کاربر گرامی به وب سایت دادسرا یار خوش آمدید | برای استفاده کامل از امکانات سایت عضو یا وارد شوید

مجازات فرار از صحنه تصادف+بررسی تخصصی+نکات مهم

شما در حال مشاهده مطلب مذکور در بخش مقالات سایت می باشید

مجازات فرار از صحنه تصادف+بررسی تخصصی+نکات مهم

مجازات فرار از صحنه تصادف+بررسی تخصصی+نکات مهم

جنایات غیر عمدی ناشی از رانندگی از جمله جنایاتی هستند که با توسعه زندگی ماشینی رو به افزایش گذاشته است، انقلاب صنعتی و  متعاقباً توسعه تدریجی صنایع عامل نوینی به نام ماشین  را وارد زندگی انسان ها کرده و مسائل جدیدی را از نقطه نظر اجتماعی پدید آورده است.
  با توجه به مراحل و نقشی که امروزه وسایل نقلیه دارند و با در نظر گرفتن این  که روز به روز بر تعداد صدمات بدنی وارده توسط این وسایل افزوده می شود لذا احساس گردید که قوانین مربوط  به جرائم ناشی از رانندگی  تغییر یافته ومنطبق با مقتضیات فعلی جامعه گردد.
 با توسعه روز افزون  وسایل نقلیه و جرائم ناشی از رانندگی  قانون گذار در سال ۱۳۲۸  قانون تشدید مجازات رانندگان  را در  ۱۳ ماده و دو تبصره به تصویب رسانید. مقنن آن زمان دو هدف عمده را در تصویب این قانون مدنظر قرار داده بود:
اول.  این که از  تعداد جرایم ناشی از رانندگی بکاهد.
دوم.  این که با افزایش مجازات ها, جرائم ناشی از   رانندگی را با وضع آن زمان منطبق سازد.

دوستان همیشگی در ابتدای امر مراجعه به مقاله جرم رانندگی در حال مستی خالی از لطف نیست و می تواند به شما در بالا بردن اطلاعاتتان بسیار موثر باشد. 
در اوایل پیروزی انقلاب اسلامی،  جرایم ناشی از رانندگی مشمول قانون دیات قرار گرفت  ولی از آن جایی که این قانون نمی‌توانست کاملا جوابگوی مشکلات جرائم  ناشی از رانندگی باشد. لذا در سال ١٣۶٢قانون گذار مقررات خاصی را در قانون تعزیرات  به این امر اختصاص داد این  قانون در ۱۳۷۵  مورد اصلاح و تحقیق قرار گرفت.


 البته این که جنایت  ناشی از رانندگی  خطای محض است یا در حکم شبه عمد،  باید خاطر نشان ساخت که هرچند   بنا بر ضوابط عمومی جنایات  ناشی از رانندگی  به لحاظ این که راننده صرفاً قصد رانندگی دارد و قصد فعل واقع شده  و قصد نتیجه را ندارد  ماهیتا  خطای محض  محسوب می شود. ولی دیوان عالی کشور قتل غیر عمد در اثر بی احتیاطی در رانندگی  وسیله نقلیه موتوری بدون داشتن پروانه رانندگی را آن جهت که نوعاً  تفریط به نفس است در حکم شبه عمد قرار داده است.

عزیزان ممکن است دنباله رو مطالبی که اکنون خوانده اید  این  سوال مطرح گردد که موضوع مجازات حبس تعزیری و همچنین حبس تعلیقی به چه معناست  که ما در مقاله مذکور به طور جامع به آن پرداخته ایم . 

در ماده ۷۱۴ قانون مجازات اسلامی  تعزیرات مقرر شده است.  چنان چه بر اثر بی احتیاطی و بی توجهی و رعایت نکردن قوانین و نداشتن تبحر در رانندگی  باعث قتل غیر عمد شود به ۶ماه تا ٣زندان  همچنین به پرداخت دیه در صورت مطالبه از سوی اولیای دم  محکوم خواهد شد.


به این ترتیب ملاحظه می گردد که قانون گذار با قید کلمه هرگاه در این ماده مجازات مرتکب را مشروط به انجام عمل بر اثر بی احتیاطی یا بی مبالاتی  یا عدم مهارت راننده ویا عدم رعایت نظامات دولتی دانسته است. حال اگر راننده رعایت احتیاط لازم را به نماید به مهارت کافی در رانندگی داشته باشد و نظامات دولتی را نیز رعایت کرده باشد .  نه محکوم به تحمل حبس تعزیری است و نه محکوم به پرداخت دیه  همین امر مورد تایید قانون گذار قرار گرفته  ماده ۵۰۴ قانون مجازات اسلامی مقرر می دارد. چنان چه  راننده ی با داشتن مهارت سرعت مجاز و مطمئن بارعایت سایر قوانین در حال حرکت باشد  در صورتی که توان کنترل وسیله را نداشته باشد به کسی که نباید درآن مکان قرار می‌گرفت برخورد کند بدون تقصیر  برخورد کند ضمان منتفی ودر غیر این‌صورت راننده ضامن است. در موارد فوق  هرگاه عدم رعایت برخی از مقررات رانندگی تأثیری در حادثه نداشته  باشد به گونه‌ای که تقصیر مرتکب علت جنایت حاصله نباشد، راننده ضامن نیست.

دوستان همراه در اینجا مراجعه به مقاله  رانندگی بدون گواهینامه  می تواند به تکمیل اطلاعات شما کمک کند. 

وسیله ارتکاب جرم و فرار از صحنه تصادف


در ماده ۷۱۴ قانون مجازات اسلامی تعزیرات و سایر مواد مربوط بود به جرائم ناشی از تخلفات رانندگی  دو وسیله جداگانه مد نظر گرفته است یکی وسیله نقلیه ودیگری وسایل موتوری وسیله نقلیه می تواند اعم از زمینی آبی و هوایی باشد. رویه قضایی سابق می گوید:  چون ماده ۱ و ۲ قانون تشدید مجازات رانندگان،  بی احتیاطی و یا عدم مهارت راننده،  وسایط نقلیه را در صورت قتل غیر عمد به طور کلیه واعم جرم  محسوب نموده و مستوجب کیفر  برحسب مورد  در حدود قانون مزبور دانسته استثنایی برای وسایط نقلیه  غیر موتوری قائل نشده  وبه دوچرخه سوار هم راننده اطلاق می شود.

با توجه به قوانین فعلی می توان گفت:  که وسیله نقلیه اعم از دوچرخه موتور دار نظیر موتورسیکلت های گازی موتورسیکلت های دنده ای ویا دوچرخه بی مو تورو همچنین اتومبیل های موتور دار  یابی موتور نظیر گازی ، درشکه و غیره ولی اداره حقوقی قضائیه، گاری  را جز وسائل نقلیه محسوب نمی کند.

تعدادی از رانندگان بعد از تصادف بعد از این که متوجه شدند تقصیر کار هستند فرار را برقرار اولویت  می دهند و از  صحنه فرار می‌کنند.   دلیل فرار از صحنه تصادف  می‌تواند به علت ترس، دلشوره و یا فرار از سرانجام تصادف باشد.  تصادفات رانندگی امکان دارد جرحی باشد یا غیر جرحی هر کدام از این تصادفات از صفات خاص خود را دارد.
اگر تصادف غیر جرحی باشد،  به عنوان مثال هرگاه که دو وسیله نقلیه  با هم تصادف کنند ولی کسی صدمه نبیندو صرفاً ماشین دو طرف یا  یکی از آن ها  آسیب دیده باشد، در این مواقع فرار از صحنه تصادف جرم حساب  نمی شود  و این درصورتی می باشد که  صاحب ماشین خسارت دیده  با در دست داشتن شماره پلاک ماشین خاطی می تواند  برای گرفتن خسارت در محاکم قضایی مبادرت  به شکایت کند. به تعبیر دیگر تصادفات غیر جراحی به فرض اینکه فرد راننده خاطی فرار هم کرده باشد  از نظر کیفری مجازاتی ندارد. چنان چه تصادف رانندگی باعث جرح شود  فرار از صحنه وکمک نکردن به فرد آسیب دیده ومصدوم  جرم و دارای  مجازات کیفری است.

مجازات کسانی که در تصادف رانندگی باعث کشته شدن کسی می شوند

 
ماده ۷۱۴ قانون مجازات اسلامی به این امر پرداخته است.  چنان چه بی دقتی یا  سهل انگاری یا رعایت نکردن قوانین و مقررات یا ماهر نبودن راننده فرقی  وسایل نقلیه زمینی و آبی و هوایی باشد یا مسئول وسیله موتوری باعث قتل غیر عمد شود به ۶ ماه تاسه سال زندان  و همچنین به پرداخت دیه چنان چه اولیای دم تقاضا کنند محکوم می شوند.

 

مجازات کسانی که در تصادف رانندگی باعث صدمه لاعلاج به کسی شده‌اند


در این باره ماده ٧١۵ قانون مجازات اسلامی به آن اختصاص داده شده است

ماده فوق الذکر ۷ فرض پیش بینی شده است:
١. صدمات وارد شده موجب مرض جسمی غیرقابل علاج باشد. ٢. صدمات وارد شده موجب مرض غیر قابل علاج باشد ٣. صدمات وارد شده موجب ازبین رفتن یکی از حواس پنچ گانه شود ۴.صدمات وارد شده  موجب از کار افتادن عضوی از اعضای بدن که یکی از وظایف ضروری زندگی انسان را انجام می دهد بشود۵.  صدمات وارد شده موجب تغییر شکل دائمی صورت شخص شود۶. صدمات وارد شده موجب تغییر شکل دائمی عضو شود٧ صدمات وارد شده  موجب سقط جنین گردد.  منظور از مرض جسمی،  امراض فیزیکی و مادی در مقابل امراض روانی یا دماغی است. امراض دماغی بیماری‌های  روانی مختلف است منظور از حواس ظاهری حواس پنجگانه است  به طور کلی همه اعضای بدن دارای وظایف ضروری می باشند.  ولی در این جا منظور اعضای است مثل  دست و پا و صدمات  مغزی و کیفری که نقصان در یکی از آن ها یا از کار افتادن یکی از آن ها موجب فلج شدن زندگی انسان می گردد. به هر حال اعضایی که در قانون دیه دارای دیه کامل هستند، می‌توان جزء اعضایی  دانست که وظایف ضروری بدن را انجام می دهند. سقط جنین در مواردی صدق می‌کند  که جنین تلف شود یا قابل زیستن نباشد.

دوستان گرامی در اینجا با بررسی مقالات دیه گوش  ،  دیه فک  ،  دیه بضه ، دیه لب  و دیه دندان  برآن شدیم که پیرو مطالب ذکر شده اطلاعات شما همراهان عزیر را در این موضوعات ارتقاء دهیم . 

با توجه به موارد فوق مجازات مرتکب به حبس از ۲ ماه تا یک سال و همچنین به پرداخت دیه  چنان چه از طرف شخص آسیب دیده تقاضا شود، می شوند.

مجازات کسانی که باعث ضعف دائمی، یا نقصان منافع  یا یکی از اعضا شده‌اند

ماده  ٧١۶ قانون مجازات اسلامی به تشریح این موضوع می پردازد. مواد ذکر شده در این ماده عبارتند از الف. نقصان یا ضعف دائم یکی از منافع یا یکی از اعضای بدن که منظور تضعیف انجام  که منظور تضعیف انجام کار  به وسیله مصدوم است. ب.  منظور از حواس، همان حواس پنجگانه هستند. بنابراین حواس باطنی از قببل قوه حافظه  یا قوه ناطقه از شمول این ماده خارج است.  پ.   منظور از ضعف یکی از حواس ظاهر، مواردی است که عضو مربوط فعالیت دارد ولی نمی تواند کار خود را به درستی انجام دهد. ث. منظور از وضع حمل قبل از موعد طبیعی  این است که حمل قبل از موعد طبی وضع حمل  که معمولاً در حدود ۱۰ماهگی است  زنده یا قابل زیستن متولد شود. مجازات مرتکب طبق این ماده  زندان از ۲ ماه تا ۶ ماه و دادن دیه چنانچه از طرف فرد خسارت دیده تقاضا شود. اکنون مطابق با قانون جدید  کم شدن زندان تعزیری،  مجازات این قانون به نصف کم شده است.  فلذا جرم موضوع این ماده زندان یک ماه تا٣  ماه خواهد بود. امکان زندان کردن فرد در این جرم به خاطرمجازات های جایگزین وجود ندارد.


اما درباره مجازات فرار از صحنه جرم ماده ۷۱۹ قانون مجازات اسلامی  به تشریح آن پرداخته است. با توجه به ماده ذکر شده  باید گفت  در صورتی که مصدوم بلافاصله بعد از وقوع حادثه رانندگی فوت کند، اصولا مسئله رساندن کمک به او منتفی می گردد و حضور راننده در محل تصادف تأثیر ی در نجات مصدوم از عوارض تصادف نمی‌تواند داشته باشد و در چنین موردی  تشدید کیفر متهم به عنوان ترک محل حادثه به منظور فرار از تعقیب بر اساس این ماده مخالف با مفهوم و منطوق ماده است. فرار راننده مقصری که موجب قتل مصدوم شده از محل حادثه موجب تشدید مجازات می‌شود اما نوع قتل ( غیر عمد)  را تغییر نمی‌دهد. در جرائم ناشی از تخلفات  موضوع مواد ٧١۴به بعد قانون مجازات اسلامی به جز مواد مذکور در ماده ۷۱۹ قانون مجازات اسلامی اعمال کیفیات مخففه  یا تبدیل آن به مجازات مناسب‌تر و ضعیف تربلا اشکال است.

مجازات جرم تصادف ساختگی مبحثی مهم است که ما  در یک مقاله  شما را راهنمایی کرده ایم!

عفو عمومی موضوع لایحه  عفو عمومی متهمان و محکومان جزایی شامل محرومیت  از حق رانندگی هم می شود وکلیه آثار محکومیت  را اعم از اصلی و تبعی و تکمیلی  را زایل می سازد. همچنین در تکمیل ماده فوق باید گفت چنان چه  فرد آسیب دیده نیاز به کمک فوری داشته  ولی راننده با وجود این که برایش مقدور بوده که مصدوم را به  مرکز درمانی ببرد و یا با وجود امکان کمک از ماموران انتظامی کمک نگیرد و از این کار صرف نظر کرده باشد و هدفش فرار از صحنه تصادف بوده باشد و محل حادثه را ترک کند و فرد آسیب دیده را به حال خود رها کند. بیشتر از دوسوم حداکثر مجازات ذکر شده در ماده قانونی٧١۴و٧١۵و٧١۶ مجازات اسلامی متهم می شود و دادگاه نمی تواند در مورد این ماده تخفیفی بدهد. راننده در صورتی می تواند برای کارهایی که وظیفش است، طبق ماده ی فوق، وسیله نقلیه را از صحنه حادثه تکان بدهد که برای کمک کردن به فرد صدمه دیده روش دیگری امکان نداشته باشد. در تمام موارد ذکر شده هرزمان راننده فرد صدمه دیده را به مکانی جهت درمان و استراحت ببرد و یا این که مامورین راهنمایی ورانندگی را از این حادثه مطللع کند و یا به هر صورتی سبب درمان و استراحت وکم شدن درد فرد آسیب دیده را آماده کند دادگاه قوانین کم شدن مجازات را در مورد او انجام خواهد داد.


موارد تشدید مجازات فرار از صحنه تصادف

 با در نظر گرفتن نظر وکیل پایه یک دادگستری به صورت کلی به جز ترک  صحنه حادثه،  بعضی از کارها پیش از تصادف هم سبب می گردد که کیفر متهم بیشتر شود.
این کارها به شرح زیر می باشد:
مست بودن راننده
نداشتن گواهینامه
نقص فنی خودرو
سرعت غیرمجاز یعنی درصورتی که راننده بیشتر از سرعت تعیین شده حرکت کند.
در موقعی که راننده دستگاه موتوری را با اطلا ع از داشتن عیب ونقص مکانيکي که در وقوع تصادف اثر داشته باشد را به حرکت در بیاورد.
در هنگامی که راننده در مکان هایی که برای رفت و آمد، پیاده‌رو نشانه ی خاصی قرار داشته باشد، رعایت لازم را نکند یا از مکان هاي که رفت وآمد از آن ها خلاف است رانندگی کند. در همه این موارد راننده به بیشتراز دو سوم زیادتر از مجازات قانونی ذکر شده در ماده بالا متهم می شود. دادگاه هم می تواند به جز این کیفر که برای متهم انتخاب می کند اورا بین ١تا ۵سال از رانندگی بی بهره کند.

ایادر رابطه با  نحوه اخد گواهینامه موتورسیکلت چیزی می دانید این سوالی است که ذهن بسیاری از شما خوانندگان را به خود مشغول کرده  و ما در این مقاله به طور جامع به ان پاسخ داده ایم. 

خودداری از کمک به مصدومین و فرار از صحنه تصادف

هر کس  فرد یا افرادی را در موضع خطر جانی ببیند و بتواند با کارها فوری خود یا کمک گرفت از دیگران یا اطلاع فوری به محاکم یا مقامات صلاحیت دار از به وجود آمدن خطر یا زیاد شدن حاصل آن خودداری کند بدون این که با این اقدامات خطری برای خودش یا دیگران به وجود بیاید وبا وجود کمک یا وضعیت موجود بر لازم بودن کمک اما ازاین کار جلوگیری کند. به حبس جنحه ای تا یک سال و یا کیفر نقدی تا پنجاه هزار ریال مجازات خواهد شد. در  این مورد  اگر مرتکب از افرادی باشدکه با توجه به شغل خود می توانسته کمک موثمرثمری کند، به زندان جنحه ای از سه ماه تا دو سال یا کیفر نقدی از ده هزار ریال تا یک صد هزار ریال مجازات می کند.
پرسنل  مراکز درمانی  که شامل دولتی وخصوصی می شود، چنان چه از قبول کردن فرد مصدوم یا انجام درمان او و یا کمک های اولیه خودداری کنند به بیشترین کیفر بیان شده متهم می شوند.
مطابق با قانونی که در سال 1354به تصویب مجلس شورای ملی رسیده است. هرگاه فردی، شخصی را در مقابل خطری جانی ببیند به صورتی که اوضاع او اورژانسی باشد، وظیفه دارد به او کمک کند و یا از بقیه جهت کمک کردن به او تقاضای کمک کند. آن چیزی که مهم می باشد اورژانسی بودن اوضاع فرد آسیب دیده است.

تصادفات غیر جرحی

 با توجه به قانون چنان چه تصادف غیر جرحی باشد، یعنی سبب مجروحیت کسی نشود فرار از صحنه تصادف در این مورد جرم نیست. اما مالک خودروی آسیب دیده با برداشتن شماره پلاک خودروی مقصر، قادر است در محاکم قضایی به منظور جبران خسارت اقامه ی دعوا کند. این دسته از تصادفات با این فرض که راننده ی مقصر فرار کند، ضمانت اجرایی کیفری ندارد.

 تصادف سبب خسارت

 در این شکل از تصادفات دو طرف بعد از آن که کروکی را دریافت کردند و مقصر از سوی مامور پلیس مشخص شد، در شرایطی که وسیله نقلیه بیمه باشد، به اداره بیمه گر مقصر، رجوع نموده و بیمه‌گر مربوطه بعد از انجام کارشناسی وظیفه دارد، خسارت را تا سقف تعهد شده به بیمه گذار، به متضرر بپردازند. پس از آن که دادنامه قطعی شد و اجراییه صادر گردید و ابلاغ شد، مقصر  وظیفه دارد خسارات را پرداخت کند. چنان چه دادخواست اعسار تسلیم نماید و حتی حاضر نشود محکوم به را تقسیط کند، زیان دیده این امکان را دارد که اموال مقصر را توقیف کند و در صورتی که اموالی نداشته باشد، با توجه به ماده ۳ قانون نحوه اجرای محکومیت های مالی اقدام به جلب محکوم علیه نماید.

در راستاب مطالب ذکر شده می توانید با مطالعه مقاله بیمه حمل و نقل زمینی و باربری به طور مفصل تری در این زمینه اطلاعاتی کسب نمایید

 تصادف منجر به جراحت

 چنان چه تصادف رانندگی سبب جراحت یا فوت شخص شود، فرار از صحنه تصادف  و کمک نکردن به مصدوم جرم خواهد بود و قانونگذار در این مورد بسیار سخت گیری نموده است و چنان چه این دسته از خسارات وارد شود، افسر راهنمایی رانندگی تکلیف دارد بعد از آن که کروکی را تنظیم نموده و گزارش تصادف را تعیین کرد و اقدامات درمانی لازم را برای انتقال مصدوم به بیمارستان دستور نمود، خودروهای دو طرف را توقیف کند و به پارکینگ انتقال دهد و همچنین افسر راهنمایی و رانندگی باید دو طرف را به مرجع دادسرای عمومی و انقلاب و دریافت دستور مقام قضایی به منظور اعمال قانونی و مراجعه مجروح به پزشکی قانونی و آزاد کردن خودرو هدایت کند.

 تصادفات منجر به  قتل

 بر اساس ماده ۲۹۰ به بعد قانون مجازات اسلامی قتل عمد و قتل شبه عمد و قتل خطای محض را مشاهده می نماییم. حقوقدانان جرایمی که در آن ها فاعل، بی احتیاطی و عدم رعایت نظم و مقررات را انجام داده اما قصد او نتیجه حاصله  یعنی قتل نبوده است را جرم  شبه عمد  تلقی کرده اند. دادرسی به قتل غیر عمد که حاصل از تصادفات رانندگی باشد، همان طور که پیش‌تر هم اشاره کردیم در صلاحیت دادگاه کیفری و بعد از انجام تشریفات و تحقیقات مذکور و اظهار نظر پزشکی قانونی در مورد علت فوت و اظهار نظر کارشناس در مورد شیوه تصادف و مشخص نمودن مقصر پرونده به منظور صدور رای از دادسرا به دادگاه ارجاع شده و بعد از این که حکم قطعی صادر شد، پرونده به اجرای احکام فرستاده می شود.

در خصوص مطالب ذکر شده خالی از لطف نیست که به مقاله اکراه در قتل  مراجعه نمایید. 

  اعمال تخفیف مجازات برای رانندگان با وجدان

  در برابر مجازات‌هایی که برای رانندگان بی انصاف فراری پیش بینی شده است در شرایطی که راننده به منظور نجات جان مصدوم یا کاهش آسیب های احتمالی ناشی از رانندگی به او یاری رساند، قانونگذار برای  این راننده امتیازاتی را پیش‌بینی کرده است 

 راننده این امکان را دارد که برای کمک رسانی، وسیله نقلیه را از صحنه حادثه حرکت  دهد. البته منوط بر این که به منظور یاری رساندن به مجروح ، شیوه دیگری امکان پذیر نباشد.

 در همه مواردی که راننده، شخص مصدوم را به‌ جایی برای معالجه برساند یا ماموران ذیصلاح را از موضوع آگاه نماید یا به هر شکلی سبب معالجه و استراحت و کاهش درد های مصدوم شود، دادگاه مقررات تخفیفی را در مورد او اعمال می کند.

 چنان چه راننده ای که غیر از مقصر در حادثه رانندگی باشد، شخص مجروح یا مصدوم را به بیمارستان یا نزد نیروهای انتظامی منتقل کند، او نیز مورد حمایت قانون خواهد بود.

 ملاک محاسبه قیمت پرداخت دیه

  بر اساس ماده ۴۹۰ قانون مجازات اسلامی در شرایطی که پرداخت کننده تمایل داشته باشد هر کدام از انواع دیه را پرداخت نماید ملاک زمان پرداخت می‌باشد. جز این که بر مبلغی قطعی تراضی شده باشد.

در اینجا با مراجعه به مقاله  دیه و انواع دیه  می توانید اطلاعات بیشتری را پیرو مطالبی که تاکنون خوانده اید نیز کسب نمایید. 

نتیجه گیری مقاله مجازات فرار از صحنه تصادف

از نظر وکیل کیفری در حوادث رانندگی  شخص بعد از تصادف امکان دارد از ترس این موضوع که امکان دارد به کیفر جرم قتل مجازات شود، از صحنه تصادف فرار می کند.
در صورتی که در تصادف رانندگی چنان چه عمداً نباشد و باعث فوت شدن شخصی شود، قصاص نخواهد شد. و مرتکب به دیه محکوم می شود. ولی در اموری احتمال دارد به علت شرایطی شخصی که با ماشین به فردی  زده است با رها کردن صحنه تصادف سبب می شود که نسبت به صدمه ای که وارد کرده به بیشترین و سنگین ترین کیفر متهم شود که اندازه این کیفر در ماده ٧١۴و٧١۵و٧١۶ ذکر شده است.

دوستان همیشگی دادسرایار ممنون از اینکه این مقاله را برای بالا بردن اطلاعات خود انتخاب کردید و در اخر با معرفی چندین مقاله دیگر در این زمینه  با عناوین  مسئولیت راننده ومالک در تصادف و مطالبه خسارت ناشی از تصادف  در تلاشیم که بیش از بیش به شما کمک کنیم . 
در هنگام رها کردن صحنه تصادف باید کیفر هریک از مواد را دید وسپس به بیشترین ان رای داد. برای دریافت جزییات بیشتر باید  در این موضوع به وکیل تصادفات مراجعه کرد.

image
JM
نویسنده این مطلب

مهدی حنیور

ارسال دیدگاه

کاربر عزیز برای ارسال دیدگاه ابتدا باید عضو یا وارد شوید

عضویت / ورود
 
دیدگاه ها
این مطلب نظری ندارد