کاربر گرامی به وب سایت دادسرا یار خوش آمدید | برای استفاده کامل از امکانات سایت عضو یا وارد شوید

مشاوره حقوقی فوری

شما در حال مشاهده مطلب مذکور در بخش بلاگ سایت می باشید

مشاوره حقوقی فوری

مشاوره حقوقی فوری

مشاوره حقوقی فوری

به نوشته دادسرایار در مقاله نحوه مشاوره حقوقی فوری

دادسرایار 24 ساعته در خدمت شماست حتی روز های تعطیل

021-91-01-61-52

وکیل کیست؟و ارتباط آن با مشاوره حقوقی فوری

وکیل یا نایند کسی است که به سبب عقد وکالت، از طرف شخص یا اشخاصی برای انجام کاری انتخاب می شود.

معنای لغوی واژه وکالت، تفویض یا انتقال موقت است.در اصطلاح این علم در تعریف وکالت می­توان گفت وکالت عقدی است که به واسطه آن فرد یا افرادی شخص وکیل را برای انجام کاری نماینده یا جانشین خود قرار می­دهند.

پس از امضای عقد وکالت؛ طرفین قرارداد که منظور از طرف اول وکیل و طرف دوم موکل وی اعم از شخص حقیقی یا حقوقی در مقابل هم دارای وظایف و مسئولیت­هایی می­گردند که با وجودجایز بودن ذات عقد وکالت، عمل به این تعهدات درباره هر دو طرف الزامی است.

وکالت به دو شکل مطلق و مقید در جایی آمده است:

الف)مطلق: این قسم از وکالت وکیل برای تمام امور شخصی (که شامل همه امور اداری و مالی است) نیابت دارد بدون نیاز به اجازه موکل. مانند هرگونه خرید و فروش یا پرداخت هزینه منزل و خانواده

ب)مقید: در این نوع وکالت محدوده اختیارات وکیل مشخص شده و او تنها میتواند در همان محدوده تعیین شده عمل کند.

وکالت از نظر شکلی به رسمی، عادی یا شفاهی تقسیم می­شود:

مورد وکالت باید دو شرط داشته باشد1- در انحصار شخص موکل نباشد چه به موجب قانون و چه طبیعتاً مثل وکالت در مجلس معامله که خود شخص باید انجام دهد2-خود شخص از انجام آن ممنوع نباشد مانند اعمال حقوقی تاجر ورشکسته.

حدود وکالت: ماده 663 قانون مدنی(وکیل نمی­تواند خارج از حدود وکالت عمل کند در صورتی که وکالت به صورت مطلق آمده و قیدی ندارد مربوط به اداره اموال است.)

در یک تقسیم بندی دیگر وکالت به دو شکل قضایی و غیر قضایی مطرح می­گردد.

الف) قضایی: این نوع وکالت تنها مربوط به امور قضایی و دادگاهی است که از طرف شخصی(موکل) به دیگری(وکیل) واگذار می­گرددوکیل به عنوان نماینده موکل خود دردادگاه حضور می یابد.

ب) غیر قضایی: در این نوع وکالت برای انجام هر کار شصی یا اداری می­توان به فرد دیگری وکالت  داد چه به صورت رسمی و چه به صورت عادی

در این قسم می­توان برای وکیل انتابی حدود  تعیین کرد که در ه مواردی اجازه وکالت از شما را دارد و در چه مواردی اجازه دخالت در امور شخصی شما را ندارد. برای مثال نایب السلطنه را در دوره صفویه وکیل می­گفتند و عنوان وکیل الرعایا هم از همین جا به وجود آمده است.

مورد وکالت:

همان طور که گفته شد مورد وکالت باید از اموری باشد که ود موکل اجازه قانونی انجام آن را داشته باشد یعنی مانع قانونی برای انجام آن وجود نداشته باشد به علاوه اینکه شص وکیل نیز اهلیت قانونی برای انجام آن داشته باشد.این عنوان شامل تمامی اموری است که به موجب عقد وکالت از طرف موکل به نماینده وی (وکیل) تفویض می­گردد.

تعهدات وکیل :

هر وکیلی باید در اقدامات خود کاملاً مصلحت موکلش را مانند مصلحت خود رعایت کند و از اتیارات داده شده تجاوز نکند، وتمامی آنچه که به جای موکل خود میگیرد به وی انتقال دهد، حال چنانچه در صورت تعدی یا تفریط وکیل، زیان یا خسارتی متوجه موکل گردد شخص وکیل مسئول جبران این ضرر می­باشد.

در جایی که برای انجام امری دو یا چند وکیل مشخص شده باشد تنها در صورت هماهنگی و توافق با دیگر وکلا میتواند عملی انجام دهد و در غیر این صورت هیچ یک بدون دیگری نمیتوانند دخالتی مستقل در امور داشته باشند و چنانچه وکیل وکالت در توکیل نداشته باشد نمیتواند کارش را به وکیل دیگری واگذار نماید.

تعهدات موکل:

موکل باید غیر از پرداخت دستمزد وکیل، تمامی هزینه های وکیل برای انجام وکالت را نیز بپردازد مگر اینکه به گونه دیگری در عقد شرط شده باشد و به طور کلی باید به تمام تعهداتی که در قرادادش با وکیل بوده عمل کند.

وکیل در توکیل: در بعضی عقود وکالت، اجازه گرفتن وکیل دیگری به وکیل اول داده می شود تا در صورت لزوم برخی امور اداری را به وکیل دیگری بسپارد.

وکالت بلاعزل: نوعی از عقد وکالت است که در آن دائمی بودن وکالت یک وکیل و یا شرط عدم امکان عزل یک وکیل، در ضمن عقد لازمی(غیر قابل فسخ) ذکر شده باشد.

طرق انقضای وکالت: به سه طریق عقد وکالت منقضی می­گردد1- در صورتی که موکل وکیل خود را عزل کند

2- در صورتی که خود وکیل به هر دلیلی استعفا دهد3- در صورت فوت یا جنون شخص موکل و یا وکیل

طرق منفسخ شدن وکالت: با از بین رفتن محتوای عقد وکالت، با اتمام مورد وکالت توسط موکل و با اقدامی از سوی موکل که به معنای عزل وکیل باشد یعنی منافی با وکالت وکیل...

وکالت در دادگاهها: هر چند که مشاوره با وکیل فقط مربوط به زمان پیشامد مشکلات حقوقی نیست و بهتر است که پیش از اقدام به هر امر حقوقی مانند معاملات و بروز مشکل، با وکیل مشاوره داشته و علاج واقعه را قبل از اتفاق دانست اما با توجه به این که اقامه دعوی نسبت به هر موضوع حقوقی یا کیفری تنها یک بار قابلیت مطرح شدن  در محاکم قضایی را دارد مگر مواردی که از این قاعده مستثنی هستند، لذا مشاوره و کسب اطلاعات درباره موضوع مطروحه، گرفتن وکیل مناسب در اقامه دعوا و یا دفاع در قبال دعوی مطروحه توسط شاکی یا مدعی، میتواند مفید باشد.

تفاوت وکیل اول با دوم:

وکلایی که از کانون وکلا مجوز دارند و به اصطلاح پایه یک نامیده می شوند حق شرکت در تمام دادگاهها از جمله کیفری و حقوقی را دارند البته پس از قبولی در آزمون وکالت و گذراندن یک دوره دو ساله کارآموزی نزد یک وکیل باتجربه، پس از گذشت این زمان و البته تایید صلاحیت های دانشگاهی و انتخاب های مرتبط میتوانند یک وکیل قانونی شوند اما وکلای پایه تنها مجاز به شرکت در برخی دادگاههای کیفری هستند مثلا حبس کتر از ده سال و شلاق و جریمه نقدی و یا در صورتی که ادعای کمتر از پنجاه میلیون تومان یا ادعاهای غیر مالی باشد اینها میتوانند از حقوق موکل خود دفاع کنند. 

بیشتر بخوانید:سیر تا پیاز تصدیق سند مالکیت

ارسال دیدگاه

کاربر عزیز برای ارسال دیدگاه ابتدا باید عضو یا وارد شوید

عضویت / ورود
 
دیدگاه ها
این مطلب نظری ندارد