کاربر گرامی به وب سایت دادسرا یار خوش آمدید | برای استفاده کامل از امکانات سایت عضو یا وارد شوید

وکیل در بجنورد

شما در حال مشاهده مطلب مذکور در بخش مقالات سایت می باشید

با شما تماس میگیریم

وکیل در بجنورد

وکیل در بجنورد

وکیل در بجنورد

به نوشته دادسرایار: وکیل در بجنورد به تمامی دعاوی حقوقی/کیفری/انقلاب/خانواده/تصادفات وشرکت ها رسیدگی میکند! در این مقاله به دلیل اهمیت بالای داشتن یک وکیل  خوب در زمنیه املاک در مورد وکیل امور ملکی در بجنورد با یک دیگر صحبت میکنیم چرا که ملک ها زحمات چندین مردم هستند!

وکیل در بجنورد

بهترین وکیل در بجنورد

خصوصیات وکیل امور ملکی در بجنورد

به طور یقین تجربه وکیل در پرونده هایی از این قبیل بسیار حائز اهمیت میباشد تمامی وکلای دادگستری می توانند پرونده هایی در زمینه های متفاوت همچون دعاوی حقوقی و یا کیفری و یا خانواده را بپذیرند منتها اگر وکیل به صورت تخصصی در زمینه املاک پرونده‌های بسیاری را از قبل حل و فصل نموده باشد احتمال موفقیت ایشان در دعاوی ملکی مانند تقسیم ملک مشاع تخلیه ملک الزام به تنظیم سند رسمی خلع ید و مطالبه اجرت المثل و تغییر اجاره بها بسیار بیشتر می باشد.

آگاهی حقوقی و علم و دانش به روز وکیل و نیز تسلط وکیل در زمینه‌های مختلف حقوقی و کیفری به ویژه در امور املاک و اراضی نیز اهمیت فراوان دارد .  وکیل نه تنها باید با قوانین مربوطه آشنا باشد بلکه باید مسلط به آراء وحدت رویه دیوان عالی کشور و آراء وحدت رویه دیوان عدالت اداری همچنین نظریات مشورتی اداره ی  حقوقی قوه قضاییه و علاوه بر آن آشنا با نظریات و عقاید اساتید برجسته علم حقوق یا دکترین باشد.

دعاوی ملکی انواع مختلفی دارند که موضوع آن باعث می‌شود جنبه حقوقی یا کیفری یا حقوقی و کیفری داشته باشند.

دعاوی ملکی مربوط به اشخاص و اموال غیر منقول است که بسته به نوع کاربری ملک نظام‌حقوقی متفاوتی برای هر یک از دعاوی در دادگاه‌ها و دادسرا های ما وجود دارد. دعاوی املاک و اراضی شامل موارد خاصی می باشد که برای پیش بردن پرونده به وکلایی متخصص و فعال در زمینه املاک نیاز است.

معنای ملک چیست ?

اموال غیر منقول را در زمره ملک دسته بندی می کنند که انواع متفاوتی دارد و از جمله مهمترین املاک می‌توان به ملک مشاع و ملک مفروز اشاره کرد .  اگر بخواهیم تعریفی از این دو نوع ملک داشته باشیم باید بگوییم که ملک مشاع به ملکی گفته می‌شود که تمامی اجزاء ملک به مالکیت دو نفر یا بیشتر رسیده باشد و ملک مفروز ملکی است که مالک آن یک شخص اعم از حقیقی یا حقوقی باشد . البته این امکان وجود دارد که شخصی بر ملک خود هم مالکیت مشاع داشته باشد هم مفروض به طور مثال یک واحد آپارتمان که مالکیت در قسمت اختصاصی به صورت مفروز و در قسمت هایی مانند راه پله مالکیت به صورت مشاع است .

تفاوت عرصه و اعیان :

املاک به عرصه و اعیان قابل تقسیم هستند به این صورت که زمینی که ملک در آن ساخته شده عرصه و ملک بنا نهاده شده اعیان نام دارد به گونه ای که مالکیت عرصه و اعیان می تواند متفاوت باشد و ملک اعیان و عرصه مالکین جداگانه داشته باشند .

حقوق مالک و ملک :

  • حق تصرق بر اموال : شخص مالک حق این را دارد که هر طور مایل است از ملک خود استفاده کند و دخل و تصرف کند به شرطی که در حدود متعارف باشد و برای اشخاص ثالث به طور مثال همسایگان مزاحمتی ایجاد نکند هیچ کس نمی تواند ملک را از تصرف مالک خارج کند مگر آنکه حکم قانون باشد .
  • مالکیت بر محصول ملک : مالکیت بر محصول به معنای مالکیت بر تمام درختانی که در ملک وجود دارد و میوه های به دست آمده از آنهاست که به تبعیت از مالکیت ملک متعلق به مالک میباشد

 

وکیل در بجنورد

بررسی حقوق اشخاص ثالث در قبال ملک دیگران :

  • حق انتفاع : شخص مالک می‌تواند در قالب یکی از عقود همچون اجاره امانت وکالت حق انتفاع ملک را به دیگران واگذار کند که به معنای مالکیت نیست . اشخاص ثالث می توانند به املاک تسلط داشته باشند و تصرف کنند لکن امانت محسوب می شود .
  • حق وقف: مالکین می توانند عین مال و منفعت مال را برای استفاده عموم مردم و یا اشخاص و شخص مشخص وقف کنند که قانونگذار در این خصوص شرایطی را مشخص کرده است :

الف) شخص واقف باید عاقل و بالغ و رشید باشد و در یک کلمه دارای اهلیت باشد .

ب) شخص واقف فقط میتواند املاکی که خودش مالک آن است را وقف کند و میبایست با ارائه ی اسناد و مدارک مالکیت خود را اثبات کند

ج) شخص واقف نباید برای وقف اکراه داشته باشد و عمل وقف باید با رضایت باشد

متداول ترین دعاوی ملکی در بجنورد

  • الزام به تنظیم سند رسمی : افراد پس از انتقال رسمی یک ملک می بایست به دفاتر اسناد رسمی مراجعه کنند و اقدام به تنظیم سند رسمی به نام خریدار کنند اما گاهی فروشنده از حضور در دفاتر اسناد رسمی و انتقال سند امتناع می ورزد در اینجا خریدار با کمک وکیل ملکی اول باید اطمینان حاصل کند که سند مورد معامله در رهن و یا بازداشت نباشد چرا که در این صورت باید خواستار فک رهن بشوند . پس از آن با طرح دعوی فروشنده ملزم می‌شود که سند را به نام خریدار انتقال دهد و اگر همچنان سرباز زد نماینده دادگاه در دفتر اسناد رسمی حاضر شده و انتقال سند به نام خریدار را امضا می کند .
  • دستور تخلیه : اجاره عقدی است که به تبع آن مستاجر را مالک منافع عین مستاجره می کند بدین معنا که به موجب عقد اجاره مستاجر حق دخل و تصرف دارد اما اگر پس از پایان موعد قرارداد اجاره و عدم تمدید قرارداد مستاجر از تخلیه ملک سربازند صاحب ملک باید حکم تخلیه بگیرد که اگر ملک مسکونی باشد با مراجعه به شورای حل اختلاف و اگر تجاری باشد با مراجعه به دادگاه عمومی این امر میسر می شود .
  • خلع ید : دعاوی خلع ید بدان گونه است که در آن مالک از شخصی که ملک را به صورت غیرقانونی تصرف کرده است شکایت می‌کند متصرف ابتدا با قرارداد و با رضایت مالک و به صورت قانونی از منافع مال استفاده می کرده است اما اگر پس از اتمام موعد قرارداد همچنان به تصرف ملک ادامه دهد و بصورت غیر قانونی از منافع مال استفاده کند مالک میتواند طرح دعوی خلع ید کند که البته به دلیل شباهت این دعوی با تخلیه و تصرف عدوانی افراد گاهی اشتباه میکنند و به نتیجه دلخواهشان نمی رسند پس بهتر است که با وکیل مشورت کرده و سپس طرح دعوی کنند
  • تصرف عدوانی : دعوای تصرف عدوانی را میتوان از دو جنبه ی حقوقی و کیفری طرح کرد . در طرح این دعوا مالک اختیار انتخاب دارد که دعوا از جنبه ی حقوقی و یا کیفری طرح گردد اما باید مد نظر داشت که دعوای حقوقی را نمیتوان دو مرتبه از منظر کیفری طرح کرد اما دعوای کیفری را میتوان پس از آن از جنبه ی حقوقی پیگیری کرد . در هریک از روش ها جریان پیگیری و طریقه ی اثبات دعوی متفاوت است .
  • الزام به تحویل مبیع : فروشنده پس از فروش ملک میبایست ملک را تحویل خریدار دهد اما گاهی فروشنده سرباز میزند . این اتفاق علی الخصوص در مواقعی که فاصله زمانی بین وقوع معامله و تنظیم سند رسمی زیاد باشد بیشتر محتمل است زیرا فروشنده به دلیل افزایش قیمت ها ممکن است به دنبال سودجویی باشد اما خریدار به کمک وکیل می تواند طرح دعوی الزام به تحویل مبیع کند و ملک را تحویل بگیرد .
  • رفع مزاحمت : دعوی رفع مزاحمت هم در زمره ی دعاوی تصرف است که در آن مالک یا متصرف از شخص مزاحم در تصرف خود شکایت میکند .

بیشتر بخوانید: دادیارکیست

نویسنده:

    این مطلب توسط آقای مهدی حنیور به نگارش رسیده است.

ارسال دیدگاه

کاربر عزیز برای ارسال دیدگاه ابتدا باید عضو یا وارد شوید

عضویت / ورود
 
دیدگاه ها
این مطلب نظری ندارد
لینک های مرتبط
لینکی موجود نیست