کاربر گرامی به وب سایت دادسرا یار خوش آمدید | برای استفاده کامل از امکانات سایت عضو یا وارد شوید

وکیل در زنجان

شما در حال مشاهده مطلب مذکور در بخش مقالات سایت می باشید

با شما تماس میگیریم

وکیل در زنجان

وکیل در زنجان

وکیل در زنجان

به نوشته دادسرایاروکیل در زنجان و نکاتی که باید راجع به آن بدانید 

 همگان در طول زندگی خود به مشکلات نقوقی بر خورده و نیازمند یک فرد متخصص یا وکیل شده اند .

بهترین وکیل در زنجان

به طور کلی میتوان گفت وکیل فردی است که اشخاص اعم از حقیقی و حقوقی به موجب عقد قرارداد وکالت وی را مامور انجام کاری میکنند . وکالت یک عقد جایز است که بر طبق قانون مدنی قابل برهم زدن است و طرفین این قرار داد موکل و وکیل نامیده میشوند . همچنین در اصل ۳۵ قانون اساسی معین شده است که طرفین دعوا حق این را دارند ک وکیلی برای خود انتخاب کنند و اگر امکان و توانایی انتخاب دکیل ندارند برای ایشان امکاناتش فراهم شود .

وکالت در زنجان به چه معناست ?

معنای لغوی وکالت به واگذاری میباشد اما وکالت در امور حقوقی به عقدی گفته میشود که در طی آن طرفین که وکیل و موکل نامیده میشوند نسبت به یکدیگر دارای وظایف و مسئولیت هایی میشوند و موکل وکیل را از طرف خود برای انجام کاری نائب میسازد . ماده ۶۵۶ قانون مدنی نیز به همین موضوع اشاره میکند .

 وکیل خوب در زنجان

یک وکیل کار بلد و خوب باید خصوصیاتی داشته باشد . علاوه بر آگاهی و دانش وسیع از علم حقوق وکیل میبایست  پیش از جلسه رسیدگی و قبل از دادگاه و دفاع از موکل خود به طور دقیق و کامل پرونده را مطالعه کرده و مقاط ضعف و قوت را بشناسد با متهم دیدار نموده و اظهاراتش را بشنود و صحت و سقم اظهارات موکل را دریافته تا بتواند به نحو احسن از موکل خویش دفاع کند . وکالت تعهد به وسیله است . بدین معنا که وکیل موظف است در حد توان و بطور شایسته از موکل خویش دفاع کند اما در قبال نتیجه و رای دادگاه مسئولیت قانونی ندارد و تضمین نمیدهد اما وکیل میبایست پاسخگو و متعهد باشد . یک وکیل خوب و کاربلد باید ویژگی هایی داشته باشد که از جمله آن ویژگی ها میتوان موارد زیر را برشمرد :

 • .وکیل خوب و کاربلد میبایست دانش وسیع و آگاهی لازم در علم حقوق را داشته باشد
 • .وکیل خوب میبایست موکل را از انتخاب راه اشتباه باز دارد
 • .وکیل خوب بایستی مسائل را بصورت ساده برای موکل خود شرح دهد و موکل را با کلمات سنگین و تخصصی حقوقی سردرگم ننماید
 • .وکیل خوب میبایست به قاضی دادگاه احترام گزارده و شان ایشان را حفظ کند .
 • و همچنین وکیل موظف است نسبت به تعهدات خویشش در طی قرارداد پایبند باشد .

از جمله تعهدات وکیل میتوان به موارد زیر اشاره کرد :

 1. .اگر وکیل با اقدامات خود خسارتی را بر موکل وارد کرد باید مسئولیت را پذیرا باشد
 2. .میبایست در اقدامات و راه کار های خویش مصلحت موکل را اصل قرار دهد
 3. .اگر بر اثر وکالت اموالی را به دست آورد آن را به موکل مسترد کند
 4. .صورت حساب را به صورت شفاف تسلیم نماید .
 5. تا به اینجا از تعهدات وکیل صحبت شد . لازم است تعهدات موکل را در قبال وکیل نیز مورد توجه قرار داد  . بعضی از آن تعهدات عبارتند از :
 6. . به دلیل آنکه وکیل از طرف ایشان منصوب شده و وظیفه اش را انجام داده چنانچه مسئله ای باشد التزام عمل به تعهدات وکیل در قبال افراد ثالث برای ایشان است
 7. .حق الوکاله ی وکیل را بر حسب قرارداد یا عرف یا اجرت المثل باید پرداخت کند
 8. .پرداخت هزینه های فرعی وکالت مانند کرایه عوارض و مالیات که وکیل در طول پیش بردن پرونده پرداخت میکند نیز باید بپردازند

وکیل در زنجان

وکیل پایه یک دادگستری در زنجان

همگان به کرات کلمه وکیل پایه یک دادگستری را شنیده اند  . در ادامه شرح داده میشود که وکیل پایه یک دادگستری دقیقا چه شخصی است . میتوان گفت وکیل پایه یک دادگستری شخصی است که تحصیلات خود را تا لیسانس یا بالاتر در رشته های حقوق یا فقه و مبانی حقوق اسلامی یا هم تراز آن در حوزه ی علمیه گزرانده باشد و پس از آن در آزمون وکلای دادگستری نیز پذیرفته شده باشد . این آزمون هر ساله برگزار میگردد . پس از پذیرفته شدن در آزمون که شرایط چندان آسانی ندارد دوره ی ۱۸ ماهه ی کاراموزی شروع میگردد و پس از گذراندن دوره نوبت به آزمون اختبار میرسد که دارای دو بخش کتبی و مصاحبه ی حضوری میباشد . پس از آن اگر افراد بتوانند در هر دو آزمون کتبی و شفاهی نمره ی قبولی کسب کنند میبایست در مراسم تحلیف شرکت کنند . در این مراسم پس از طی تشریفات و سوگند ایشان وکیل دادگستری و یا وکیل پایه یک دادگستری محسوب می شوند .

تفاوت وکیل پایه یک و پایه دو در زنجان

وکلا برای آنکه بتوانند قبول وکالت کنند و اعمالی همچون مشاوره حقوقی و و تنظیم دادخواست و لایحه و… را انجام دهند میبایست دارای پروانه وکالت از مراجع ذیصلاح و قانونی باشند . پروانه های وکالت با دو عنوان وکیل پایه یک دادگستری و وکیل پایه دو دادگستری به ایشان اعطا میگردد .

حال میخواهیم بدانیم که تفاوت این دو در چیست .

باید بدانیم که هم وکیل پایه یک و هم وکیل پایه دو میتوانند قبول پرونده کنند و وکالت کرده و در امور حقوقی فعالیت کندد اما در بعضی امور با یکدیگر متفاوت هستند . در این زمینه باید بگوییم که وکلای پایه یک صلاحیت بیشتری دارند . ایشان میتوانند در تمامی محاکم و دادگاه های حقوقی و کیفری کشور قبول پرونده کنند و فعالیت حقوقی داشته باشند اما وکلای پایه دو فقط حق شرکت در محاکمی را دارند که که به جرایم تعزیری حبس کمتر از ده سال و شلاق و جزای نقدی باشد و در دعاوی حقوقی پرونده های مالی زیر پنجاه میلیون تومان و در پرونده های غیر مالی بجز اصل نکاح و طلاق و اثبات و نفی نسب باشد .

اگر بخواهید بدانید که چگونه یک وکیل پایه دو موفق میشود به زمره ی وکلای پایه یک بپیوندد باید گفت که ایشان میبایست دوسال به زیر نظر وکیل سرپرست قبول پرونده کنند و پس از آن با تایید شدن صلاحیت علمی ایشان موفق به اخذ پروانه وکالت پایه یک می شوند .

انواع وکالت در زنجان

وکالت انواع متفاوتی دارد که افراد بر حسب ماهیت پرونده ای که دارند میتوانند وکیل انتخاب کنند .

وکیل انتخابی در زنجان

این نوع از وکالت به آن دسته میگویند که فرد وکیل خود را انتخاب کرده و با عقد قرار داد وکیل متعهد میشود که از حق موکل در آن پرونده در مراجع قضایی دفاع کند .

وکیل تسخیری در زنجان

این مورد برای پرونده های کیفری میباشد که متهم به دلایل مختلف بطور مثال نداشتن بضاعت مالی اقدام به وکیل گرفتن نمیکند . در این شرایط دادگاه به صلاحدید خویش وکیل رایگان برای متهم انتخاب کرده که به آن وکیل تسخیری میگویند

وکیل معاضدتی زنجان

هرگاه اشخاص به دلایلی همچون عسر و حرج در دعاوی حقوقی امکان گرفتن وکیل برای خویش نداشته باشند  با تشخیص عسر و حرج موکل از طرف دادگاه وکیل رایگان به انتخاب دادگاه برای دفاع از حقوق شخص معسر انتخاب میشود که به آن وکیل معاضدتی میگویند .

بیشتر بخوانید: وکیل در بجنورد

نویسنده:

    این مطلب توسط آقای مهدی حنیور به نگارش رسیده است.

ارسال دیدگاه

کاربر عزیز برای ارسال دیدگاه ابتدا باید عضو یا وارد شوید

عضویت / ورود
 
دیدگاه ها
این مطلب نظری ندارد
لینک های مرتبط
لینکی موجود نیست