کاربر گرامی به وب سایت دادسرا یار خوش آمدید | برای استفاده کامل از امکانات سایت عضو یا وارد شوید

سیر تا پیاز مسئولیت تضامنی

شما در حال مشاهده مطلب مذکور در بخش بلاگ سایت می باشید

سیر تا پیاز مسئولیت تضامنی

سیر تا پیاز مسئولیت تضامنی

سیر تا پیاز مسئولیت تضامنی

به نوشته دادسرایار در مقاله سیر تا پیاز مسئولیت تضامنی

دادسرایار 24 ساعته در خدمت شماست حتی روز های تعطیل

021-91-01-61-52

لفظ مسئولیت در قوانین و مقررات مختلفی از کشورمون مورد استفاده قرار گرفته است که برخی از این قوانین مانند قانون مدنی و قانون تجارت را مورد بررسی قرار خواهیم داد.

معني لغوی مسئوليت

از مصدر مسئول و به معنی ضمان و تعهدی بر عهده شخص است.

در عالم حقوق به تعهد قانونی شخص بر دفع و رفع ضرری است که به شخص دیگری وارد نموده است اشعار دارد که اعم از مسیولیت مالی و کیفری است. لذا کسی که وظیفه جبران خسارات و ضرر و زیان دیگری را بر عهده دارد در برابر وی مسیولیت داشته و می بایست پاسخگو باشد.

اصولا مسیولیت را به مسیولیت اخلاقی  و قانونی و قراردادی و غیر قراردادی ، مدنی و جزایی قسیم می کنند.

مسئولیت اخلاقی چیست؟

ریشه در وجدان و ذات اشخاص دارد .معمولا جنبه شخصی دارد و قابل مطالبه و پیگیری نیست. مانند جایی که شخصی به دیگری بدهکار است لیکن شخص طلبکار هیچ دلیل و مدرکی دال بر طلب از شخص بدهکار ندارد که در اینجا شخص از نظر قانونی مسئوليتي ندارد و قابل مطالبه نیست لیکن در برابر طلبکار مسئولیت اخلاقی دارد.

مسئولیت قانونی چیست؟

در واقع همان مسیولیت اخلاقی را گویند که در نحوه پیگیری و مطالبات متفاوت است و دارای ضمانت اجرا می باشد.

من باب مثال : مطالبه وجه از شخصی که به موجب چک یا سندی که نزد طلبکار موجود است .

مسئولیت کیفری چیست؟

نوعی حمایت و پشتیبانی قانونگذار محترم از اشخاص جامعه و ارزش ها و هنجارهای موجود در جامعه را شامل می شود.اصولا در مسیولیت کیفری در صورت نقض مقررات جامعه اشخاص مرتکب جرم می شوند که علاوه بر محکومیت جزایی ( مجازات) می بایست از عهده خسارات و ضرر و زیان وارده ناشی از جرم نیز برآیند.

مانند جایی که شخصی مرتکب جرم تخریب اموال شده است  ، علاوه بر مجازات جرم ارتکابی ، می بایست خسارت و ضرر و زیان وارد شده بر اموال را نیز پرداخت کند.

مسئولیت مدنی چیست؟

بسیار وسیع و گسترده است و در بسیاری از قوانین و مقررات ایران به آن اشاره شده است و اصولا در حوزه های حقوقی و مالی قابل تصور است و نشان دهنده وضعی است که برخی اشخاص بدون وجود ضابطه خاصی و قرارداد و تکلیفی قانونی موظف به پرداخت یا جبران ضرر و زیان و خسارات شخص یا اشخاص دیگر گردیده اند.

مسیولیت مدنی از تقصیر و قصور اشخاص می آید و به بیانی دیگر بر اثر بی مبالاتی و بی احتیاطی وی منتج به ایجاد مسئولیت و به همراه آن جبران و پرداخت خسارت می شود.

مانند جایی که شخصی بر اثر بی احتیاطی منجر به ورود خسارتی به طرف دیگر می شود که در اینجا مسئول جبران خسارت وارده می باشد.

مسئولیت قراردادی چیست؟

همانگونه که از لفظ  پیداست تعهد و ضمانی را گویند که بر اثر یک قرارداد و تعهد ایجاد می شود. که این نوع مسئولیت از مسئوليت های مدنی و غیر قراردادی بیشتر بوده و بسیاری از تعهدات را شامل می شود.

برای مثال  بستن قرارداد فروش اتومبیل و الزام متعاملین قرارداد به تعهداتی که در مقابل یکدیگر دارا هستند.

مسئوليت چیست؟

مسیولیت را می توان به دو بخش نسبی و تضامنی دسته بندی نمود که عبارتند از:

-مسئوليت نسبی: در فرض نسبی به شرایط مختلف و متفاوتی مانند میزان تقصیر و تعهد و . . . بستگی دارد و در صورت اثبات ، شخص طلبکار فقط در حدود مقدار معینی می تواند به شخصی که مسیولیت نسبی داشته رجوع کند و نامبرده فقط تا همان مقدار نعیین شده متعهد و مسیول به پرداخت است.

مانند جایی که سرنشینان دو وسیله نقلیه با همدیگر تصادف نموده و پس از تحقیقات مشخص می شود که هر دو به میزان برابر تقصیر نموده که در این حالت مسیولیت و جبران خسارت نیز می بایست به طور مساوی و برابر جبران گردد.

   مسئولیت تضامنی چیست

بر خلاف مسیولیت نسبی که میزان بصورت درصدی ویا مشترک بود ، در این نوع مسیولیت میزان مسیولیت بصورت مطلق ، کامل و صد در صدی است.

یعنی در جایی که چند شخص مسئول و مقصر هستند در این فرض همه آن ها مسئول پرداخت تمام وجه و جبران ضرر و زیان و . . . می باشند و به این نوع از مسئوليت تضامنی کاملترین نوع از مسیولیت اطلاق میشود.

 

مسئوليت تضامني در چک چگونه است؟

رایج ترین نوع مسیولیت تضامنی را در اسناد تجاری بالاخص در چک می توان بیان کرد که دارنده چک تحت شرایطی می تواند به هر یک از صادرکننده و ظهرنویس های چک مذکور به صورت تضامنی نسبت به کل مبلغ و خسارات قانونی چک مراجعه نماید و اقدامات قانونی را علیه نامبردگان بعمل آورد.

مسئوليت تضامني در شرکت تضامنی به چه صورت است؟

مسیولیت شرکا در خصوص وظایف و تعهدات شرکت در قبال اشخاص بصورت تضامنی است و چنانچه شرکت تعهدی داشته باشد و  پس از انحلال شرکت آن تعهد یا طلب انجام یا پرداخت نگردید ، هر یک از شرکا در مورد آن مسئول و مکلف به ادای دین می باشند و می توان علیه شرکا اقدامات قانونی بعمل آورد.

مسئوليت تضامني غاصب چیست؟

بر اساس قانون مدنی در موردی که یک مال که نتعلق به دیگری است و بدون تحصیل اذن و اجازه وی به دفعات انتقال یابد هر یک از منتقل کنندگان بصورت تضامنی مسئول خسارات و ضرر و زیان وارده به مالک اصلی خواهند بود

بیشتر بخوانید: بررسی دیه دنده و ترقوه

ارسال دیدگاه

کاربر عزیز برای ارسال دیدگاه ابتدا باید عضو یا وارد شوید

عضویت / ورود
 
دیدگاه ها
این مطلب نظری ندارد