کاربر گرامی به وب سایت دادسرا یار خوش آمدید | برای استفاده کامل از امکانات سایت عضو یا وارد شوید

انچه باید از مالیات بر درآمد اتفاقی بدانیم+بررسی تخصصی+نکات مهم

شما در حال مشاهده مطلب مذکور در بخش مقالات سایت می باشید

انچه باید از مالیات بر درآمد اتفاقی بدانیم+بررسی تخصصی+نکات مهم

انچه باید از مالیات بر درآمد اتفاقی بدانیم+بررسی تخصصی+نکات مهم

مالیات بر درآمد اتفاقی

به نوشته دادسرایار در مقاله مالیات بر درآمد اتفاقی 

دادسرایار 24 ساعته در خدمت شماست حتی روز های تعطیل

021-91-01-61-52

 درآمد اتفاقی به آن دسته از درآمد هایی که کلیه اشخاص از راه های زیر بدست آورد می گویند

 معامله‌ای که مبلغ مورد معامله کمتر از ارزش واقعی باشد و با  قیمت جزئی انجام شود که معامله محاباتی نام دارد و یا به صورت جایزه به شخص تعلق گیرد یا اینکه به طریقی به عنوان بلاعوض در اختیار شخص قرار گیرد و نیز به صورت صلح یا هبه انجام پذیرد ، که در این درآمدها خواه نقدی یا غیرنقدی مشمول مالیات بر درآمدهای اتفاقی می شوند .

درآمدهای اتفاقی که مشمول مالیات می شوند عبارتند از؛ کل درآمدهای دریافت شده به صورت هایی که نام بردیم به صورت نقدی و اگر غیر نقدی باشند قیمت روز آنها محاسبه می شود و املاک موضوع ماده ۶۴ این قانون که ارزش معاملاتی آنها مورد محاسبه قرار می‌گیرد.

 یکی از راه های درآمد اتفاقی کسب مال به صورت هبه یا از راه صلح است هبه مالی است که به صورت رایگان و به عنوان هدیه به دیگری داده می‌شود و صلح نیز مالی است که مالک یا انتقال دهنده بدون دریافت بهای مال به دیگری که همان انتقال گیرنده می باشد می بخشد.

 در قانون برای صلح و هبه شرایط خاصی در خصوص تعین مقدار مالیات تعیین شده است .

 یکی از انواع صلح و هبه نوع معوض آنهاست که با دریافت مال به صورت صلح یا هدیه دریافت کننده باید چیزی را به طور رایگان به طرف دیگر بپردازد. درصلح معوض و هبه معوض به جز املاک بلاعوض موضوع ماده ۶۳ مقدار مالیات پرداختی به مابه تفاوت ارزش چیزی که در صلح و هبه مورد تعویض قرار می‌گیرند بستگی دارد و تعیین کننده مقدار تفاوت قیمت دو چیز است.

در صورتی که در صلح ، خیار فسخ شرط شده باشد و هم چنین برای هبه حق رجوع در نظر گرفته شده باشد ، بدون اینکه خیار فسخ و حق رجوع تاثیری در پرداخت مالیات داشته باشند، مالیات مورد معامله تماما پرداخت می‌شود ؛ ولی اگر تا شش ماه بعد از زمان وقوع معامله فسخ یا رجوع صورت گیرد مبالغ پرداختی به عنوان مالیات را می‌توان استرداد کرد و باز پس گرفت .و اگر در طول این مدت یعنی از زمان انعقاد صلح تا زمان فسخ و اقاله و نیز از زمان پرداخت هبه تا رجوع شخص دریافت کننده، از منافع مورد معامله، استفاده کرده باشد ؛ آنگاه منافع مشمول پرداخت مالیات خواهند بود. اگر در صلح منافع حاصل از مال مورد معامله دائمی باشد یا اینکه انتقال دهنده مال ، منافع آن را برای مدت زمان معینی به شخص دریافت کننده بدهد ؛ آنگاه مالیات آن مال با درنظرگرفتن جمع ارزش عین و منفعت یعنی ارزش خود مال و منافع آن در زمان انتقال محاسبه می شود.

 اگر انتقال دهنده قبل از انجام معامله صلح منفعت ، خود مال را انتقال داده باشد، قیمت انتقال در اظهارنامه مالیاتی انتقال دهنده ذکر می‌شود و به عین  تعلق میگیرد و برای دریافت کننده که بعد از انتقال منفعت مال را صاحب می شود مالیات به مقدار ما به تفاوت ارزش مالی انتقال یافته به صورت جمع ارزش عین و منفعت با مبلغ پرداخت شده در سند می باشد.

هر گاه منفعت مالی چه دائم و چه تا زمان معین در اختیار شخصی قرار گیرد، باید به صورت سالانه مالیات منفعتی که اتفاقی در اختیارش قرار گرفته را بپردازد و برای این کار تا سال بعد زمان دارد .

دریافت ارث نیز می تواند جزء درآمدهای اتفاقی باشد اما مالیات های مربوط به آن در این حوزه آورده نشده و در بخش مخصوص به خود یعنی مالیات بر ارث رسیدگی شده است.

زمان تقدیم اظهارنامه مالیاتی درآمدهای اتفاقی سی روز بعد از کسب درآمد و منفعت می باشد، این مهلت برای منافع موضوع ماده ۱۲۳ این قانون تاآخر اردیبهشت ماه سال بعد  می باشد.

معاماتی که در دفاتر اسناد رسمی انجام می شوند به دلیل این که در جریان انجام مراحل در دفترخانه موظف به پرداخت مالیات هستند،دیگر نیازی به تقدیم اظهارنامه ندارند ،هم چنین کمک‌های نقدی و غیر نقدی که سازمان های خیریه وزارتخانه ها ، موسسه ها و شرکت های دولتی و شهرداری ها و نهادهای انقلابی یا سازمان‌های عام المنفعه می پردازند و مبالغی که به آسیب دیدگان زلزله ،سیل ، جنگ ، آتش سوزی و حوادث غیر مترقبه اهدا می شود و نیز جایزه های اعطایی از جانب دولت به صادرکنندگان و تولیدکنندگان محصولات کشاورزی از پرداخت مالیات اتفاقی معاف هستنند.

برای رسیدگی به مبلغ اصلی مالیات اشخاص حقوقی دفاتر و اسناد آن ها مورد بررسی قرار می گیرد.

image
JM
نویسنده این مطلب

مهدی حنیور

ارسال دیدگاه

کاربر عزیز برای ارسال دیدگاه ابتدا باید عضو یا وارد شوید

عضویت / ورود
 
دیدگاه ها
این مطلب نظری ندارد