کاربر گرامی به وب سایت دادسرا یار خوش آمدید | برای استفاده کامل از امکانات سایت عضو یا وارد شوید

بررسی مجازات اخلالگران نظم و آرامش جامعه در روز چهارشنبه سوری+بررسی تخصصی+نکات مهم

شما در حال مشاهده مطلب مذکور در بخش مقالات سایت می باشید

بررسی مجازات اخلالگران نظم و آرامش جامعه در روز چهارشنبه سوری+بررسی تخصصی+نکات مهم

بررسی مجازات اخلالگران نظم و آرامش جامعه در روز چهارشنبه سوری+بررسی تخصصی+نکات مهم

مجازات ترقه بازی در چهارشنبه سوری

به نوشته دادسرایار در مقاله مجازات ترقه بازی در چهارشنبه سوری

دادسرایار 24 ساعته در خدمت شماست حتی روز های تعطیل

021-91-01-61-52

تاریخ بشر سرشار از  دل نگرانی‌های قابل در کی   است  که در قبال تخطی و تجاوز علیه آداب و رسوم و هنجارهای جامعه ابراز شده استمدارک تاریخی نشان می‌دهد جامعه انسانی از نخستین ادوار زندگی جمعی با پدیده مجرمانه درگیر بوده و در جهت حفظ منافع فردی و گروهی در برابر تهدید کنندگان مصالح و متجاوزان و آداب و رسوم و نظم و آرامش جامعه,  واکنش های متنوعی را ابراز داشته است.
آثار و کتیبه های به جای مانده از پیشینیان بیانگر قوانین و مقررات متعددی است که متضمن تاکید بر حفظ عرف و ارزش‌های حاکم بر جامعه و نیز عکس العمل های پیش بینی شده   علیه بزهکاران است.
کتیبه اسپانیایی موجود در  ریمیجیا,  نزدیک شهر  ولانس  متعلق به دوره پیش از تاریخ که صحنه اجرای مجازات اعدام را نشان می دهد موید این نظر است.
در جوامع بدوی معیار تم این رفتار مجرمانه از اعمال  مجاز عرف جاری حاکم کوه ها و قبایل بود که به تدریج این ضوابط به‌صورت قواعد و مقررات دینی درآمد.
این مقررات و نیز بسیاری از عادات و رسوم اجتماعی,  و هنجارها و ارزشهای  پذیرفته شده در جوامع, تحت نفوذ قدرت های سیاسی و اجتماعی در نفوذ معینی شکل قانونی به خود گرفت.
علم قانون به عنوان یکی از دانش های موثر در حفظ نظام اجتماعی مورد توجه جدی قرار گرفت و تقسیم و فروعات مختلفی در آن پدید آمد حقوق جزا  یکی از مهمترین شعب این علم است.
 مجازات مجرمین و اخلالگران در نظم جامعه, آسایش عمومی,  به عنوان  از مصادیق مهم, حقوق جزا همیشه مد نظر قانون گذار بوده است,
در کشور ما بر اساس رسوم, به جای مانده از گذشتگان آخرین چهارشنبه هر سال راجشن آتش می‌گرفتند
که این رسم در گذشته به شکل کاملاً بی خطر,  و بدون آسیب رساندن به خود یا دیگر انجام می گرفت.
اما متاسفانه در سال های اخیر,  عده‌ای با استفاده از مواد محترقه  خطرناک,  تهیه و تولید و فروش و توزیع  انواع ترقه های,  غیر استاندارد,  از آنها در خیابان ها و معابر عمومی  و پرت کردن آن ها, به سمت  افراد, سبب, ایجاد آسیب جسمی شدید و یا حوادث بسیار ناگواری, گردیده اند.
در این مقاله قصد داریم, به بررسی این موضوع به مجازات  اخلالگران در نظم و آرامش عمومی  با تاکید بر مجازات اخلالگران در نظم و آرامش عمومی چهارشنبه آخر سال, بپردازیم.


رفتارهای پرخطر و مجازات ترقه بازی در چهارشنبه سوری


مراسم, چهارشنبه سوری, در سال های اخیر با رفتارها و حرکات ناهنجار بعضی افراد و منفجر نمودن ترقه های  خطرناک,  و با ایجاد صدای ناهنجار, سبب ایجاد رعب و وحشت در  از, افرا جامعه گردیده است,
و در مواردی نیز, جان افراد را با مخاطره مواجه نموده است.
این در حالیست که هرگونه برهم زدن نظم و آسایش عمومی, و ایجاد رعب و وحشت  در بین افراد جامعه, و همچنین اتاق نمودن  ترقه با استفاده از وسایل و کالاهای غیر استاندارد, از منظر قانون گذار جرم می باشد,
در همین راستا قانون مجازات اسلامی در ماده ۶۱۸ عنوان نموده است با هیاهو و جنجال یا حرکات غیر متعارف یا  تعرض موجب اخلال نظم و آسایش و آرامش عمومی گردد یا مردم را از کسب و کار باز دارد به ۷ از سه ماه تا یک سال و تا ۷۴ ضربه شلاق محکوم خواهد شد.


جرم اخلال در نظم  و آسایش عمومی و مجازات ترقه بازی در چهارشنبه سوری


به استناد مواد ۶۱۸ و ۶۱۹ قانون مجازات اسلامی مصوب سال ۱۳۹۲ هجری شمسی,  هرگونه  خرید و فروش نمودن  مواد  محترقه,و  انواع  ترقه های فاقد استاندارد لازم  و دارای مجوز, که موجب اخلال نمودن به آرامش و آسایش  برای عموم جامعه باشد , دارای توصیف عمل مجرمانه بوده  و تعقیب کیفری را در پی خواهد داشت.

بنابراین با لحاظ این که عده‌ای, با وسایل و انواع مواد محترقه بشدت خطرناک, نظم و آسایش عمومی  را خدشه دار می نمایند,  لذا  این موضوع, برابر قانون جرم بوده قابل مجازات می باشد.
درمقایسه با, ایجاد هیاهو در مراسم عروسی با چهارشنبه سوری می‌توان عنوان نمود در مراسم جشن ازدواج هر چند ماه هیاهو و پایکوبی را مشاهده می نماییم  اما  این هیاهو خبب برهم زدن آرامش عمومی جامعه نمی گردد, و به ندرت شاهد  افراط در این موضوع هستیم.
اما  واضح و مبرهن است که استفاده از مواد محترقه و ایجاد آتش های نامتعارف, در سطح خیابان ها به کوچه ها و معابر عمومی محل تردد افراد و خودرو ها می باشد, همیشه  باعث اخلال در نظم و آرامش جهت عموم افراد جامعه شده, به نحوی که شاهد آسیب رساندن به افراد مختلف به سبب انفجار ترقه های مذکور, در کنار آن ها می باشیم.

حتی, این موضوع سبب گردیده تا خانواده هایی که افراد بیمار در  منزل دارند,  نیز   دچار آسیبهای  روحی بیشتری گردند.
بنابراین  چنانچه این گونه رفتارها سبب آسیب مادی و معنوی به اشخاص گردد, بدیهی است مرتکب, مسئولیت کیفری مسئولیت مواجه باید از عهده پرداخت دیه یا سایر خسارات نیز برآید

 

اعمال مجازات در استفاده از انواع ترقه های غیر مجاز

به استناد ماده ۱۲ قانون مربوط به مجازات کتاب اسلحه و مهمات و دارندگان سلاح و مهمات غیرمجاز هر فردی به هر نحو  غیرقانونی و بدون مجوز انواع مواد محترقه  و شوک دهنده ها خریداری نسبت به حمل و نگهداری آن اقدام نموده یا به هر نحو دیگر مبادرت به فروش یا توزیع آنها کند و یا معامله دیگری نسبت به آنها انجام دهد. به زندان از نود و یک روز  تا شش ماه محکوم می‌گردد.
تبصره ماده ۱۲ همان قانون نیز عنوان نموده هر گونه خرید یا حمل مواد محترقه غیرمجاز نیز در مراسم های مختلف استفاده می گردد مرتکب آن با مجازات نقدی از پانصد هزار ریال تا ده میلیون ریال مواجه خواهد شد.
علاوه بر مجازات‌های مذکور,  چنانچه  به اعمال مذکور مصداق وارد نمودن  اجناس و کالاهای قاچاق به کشور, معنا پیدا کند  مرتکب این‌گونه اعمال ممکن است به مجازاتهای مشخص شده برای جرم قاچاق کالا نیز  محکوم گردد.

بررسی  حقوقی مواد  ۶۱۸ و ۶۱۹ قانون مجازات اسلامی در ارتباط با مجازات ترقه بازی در چهارشنبه سوری

چنان که اشاره شد برابر ماده ۶۱۸ قانون مجازات اسلامی مصوب سال ۱۳۹۲ چنانچه کسی با هیاهو و جنجال یا حرکات غیر متعارف هر روز به افراد موجب اخلال نظم و آسایش و آرامش عمومی گردد و همچنین سبب شود که مردم  به کار و کسب خود را بپردازند,
مستوجب سه ماه تا یک سال و تا ۷۴ ضربه شلاق خواهد بود.

یکی از مصادیق این ماده عمل کسانی است که در دل شب و در حالی که دیگران در حال استراحت و نیازمند آرامش می باشند, به رفتارهای غیر متعارف در خیابان ها بپردازند, و ماهیت و منشأ صدا نیز ممکن است خود انسان بوده یا صدا ناشی از مواد محترقه یا موسیقی باشد, در مورد محل انتشار صدا نیز باید گفت محل انتشار صدای ناهنجار و غیر عادی کوچه و خیابان یا محل عمومی مانند آپارتمان  و خانه باشد.
لازم به ذکر است اصولاً کتاب جار و جنجال های توهین آمیز مشمول جرم‌توهین نسبت به افراد است لاکن سر و صداهای غیر متعارفی که به ویژه شب هنگام در آرامش افراد اخلال ایجاد می‌کند موضوع جرایم برای آرامش افراد است.
در خصوص بررسی ماده ۶۱۹ نیز باید گفت, برابر این ماده هر کس در اماکن عمومی یا معابر متعرض یا مزاحم اطفال یا زنان شود یا با الفاظ و حرکات مخالف شئون و حیثیت با آنان توهین نمایند به حبس از ۲ تا ۶ ماه و تا ۷۴ ضربه شلاق محکوم خواهد شد.
قید اماکن عمومی و معابر در این ماده هم برای مزاحمت و توهین است و هم برای الفاظ و حرکات خلاف شئون.

به استناداین دو ماده ملاحظه می شود, استفاده از مواد  محترقه و یا هر گونه, پرت کردن این مواد  به سمت افراد دیگر,, و ایجاد سر و صدا و هیاهو  که باعث در نظم و آرامش و آسایش افراد جامعه می گردد
جرم بوده و مشمول مجازات های مقرر در این مواد شده, ضمن اینکه جبران خسارت مادی و معنوی در قالب پرداخت دیه, و در موارد عمد, سبب  اثبات قصاص نیز خواهد شد.
بدیهی است,

پایان سخن در مقاله مجازات ترقه بازی در چهارشنبه سوری


نظر به  اینکه در موارد  متعدد و چشمگیر  , رفتارهای پرخطر استفاده از مواد محترقه  خطرناک باعث بروز حادثه های غیر قابل جبران در روز چهارشنبه زوری گردیده است, لذا  به کلیه افراد جامعه, پیشنهاد می گردد, از اینگونه مواد  محترقه که سبب بروز آسیب های غیر قابل جبران به خود یا دیگران می شود پرهیز نمایند, و به همان آیین سنتی ساده که از گذشتگان به جای مانده, در کنار خانواده های خود  بسنده نمایند.
لازم به ذکر است قوه قضاییه نیروی انتظامی نیز با آن دسته از کسانی که,  سبب ایجاد اختلال در نظم جامعه, آسایش عمومی می گردند قطعاً بر خورد می نماید و برابر قانون آنها را بعد از تشکیل پرونده به مراجع قضایی معرفی  خواهد نمود.

image
JM
نویسنده این مطلب

مهدی حنیور

ارسال دیدگاه

کاربر عزیز برای ارسال دیدگاه ابتدا باید عضو یا وارد شوید

عضویت / ورود
 
دیدگاه ها
این مطلب نظری ندارد