کاربر گرامی به وب سایت دادسرا یار خوش آمدید | برای استفاده کامل از امکانات سایت عضو یا وارد شوید

خروج غیر قانونی از کشور 

شما در حال مشاهده مطلب مذکور در بخش مقالات سایت می باشید

با شما تماس میگیریم

خروج غیر قانونی از کشور 

خروج غیر قانونی از کشور 

خروج غیر قانونی از کشور 

خروج غیر قانونی از کشور 

خروج غیر قانونی از کشور

به نوشته دادسرایار

در گذشته در مورد خروج از کشور قوانین و مقررات خاصی وجود نداشت و افراد بدون هیچ مجوزی و براحتیی میتوانستند از کشور خارج شوند اما بدیهی است که در حال حاضر خروج از کشور به صورت غیر قانونی جرم محسوب می شود . با وجود سخت گیری ها و قوانین همواره شاهد خروج غیر قانونی از کشور توسط هموطنان هستیم . در سال ۱۳۵۱ قانون گذرنامه به تصویب رسید که در آن قانون به دوصورت رفتار مجرمانه خروج از کشور مورد برسی قرار میگیرد

  • وقتی که فرد به صورت غیر قانونی خارج شود
  • هنگامی که خروج فرد به وسیله ی فرد دیگر صورت گیرد

این قانون مقرر کرد افرادی که میخواهند از کشور خارج شودند باید گذرنامه تهیه کنند که فقط توسط مراجع ذیصلاح به ایشان داده می شود . ثبت نام گذرنامه نیز بسیار آسان است اما شرایطی دارد به طوریکه افراد میتوانند با مراجعه به مراکز پلیس +۱۰ و پرداخت هزینه ها در خواست گذر نامه را صادر کنند .

افراد برای اخذ گذر نامه باید دو نکته را مد نظر قرار بدهند یکی آنکه به سن قانونی رسیده باشند و دیگر آنکه هزینه هارا در دستگاه پوز پلیس پرداخت کنند .

گذرنامه چیست؟

گذرنامه نوعی سند است که در کشور توسط ماموران ذیصلاح برای افراد صادر میشود به منظور خروج از کشور  . تبعه ی ایران میبایست برای خروج  از کشور گذرنامه داشته باشند و اگر غیر از آن بدشد و یا بخواهند با گذر نامه جعلی خارج شوند ماموران به صورت قانونی اقدام میکنند .

انواع گذر نامه :

گذر نامه به سه دسته تقسیم میشود

  1. گذر نامه سیاسی
  2. گذرنامه خدمت
  3. گذرنامه عادی

اشکال و رنگ و تعداد برگه هایشان با هم متفاوت است و راه تمایز آن ها از هم نیز این است . نکته ی دیگر آن است که وزارت امور خارجه در صورت ماموریت های سیاسی میتواند از برگه های سیاسی استفاده کند .

گذر نامه سیاسی :

گذر نامه ی سیاسی مخصوص تمامی شخصیت های سیاسی است که شامل رهبر و رئیس جمهور و رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام  و رئیس قوه قضاییه اعضای شورای نگهبان و تولیت آستان قدس رضوی و وزرا و دیگر شخصیت های برجسته سیاسی میباشد . برای همسران شخصیت های سیاسی گذرنامه های سیاسی جداگانه ای صادر میشود .

گذر نامه خدمت :

وزارت امور خارجه ایران این نوع از گذر نامه را برای افرادی صادر میکنند که در خدمت نظام هستند اعم از شخصیت های دولتی و لشکری و کشوری . لازم به ذکر است که اعتبار این گذر نامه یک سال میباشد به جز برای افرادی که به صورت ثابت در خدمت دولت هستند .

گذرنامه عادی :

صدور گذرنامه عادی بر عهده ی پلیس +۱۰ میباشد  . آیین نامه ی اجرایی قانون گذر نامه شرایط و قوانین تمدید گذر نامه را بیان کرده است . تمامی افراد میتوانند به راحتی گذر نامه ی خود را اخذ کنند . دانشجویان و دانش آموزان مذکر به دلیل آنکه مشمول قانون نظام وظیفه هستند قبل از آن میبایست تاییدیه از آموزش و پرورش یا آموزش عالی و سازمان نظام وظیفه را تهیه کنند .

خروج غیر قانونی از کشور 

خروج غیر قانونی از کشور

برای چه افرادی گذر نامه صادر نمیشود :

برای سه دسته از افراد گذر نامه صادر نمی شود افرادی که ممنوع الخروج میباشند . افرادی که در خارج از کشور به کارهای خلاف و غیر اخلاقی میپردازند یا سوپیشینه دارند و دسته سوم افرادی هستند که مقامات قضایی خروج ایشان از کشور را صلاح ندانند .

اعتبار گذر نامه عادی :

اعتبار گذر نامه ی ایرانی پنج سال است و پس از گذشت این مدت افراد میتوانند دوباره برای تمدید آن اقدام کنند . گذر نامه ی ایرانی در اکثر کشور های جهان اعتبار دارد .

مدارک لازم برای دریافت گذر نامه :

. حضور شخص متقاضی الزامی است .

. ارائه مدارکی همچون اصل شناسنامه و اصل کارت ملی و تاییدیه ثبت احوال

. عکس پرسنلی که شرایط آن برای بانوان با حجاب کامل است و برای آقایان باید بدون عینک و کلاه و کراوات و زیور آلات باشد و محاسن نباید پیشانی و گوش را بپوشاند

. دختر بچه های بالای شش سال باید حجاب داشته باشند و اجازه قیم قانونی برای بانوان زیر هجده سال الزامی است .

.اگر فرد در حال تحصیل باشد گواهی اشتغال به تحصیل و دفترچه بیمه الزامی است

.اگر افراد نظامی کمتر از پنج سال است که خدمتشان تمام شدا است میبایست از حفاظت یگان مربوطه نامه ارائه کنند .

.بانوان متاهل نیاز به اجازه قانونی همسر دارند و اگر همسر فوت شده ارائه گواهی فوت و یا شناسنامه باطب شده ی ایشان کفایت میکند .

.آقایان میبایست کپی و اصل کارت پایان خدمت و یا معافیت خود را به همراه موافقت نامه ی سازمان نظام وظیفه کشور تحویل کنند .  آقایان بالای پنجاه سال نیاز به کارت پایان خدمت ندارند .

جرم خروج غیرقانونی از کشور

فردی که تبعه ی ایران است به هیچ عنوان نباید بدون مجوز از کشور خارج شود و اگر این اتفاق رخ دهد فرد به مجازات دو الی شش ماه حبس محکوم می شود . نکته ی مهم این است که چنانچه فرد بصورت قانونی از کشور خارج شود اما مسافر مناطق غیر مجاز شود نیز مجرم شناخته شده و مجازاتی معادل یک الیی سه ماه حبس دارد  . اگر فردی هر دو تخلف را مرتکب شود یعنی هم به طور غیر قانونی خارج شود هم به مناطق ممنوع سفر کند به مجازات سنگین تری همچون شش ماه حبس و جزای نقدی دارد .

اهمیت اسناد رسمی

در تمامی کشور ها به همراه داشتن گذرنامه لازم است مگر در کشور هایی که جمهوری اسلامی سفر به آن هارا جرم تلقی میکند .

گذر نامه غیر قانونی و جعل

قوانین جزا و جرم شناسی معین کرده اند که  اگر فردی یا افرادی اقدام به جعل سند بکنند یا اسناد و مدارک دولتی مجرم شناخته میشوند و پس از اثبات جرم به زندان می روند . بجز آن ورود و خروج به صورت غیر قانونی از کشور نیز جرم دیگری محسوب میشود  و اگر با مشارکت شخص ثالث انجام شود مجازات هایی در پی دارد . اگر کارکنان دولت نیز با فرد مجرم هم کاری کرده باشند نیز مجازات دارند .

مساعدت غیر قانونی با فرد متخلف :

اگر کارکنان دولت در چهار چونب قوانین ایران عمل نکرده و با فرد متخلف همکاری کنند به جزای  شش ماه تا دوسال حبس محکوم میشوند .

بیشتر بخوانید: عده چیست

نویسنده:

    این مطلب توسط آقای مهدی حنیور به نگارش رسیده است.

ارسال دیدگاه

کاربر عزیز برای ارسال دیدگاه ابتدا باید عضو یا وارد شوید

عضویت / ورود
 
دیدگاه ها
این مطلب نظری ندارد
لینک های مرتبط
لینکی موجود نیست