کاربر گرامی به وب سایت دادسرا یار خوش آمدید | برای استفاده کامل از امکانات سایت عضو یا وارد شوید

وکیل جرائم رایانه ای در قم|مشاوره تلفنی 24 ساعته فوری و تخصصی

شما در حال مشاهده مطلب مذکور در بخش مقالات سایت می باشید

وکیل جرائم رایانه ای در قم|مشاوره تلفنی 24 ساعته فوری و تخصصی

وکیل جرائم رایانه ای در قم|مشاوره تلفنی 24 ساعته فوری و تخصصی

وکیل جرائم رایانه ای در قم

به نوشته دادسرایار در مقاله وکیل جرائم رایانه ای در قم

دادسرایار 24 ساعته در خدمت شماست حتی روز های تعطیل

021-91-01-61-52

مقدمه مجازات هک اینستاگرام :

اینستاگرام یکی از مهم ترین و معروف‌ترین شبکه‌های اجتماعی است که اتفاقاً در بین ما ایرانیان از محبوبیت زیادی برخوردار شده است و تعداد کاربر فراوانی را ایرانیان از این شبکه تشکیل داده است بسیاری از افراد به جز پیام رسان های مختلف دیگر همچون واتساپ و تلگرام معمولاً اینستاگرام را هم دارد و از آن استفاده میکنند حتی  بعضی از افراد چندین اکانت اینستاگرامی  را از خود دارند و آنها را مدیریت می‌کنند.

بین شبکه‌های اجتماعی که اشخاص می توانند با هم در ارتباط باشند اینستاگرام یکی از جذاب ترین و محبوب ترین شبکه های اجتماعی شناخته شده است و با اختلاف از شبکه هایی همچون توییتر و فیس بوک و غیره جلوتر می باشد اما متاسفانه زمانی که یک شبکه مجازی در این حد نزد مردم محبوب می گردد مشکلاتی هم به وجود می آید یکی از مشکلاتی که وجود دارد اشخاص مختلف تلاش می‌کنند که با هک کردن صفحه های مختلف در اینستاگرام به اهداف گوناگون خود برسند و به همین خاطر خطر هک اینستاگرام هم افزایش می‌یابد.

یکی از با اهمیت ترین سوالاتی که ذهن را به چالش می کشاند این سوال است که اصلا مگه می‌شود که شبکه اینستاگرام را هک نمود ؟

بسیاری از اشخاص این طرز تفکر را دارند که هکرها برای هک کردن اکانت های دیگران بایستی به سرورهای اینستاگرام دست یابد و باید دارای کامپیوترهای مجهز باشند

در ابتدا باید گفت که بله هک اینستاگرام وجود دارد مخصوصاً در چند سال اخیر که از اینستاگرام استفاده های مختلفی می شود البته باز هم باید گفته شود که اینستاگرام امنیت قوی دارد و هک نمودن آن به این آسانی نیست اگر غیر از این بود در همان سال های اول این شبکه از دسترس خارج شده بود اما باز هم به یقین می توان گفت که نمیتوانیم بگوییم در هیچ صورتی هک این شبکه اتفاق نمی‌افتد.

دلایل هک اینستاگرام :

یکی دیگر از سوالاتی که ذهن را به چالش می کشاند این سوال است که اشخاص به چه دلیلی می خواهند به اکانت های دیگران نفوذ پیدا کنند و آنها را حل نمایند مطمئنا دلایل گوناگونی برای اشخاص برای انجام این کار وجود دارد:

اما سه دلیل اصلی که اشخاص مختلف به خاطر آن ها به صفحه‌ای دیگران دست می زنند این ۳ دلیل میباشد دلیل نخست چک کردن و کنترل رفتارهای افراد دیگر در فضای مجازی است مثلا امکان دارد پدر و مادری برای آگاهی از فعالیت فرزند خود در اینستاگرام اکانت فرزند خود را هک کنند که متوجه شوند فرزند آنها چه محتواهایی را دنبال می کند و یا با چه افرادی دراین شبکه در ارتباط است؟

یا مثلاً زوجینی که به طرف مقابل خود شک دارند و می‌خواهد از روابط دیگر همدیگر مطلع شوند امکان دارد دست به هک اکانت طرف مقابل خود زند البته این دلیل یکی از بی‌منطق ترین دلایل هک کردن اینستاگرام می باشد به این خاطر که این کار عدم اعتماد به همدیگر را نمایان می‌کند و از بدترین بهانه های هک نمودن دیگران بر این شبکه است.

دلیل دوم جاسوسی دیگران است در بعضی مواقع بعضی از اشخاص مسئول بررسی و نظارت دیگران و جاسوسی کارهای آنها در شبکه‌های اجتماعی می‌شوند و اینستاگرام به طور معمول هدف آنها می باشد این اشخاص اطلاعات را جمع‌آوری می‌کنند و به افراد دیگر می دهند همچنین در بعضی اوقات هم اینستاگرام به منظور اذیت کردن قربانی انجام می شود دلیل سوم هم که در هک کردن هر اکانتی به وسیله هکرهای کلاه سیاه می باشد این اشخاص اکانت های گوناگون هک می نمایند و با اشخاص ارتباط برقرار می‌کنند و از آنها پول تقاضا می‌کنند و از این راه برای خود درآمدزایی می‌کنند.

هکرهای کلاه سیاه :

این هکر در مقابل هکر کلاه سفید قرار دارد و فردی باشد که منظور سود فردی یا نیت های غیر اخلاقی دست به نفوذ به سیستم ها می زند و کارهای مخرب گوناگونی انجام می دهد سایت ها را تخریب می نماید یا اطلاعاتی را به سرقت می رساند که بر اساس قوانین جرایم رایانه‌ای مجرم محسوب می‌شود.

این همان فردی است که به طور معمول در فیلم های هالیوودی و رسانه‌ها از هکر به نمایش گذاشته می‌شود به طور معمول قسمت بزرگی از این نفوذ وابسته به اشتباهات انسانی کاربران می باشد به طور مثال انتخاب سال تولد یا شماره تلفن به عنوان پسورد دعوت یک هکر کلاه سفید می‌باشد به نفوذ به یک سیستم دوران طلایی این هکرها دهه ۸۰ میلادی بود که سیستم های کامپیوتری تازه در حال پیشرفت و گسترش بودند.

اما در دنیای امروزه اقتصاددان‌ها حدس می‌زنند دیگر کسی نمی تواند از این طریق درآمد قابل قبولی بدست آورد و با پیشرفت تکنولوژی و سیستم های امنیتی دیر یا زود این اشخاص دستگیر و دچار مشکلات فراوان می شوند.

مجازات هک اینستا :

مثل هر جرم دیگری که در آن قانون به منظور ایجاد نظم مجازات تشخیص داده است برای این مورد هم چاره اندیشی نموده است

قانون برای هر شخصی که به صورت غیرمجاز به داده ها یا سامانه های رایانه ای یا مخابراتی که توسط تدابیر امنیتی حفاظت شده است دسترسی پیدا نمایند مجازات تعیین کرده است که این مجازات مشمول حبس و جزای نقدی و در بعضی اوقات هر دوی این مجازات می شود چنانچه این مجازات حبس تعیین شود از ۹۱ روز تا یک سال پیش بینی می شود و در شرایطی که جزای نقدی صورت گیرد از ۵ میلیون ریال تا ۲۰ میلیون ریال می باشد.

لازم به ذکر است که منظور ما از محافظت شده در این قسمت این مورد نمی باشد که آن حساب و یا آن اکانت به صورت خصوصی باشد و ورود یا بازدید عموم از آن نباشد بلکه منظور ما از محافظت شده در اینجا این است که هر شخصی برای کنترل آن امکان دسترسی نداشته باشد و به شکل واقعی دسترسی حساب یا اکانت و یا صفحه با گذرواژه و همانند این ها که در کل تدابیر امنیتی یاد می‌شوند محافظت شده باشد.

شکایت برای هک اینستا :

متاسفانه در خیلی از مواقع این اتفاق صورت می‌گیرد که حساب یک شخص معروف و مطرح همانند یک خواننده یا یک بازیگر معروف توسط هکر هک می شود و عکس ها و تصاویر غیر اخلاقی و غیر مربوط به وسیله شخص هکر در آن صفحه پخش می شود.

با توجه به این مورد که جرم دسترسی غیرمجاز علاوه بر رایانه سامانه های مخابراتی را هم شامل می‌شود در محیط اینستاگرام جرم دسترسی غیرمجاز و همان هک قابلیت رسیدگی کردن به همراه دارد برای رسیدگی کردن این قضیه بایستی همه مدارک شناسایی خود و همه مدارکی از قبیل شماره تماس و ایمیلی که برای بار اول با آن حساب ساخته شده است به دادسرای جرایم رایانه ای تحویل داده شود و بعد از آن شکواییه تشکیل شود.

با تنظیم نمودن شکواییه لازم نیست که حتما شما در آدرسی از متهم داشته باشید بعد از نوشتن شکوائیه پلیس فتا اقدامات و تحقیقات خود را شروع می‌ کند و در حالت که تشخیص دهد عمل اتفاق افتاده مجرمانه تلقی می‌شود به دادسرا گزارش می‌دهد تا موضوع قابلیت پیگیری نمودن پیدا کند توجه فرمایید که مجازات دسترسی غیرمجاز فقط برای هک کردن بیان شده است و در شرایطی که جرم دیگری مثل منتشر نمودن تصاویر هم اتفاق بیفتد هرکدام از این جرایم مجازات جداگانه خود را به همراه دارند.

اخلال رایانه ای :

هر موقع شخصی به شکل غیر مجاز با انجام دادن کارهایی همانند وارد نمودن یا انتقال دادن و همچنین پخش و پاک کردن و یا دیگر متوقف کردد و یا دستکاری و همینطور تخریب داده ها و امواج الکترومغناطیسی و نوری سامانه‌های رایانه‌ای یا مخابراتی دیگری را از کار کردن منحل سازد یا کارکرد آنها را با اختلال روبرو کند مجازات حبس شامل حال وی میشود.

طبق قانون این حبس پس از ۶ ماه تا ۲ سال پیش بینی شده اند همچنین ممکن است جزای نقدی برای او انجام شود که این جزای نقدی از ده میلیون ریال تا چهل میلیون ریال متغیر است در شرایطی ممکن است هر دو مجازات انجام شود.

کلاهبرداری رایانه ای :

چنانچه شخصی به شکل غیر مجاز از سامانه‌های رایانه‌ای یا مخابراتی یا ارتکاب به کارهایی مثل وارد کردن و یا متغیر ساختن و حتی محو کردن و یا متوقف کردن داده ها یا اختلال دادن سامانه و چه یا مال یا منفعت و خدمات و امتیاز مالک برای خود یا فرد دیگر حاصل کند به غیر از اینکه باید رد مال را به مالک انجام دهد مجازات حبس را هم باید بکشند این حبس از یک تا پنج سال می باشد و همچنین جزای نقدی هم در شرایطی محقق می‌شود که این جزا از ۲۰ میلیون ریال تا یکصد میلیون ریال متغیر است و در شرایطی هر دو مجازات اجرا می گردد.

سرقت رایانه ای :

هر فردی به شکل غیر مجاز داده های متعلق به شخص دیگری را بدزدد و این داده ها در اختیار مالک اصلی آن باشد به جریمه نقدی از یک میلیون ریال تا ۲۰ میلیون ریال و در خارج از این حالت به حبس از ۹۱ روز تا یک سال یا جریمه نقدی از پنج میلیون ریال تا ۲۰ میلیون ریال دچار می‌شود در شرایطی هم امکان دارد مجموع هردوی این مجازات بر متهم آن اجرا گردد.

image
JM
نویسنده این مطلب

مهدی حنیور

ارسال دیدگاه

کاربر عزیز برای ارسال دیدگاه ابتدا باید عضو یا وارد شوید

عضویت / ورود
 
دیدگاه ها
این مطلب نظری ندارد