهی‌های او پرداخت گردد. بعد از آن هر آن چه باقی ماند میان وارثان باید تقسیم گردد. این موضوع تشریفات خاص قانونی را می طلبد. وارثان این امکان را دارند که بعد از گذراندن این مراحل به شکل قانونی به سهم الارث خود برسند.

مدت زمان انحصار وراثت

در قانون، مدت معین و ضمانت اجرای ضروری در این مورد تعیین نشده است. پس از مرگ متوفی هر موقع بدون شرط مدت، این امکان وجود دارد که جهت دریافت گواهی انحصار وراثت اقدام نمود. 

مدارک ضروری در انحصار وراثت

مدارک لازم برای دریافت گواهی انحصار وراثت عبارتند از:
- استشهادیه محضری 
- عقدنامه یا رونوشت
- شناسنامه متوفی 
- شناسنامه وراثت 
- وصیت نامه رسمی شخص متوفی 
- گواهینامه تسلیم اظهارنامه مالیاتی برای متوفیان پیش از سال ۹۵ 
نکته قابل توجه این که برای فوت شدگان بعد از سال ۹۵ به منظور دریافت گواهی انحصار وراثت، نیازی به اخذ مالیات بر ارث نمی باشد.

انحصار وراثت
انحصار وراثت


طبقه بندی وراث

وراث به سه دسته تقسیم بندی می شوند:

طبقه اول

 شامل پدر و مادر و زن و شوهر و فرزندان و چنان چه فرزندان نباشند نوه یا نوه ها هستند.

طبقه دوم 

پدربزرگ و مادربزرگ و خواهر و برادر و چنان چه آن ها نباشند، فرزندانشان در طبقه دوم جای می گیرند.

طبقه سوم 

عمو و عمه  ودایی و خاله و چنان چه آنان نباشند، فرزندانشان وراث طبقه سوم هستند.
مراحل انجام انحصار وراثت

برای دریافت گواهی انحصار وراثت مثل هر امر قانونی دیگری نیازمند طی شدن مراحلی می‌باشیم


تکمیل فرم انحصار وراثت

در مرحله اول باید به شورای حل اختلاف شهری که متوفی در آن جا مقیم بوده است، رجوع نمود و فرم گواهی انحصار وراثت را از این مرجع دریافت کرد. برای تکمیل این فرم باید اسامی افرادی که وارث متوفی هستند به توام با نسبت آن ها با مرحوم نگارش شود و پس از آن که  مدارک لازم آماده شد، این فرم به  انضمام آن مدارک به شورای حل اختلاف تحویل شود.

انحصار وراثت
انحصار وراثت


 تنظیم مدارک و صدور استشهادیه

سوالی که ممکن است ایجاد شود این که مدارک ضروری برای دریافت گواهی انحصار وراثت شامل چه مدارکی می باشد؟ در این مرحله باید به دفتر اسناد رسمی رجوع نمود و مدارک زیر را تهیه کرد:
-فرم دریافتی از شورای حل اختلاف.
-گواهی فوت متوفی.
- اصل شناسنامه و کارت ملی  همه وارثان و رونوشت آن.

این اسناد توأم با دو نفر شاهد که از وارثان شناخت دارند، باید به دفتر ثبت اسناد ارائه شود. در این مرحله دفتردار اسناد رسمی شهادت نامه ای را تعیین و تنظیم می نماید و شاهدان با امضا و شهادت، وارثان متوفی را به شکل رسمی در همان برگ مخصوص، مورد تصدیق قرار می دهند. این برگه همان استشهادیه انحصار وراثت می باشد.  فرم مذکور که مورد ثبت اسناد رسمی قرار می گیرد از مدارک بسیار مهمی است که شورای حل اختلاف در مراحل بعدی آن را دریافت می کند.

انحصار وراثت
انحصار وراثت


تهیه لیست دارایی متوفی

در مرحله سوم باید لیستی از اموال منقول و غیرمنقول باقی مانده از متوفی را تعیین نمود و یکی از وراث ، به اداره دارایی رجوع کرده و مالیات بر ارث را تعیین کند . آن چه در اداره مالیات انجام می شود  در گام اول تکمیل اظهارنامه مالیات بر ارث می باشد بعد از آن دستوری از سوی رئیس گروه مالیاتی صادر می شود و به وسیله دبیر خانه در دفتر ثبت می گردد. 

بدین طریق فرم ۱۸ صادر می شود. اظهارنامه تکمیل شده به وسیله اداره امور مالیاتی به دفتر مرکزی ارز فرستاده می شود. وارثان انحصار وراثت تقاضای صدور فرم ۱۹ را می کنند و به دستور رئیس گروه مالیاتی این فرم صادر شده و در دفتر دبیرخانه ثبت می گردد.کارشناس ارشد مالیاتی گزارشی از تقویم ماترک متوفی را تنظیم می نماید. رییس گروه مالیاتی گزارش ارزیابی شده از سوی کارشناس ارشد مالیاتی را تصدیق می‌نماید و چنان چه وراث شامل مالیات بر ارث شوند، مالیات بر ارث دریافت می شود.

بنابراین مدارکی که برای دریافت میزان مالیات بر ارث  ضروری می باشد، عبارتند از اظهارنامه تکمیل شده و تصاویر گواهی فوت از اداره ثبت احوال و تصاویر شناسنامه کلیه ورثه و شخص متوفی و مدارک و اسناد دارایی‌ها و بدهی‌های متوفی و آخرین وصیت او و ارائه اصل وکالت نامه.( چنان چه وکیلی وجود داشته باشد)


 ارائه مدارک به شورای حل اختلاف

در این مرحله باید فرم مخصوص انحصار وراثت که در آن امضای وارثان و شاهدان قید شده است و در دفتر اسناد رسمی ثبت شده و اصل شناسنامه وارستان و کپی برابر اصل شناسنامه آنها و گواهی خود متوفی و رونوشت برابر اصل  عقد نامه همسر متوفی و رسید گواهی مالیاتی یا همان مالیات بر ارث به شورای حل اختلاف تحویل داده شود.


 درج اگهی  انحصار وراثت در روزنامه رسمی و صدور گواهی

بر اساس نظر وکیل پایه ی یک دادگستری  در این مرحله شورای حل اختلاف شروع به رسیدگی می نماید و بعد از بررسی اسناد و مدارک ارائه شده گواهی انحصار وراثت را در یکی از روزنامه‌های کثیرالانتشار با هزینه وارثان و درخواست آن ها آگهی می‌کند تا چنان چه متوفی وارث دیگری داشته باشد با مشاهده این آگهی به دادگاه رجوع کند. 
چنان چه پس از گذشت یک ماه از تاریخ انتشار آگهی کسی اعتراضی نکرد، بدون این که جلسه رسیدگی تشکیل شود و از وراث دعوت به عمل آید ،گواهی انحصار وراثت از سوی شورای حل اختلاف صادق خواهد شد.

انحصار وراثت
انحصار وراثت


تشریفات  درج آگهی انحصار وراثت

بر اساس مواد ۳۶۰ تا ۳۶۵ قانون امور موروثی و وراث، ذی‌نفعان تقاضا و درخواست گواهی ارث می‌نمایند که طی آن مراحل انحصار وراثت به مرجع صالح ارائه می شود و همان طور که قبلا اشاره کردیم مرجع صالح در این مورد امروزه، شورای حل اختلاف است. این مرجع در روزنامه های کثیرالانتشار یا محلی، آگهی مربوطه را درج می‌کند. 

چنان چه روز نامه موجود نباشد به جای تبلیغ، گواهی در اماکن عمومی تبلیغ می شود و قطعاً هزینه آگهی روزنامه بر عهده درخواست دهنده گواهی می باشد. بعد از طی یک ماه از تاریخ انتشار آگهی چنان چه اعتراضی نسبت به آن نباشد، گواهی انحصار وراثت با ملاحظه جزئیات اسنادی که تعداد وراث و رابطه آن‌ها در آن ایراد شده است ارائه می شود. بر اساس ماده ۳۶۴ قانون آیین دادرسی مدنی چنان چه قیمت ملکی بیشتر از ۱۰ میلیون ریال نباشد. شورا بعد از ملاحظه اسناد و مدارک گواهی انحصار وراثت را بدون انتشار اطلاعیه رد می کند یا آن را مورد پذیرش قرار می‌دهد. 
در مورد دهیاران چنان چه املاک بیش از مبلغ مذکور باشد، تنها یک دفعه در خیابان های عمومی آگهی نصب می‌شود که بر اساس ماده ۳۶۵ قانون مدنی بعداً به این قیمت افزوده می شود. 
اگر وراث ناشناخته باشند یا به منظور تسویه وصیت به وسیله آگهی معرفی شده باشند، دیگر نیازی به صدور گواهی انحصار وراثت در روزنامه کثیرالانتشار نیست و گواهی مزبور با تقاضای ذینفع یا وارث صادر می شود.  قبلاً هم اشاره کردیم که هر ذینفعی می‌تواند بدون همکاری سایر ورثه درخواست صدور گواهی انحصار وراثت را داشته باشد. 
بر این اساس ارائه درخواست صدور گواهی انحصار وراثت که در آن نام یک یا چند نفر از ورثه نیامده و  یا ورثه ی متوفی، انحصار وراثت را  محدود به افراد نامبرده  در درخواست اعلام کرده باشد، با چشم پوشی از مسائل اخلاقی و شرعی، به طور کلی قانونگذار این اقدام را جرم شمرده و برای آن مجازات سنگینی در نظر گرفته است. 
بنابراین کامل کردن فرم استشهادیه، اگر خلاف واقع و با شهادت دروغ انجام شود در قانون جرم انگاری شده است. در قانون تصدیق انحصار وراثت مقرر شده است که اگر معلوم شود که مدعی تصدیق، با علم و عدم وجود وراثت خود تصدیق وراثت را دریافت کند یا با آگاهی به وجود وارث غیر از خود تایید  انحصار وراثت را بر خلاف حقیقت انجام دهد، کلاهبردار تلقی می‌شود و مضاف بر جبران خسارت به مجازاتی که در قانون برای این جرم تعیین شده است، محکوم خواهد شد.

انحصار وراثت
انحصار وراثت

اعتراض به گواهی انحصار وراثت صادر شده


پس از صدور گواهی انحصار وراثت دو گروه قادرند به این گواهی اعتراض نمایند: یکی دادستان قضایی و دیگر اشخاصی که گمان می برند وارث می باشند. چنان چه دادستان تعیین کند که متوفی وارثی ندارد تقاضای ارائه شده بی پایه و مبنا می‌باشد و این حق را دارد که اعتراض کند. 
دیگر این که اشخاصی که گمان می کنند باید نامشان در لیست انحصار وراثت باشد اما نیست و یا صادر شدن گواهینامه انحصار وراثت به ضرر آن ها تمام شده است، حق دارند نسبت به آن طرح اعتراض کنند. بنابراین هر یک از این دو گروه این حق را دارند که نسبت به گواهی انحصار وراثت صادر شده اعتراض نموده و تقاضای تجدیدنظر نسبت به آن  را در دادگاه داشته باشند.


تقسیم ترکه


وقتی گواهی انحصار وراثت صادر شد و ورثه این گواهی را در دست داشتند، قادرند ارث را تقسیم نمایند. هریک از ورثه با این گواهی می‌توانند به بانک رجوع نموده و مجوز برداشت از حساب  متوفی را خواهند داشت. برای تقسیم ورثه حضور همه وراث ضروری می باشد و اگر این کار میسر نشود همه وراث این امکان را دارند که به یک ورثه وکالت رسمی و محضری واگذار نمایند که او همه اموال را گردآوری کند . اگر ملکی از متوفی در اداره املاک و ثبت، تنظیم و به ثبت رسیده باشد، آن ملک با ارائه گواهی انحصار وراثت به اسم همه وارثان ثبت خواهد شد.

انحصار وراثت
انحصار وراثت


تکالیف وکیل انحصار وراثت


به طور کلی آگاهی از یک قانون و رویه این امکان را به وجود می‌آورد که اثر بسیار پررنگی را در نتیجه نهایی یک رای داشته باشد و اگر به شکل صحیح و آگاهانه صورت نگیرد، می تواند ضرر و آسیب های جبران ناپذیری به حقوق ورثه وارد آورد. 
بنابراین  پیرو همین موضوع باید به  منظور گزینش وکیل انحصار وراثت فردی را انتخاب کرد که در این زمینه تخصص و تجربه کافی داشته باشد. یعنی وکیلی که با موضوع ارث و امور حسبی آشنایی کامل داشته باشد و همچنین در مورد رویه قضیه دادگاه هم از آگاهی کافی برخوردار باشد. تا بتواند به احقاق حق موکلش کمک کند .بعد از فوت متوفی عموماً نزدیکان و مشکلات روحی و اجتماعی بسیار خواهند داشت. 


مسئله انحصار وراثت و پیگیری های قضایی می‌تواند فشار روحی را برای آن ها بیشتر کند. ضمن آن که این امکان وجود دارد که برخی از ورثه همکاری های لازم را به عمل نیاورند و در صدور گواهی انحصار وراثت هم مسائلی پیش آید. به منظور در نظر گرفتن همه این موارد و برای کاهش آسیب‌ های روحی و کوتاه شدن روند رسیدگی، ضروری است که از یک وکیل خبره و با تجربه در این راه کمک گرفته شود.
برای انتخاب یک وکیل با سابقه ی خوب پیش از هر چیز باید سابقه او را در انحصار وراثت و موفقیتش در پرونده‌های مختلف و انصاف او در نظر گرفته شود.

انحصار وراثت
انحصار وراثت

نمونه دادخواست انحصار وراثت


خواهان :
در این قسمت نام و مشخصات درخواست کننده قید می شود.
خوانده :
در این بخش نام و مشخصات سایر وراث ( غیر از متقاضی یا متقاضیان ) درج می وشود
وکیل :
در این قسمت در صورت دارا بودن وکالت نام و مشخصات وکیل ( وکیل دادگستری)  ذکر می گردد
خواسته :
درخواست صدور گواهی انحصار وراثت
دلایل و منضمات :
الف) کپی مصدق ۱- شناسنامه و گواهی فوت متوفی ۲- شناسنامه و کارت شناسایی وراث ۳- وصیت نامه متوفی ۴-عقدنامه رسمی ۵- گواهی مالیات بر ارث (عندالزوم) ب)  اصل ۱- استشهادیه محضری ۲- در صورت وکالتنامه
شرح دادخواست
با سلام
احتراماً به استحضار می رساند:
شادروان …………… (مورث اینجانب / مورث موکل اینجانب) فرزند ……… به شماره شناسنامه ………… متولد سال ……… صادره از ………… که نسبت ………… با بنده/ موکل بنده دارند، به شرح گواهی فوت صادره در تاریخ …………… به علت …… در منزل/ بیمارستان در شهر …… مرحوم گردیده اند. متوفی پیرو دین …… و مذهب ……… بوده اند و وراث در زمان فوت ایشان عبارتند از:
• ………………… فرزند …………………… به شماره شناسنامه ……………… متولد ……………..………  (فرزند متوفی)
• ………………… فرزند …………………… به شماره شناسنامه ……….……… متولد …………..………… (همسر متوفی)
• ………………… فرزند …………………… به شماره شناسنامه ………….…… متولد ……….…….……… (مادر متوفی)
• ………………… فرزند …………………… به شماره شناسنامه …………….… متولد ………………..…… (پدر  متوفی)
متوفی وراث دیگری ندارند و دارایی ایشان کمتر از / بیش از پانصد میلیون ریال می باشد. لذا رسیدگی و صدور گواهی انحصار وراثت مورد درخواست می باشد.
توجه:  از سال ۱۳۹۷ ثبت دادخواست انحصار وراثت توسط دفاتر خدمات الکترونیک قضائی صورت می پذیرد و متعاقباً به شورای حل اختلاف ارسال می گردد.
توجه: جهت اخذ گواهی انحصار وراثت اشخاصی که در سال ۱۳۹۵ و مابعد فوت نموده اند، نیازی به اخذ و ارائه گواهی مالیات بر ارث نمی باشد.


نمونه گواهی انحصاروراثت

گواهی حصر وراثت
آقای / خانم   به شناسنامه شماره     و به استناد شهادتنامه و گواهی فوت و تصویر شناسنامه ورثه درخواستی به شماره      تقدیم این دادگاه نموده است. شادروان     به شناسنامه شماره     در تاریخ       در محل اقامت دائمی خود در گذشته و ورثه حين الفوت وی عبارتند / عبارتست از ذکر نام اسامی وارثان و حصه های هر کدام.
پس از تشریفات قانونی و انتشار یک نوبت آگهی در روزنامه و عدم وصول هر گونه لایحه یا اعتراض با ارائه وصیت نامه رسمی حسب گواهی متصدی مربوطه و ملاحظه گواهینامه مالیات بر ارث به شماره  فلان     سرانجام در تاریخ    فلان  در وقت فوق العاده شعبه ...   دادگاه عمومی  ...   به تصدی امضاء کننده .. تشکیل و پس از ملاحظه پرونده، 
گواهی می نماید: که ورثه مرحوم منحصر به اشخاص /شخص یاد شده در بالا بوده و وراث دیگری ندارد و دارایی آن مرحوم پس از پرداخت و انجام حقوق و دیونی که بر ترکه تعلق می گیرد، بین ورأث / ورثه تقسیم می شود .
اعتبار قانونی این گواهینامه از نظر مبلغ تا میزان سی میلیون ریال است
رئیس شعبه     دادگاه عمومی نام شهرستان


فرم استشهادیه گواهی انحصار وراثت


فرم استشهادیه مخصوص گواهی انحصار وراثت به شرح زیر است:
به گواهی می‌طلبم خانم ها و آقایانی را که آگاه هستند شادروان ………….در تاریخ ……….. در شهر …………… آخرین اقامتگاه دائمی خود در گذشته است و هنگام فوت:
تعداد  …………………….. پسر داشته / نداشته به نام………………………………………….
تعداد  ………………………. دختر داشته / نداشته به نام ……………………………………….
تعداد ……………………همسر دائمی داشته / نداشته به نام…………………………………..
تعداد ………………………. مادر داشته / نداشته به نام…………………………………………
تعداد ………………………. پدر داشته / نداشته به نام ………………………………………….
و وراث دیگری غیر از افراد نامبرده بالا ندارد و در موقع فوت مذهب متوفی ……………..بوده و دارائی او کمتر / بیشتر از مبلغ …………… بوده است تا اطلاعات خود را در برگ بنویسد.
گواه اول : اینجانب نام…………….. نام خانوادگی …………………. شغل………………  سن ………………….شماره شناسنامه…………………صادره از ……………. فرزند………….  که با خانواده  (نام متوفی) ……………………. از نزدیک آشنا هستم ولی رابطه خویشاوندی یا در گذشته و بازماندگان او ندارم و فاقد محکومیت کیفری می‌باشم، پروردگار بزرگ را در نظر داشته و قسم یاد می‌کنیم که جز به صداقت چیزی ننویسیم و با آگاهی به مقررات و مجازات گواهی کذب به شرحی که در پشت برگه نگارش شده است و ضرورت به صداقت مفاد فوق را کاملا شهادت می دهم.
صحت امضای ……………. که با علامت………….. مشخص شده است مورد گواهی است دفترخانه شماره………………
گواه دوم: اینجانب نام ……………..نام خانوادگی…………….. شغل………………..  سن……………….  شماره شناسنامه……………. صادره از……………..  فرزند ………………که با خانواده  ( نام متوفی ) ……………… از نزدیک آشنا هستم ولی رابطه خویشاوندی یا در گذشته و بازماندگان او ندارم و فاقد محکومیت کیفری می‌باشم ، خداوند متعال را در نظر گرفته سوگند یاد می کنیم که جز به راستی چیزی ننویسیم و یا علم به مقررات و مجازات گواهی دروغ به شرحی که در پشت ورقه نوشته شده است و التزام به راستگویی مراتب بالا را کلا گواهی می‌کنم.
صحت امضای ……………..که با علامت …………….مشخص شده است مورد گواهی است دفترخانه شماره………………….


نکاتی در باب انحصار وراثت


-چنان چه متوفی مالی در اختیار نداشته باشد، الزامی به دریافت گواهی انحصار وراثت نیست.
-   چنان چه فردی بخواهد صرفاً حقوق و مستمری را برای ورثه قانونی متوفی مقرر دارد، صرفاً دریافت گواهی انحصار وراثت محدود کفایت می کند.
شروع مراحل انحصار وراثت و ثبت دادخواست به وسیله دفتر خدمات الکترونیک قضایی انجام می شود و با توجه به آن چه قبلا اشاره کردیم شورای حل اختلاف آخرین محل سکونت متوفی قادر است به دادخواست انحصار وراثت رسیدگی نماید.
-چنان چه زوجه متوفی در هنگام فوت او حامله باشد باید تا وضع حمل و زایمان همسر او صبر کرد. چون اگر فرزند زنده متولد شود از وارثان می باشد. بنابراین تا موقع وضع حمل همسر متوفی، گواهی انحصار وراثت صادر نخواهد شد.

 

image
JM
نویسنده این مطلب

مهدی حنیور

ارسال دیدگاه

کاربر عزیز برای ارسال دیدگاه ابتدا باید عضو یا وارد شوید

عضویت / ورود
 
دیدگاه ها
این مطلب نظری ندارد