کاربر گرامی به وب سایت دادسرا یار خوش آمدید | برای استفاده کامل از امکانات سایت عضو یا وارد شوید

انچه باید از جرم سقط جنین بدانید+بررسی تخصصی+نکات مهم

شما در حال مشاهده مطلب مذکور در بخش مقالات سایت می باشید

انچه باید از جرم سقط جنین بدانید+بررسی تخصصی+نکات مهم

انچه باید از جرم سقط جنین بدانید+بررسی تخصصی+نکات مهم

مجازات سقط جنین

به نوشته دادسرایار در مقاله مجازات سقط جنین 

دادسرایار 24 ساعته در خدمت شماست حتی روز های تعطیل

021-91-01-61-52

سقط جنین از جمله اعمال مجرمانه ای است  که می تواند صورت بگیرد.

امروزه سقط جنین در حال افزایش است و بزرگترین ترسی که باعث می‌شود انسان ها ، انسانیت را کنار بگذارند و مرتکب این عمل مجرمانه گردند، ترس از مسائل اقتصادی است .

 جنینی که روح در وجودش دمیده شده یک انسان است و سقط او به منزله قتل است . سقط جنین در اصطلاح حقوقی یعنی یا پدرو مادر یا به صورت خود به خودی جنین دارای روح نابود بشود و این عمل غیر انسانی ، غیراخلاقی  . غیرقانونی وغیر شرعی است . جنینی که روح در او دمیده شود مانند یک انسان ارث می برد و هم چنین دیه دارد. از نگاه اسلام سقط جنین حرام است و از گناهان کبیره و غیر قابل بخشش به شمار می رود.

 نخستین بار اجازه سقط جنین در سال ۱۳۷۶ با فتوای رهبر برای جنین های مبتلا به تالاسمی ماژور صادر شد و سال ها بعد در سال ۱۳۸۱ فهرستی تهیه شد که در آن موارد مجاز سقط جنین نگارش شده بود و در سال ۱۳۸۴ در مجلس ماده واحده تحت عنوان سقط جنین به تصویب رسید و اکنون نیز همین قانون اجرا می شود.

 خداوند متعال نیز در آیات قرآن به بررسی آسیب های ناشی از سقط جنین می پردازد و این عمل را مذبوحانه دانسته و نکوهش می‌کند و از مادران و پدران خواسته که از ارتکاب به این عمل خودداری کنند .

حضرت آیت الله خامنه ای گفته که سقط جنین شرعا حرام است و در هیچ حالتی جایز نیست و توبه جدی بعد از ارتکاب لازم است  و باید دیه سقط جنین در صورت ارتکاب پرداخت شود . آیت الله سیستانی گفته که انداختن حمل پس از انعقاد نطفه جایز نیست و دیه و کفاره دارد مگر اینکه باقی ماندن حمل  برای مادر ضرر جانی داشته باشد یا مستلزم حرج شدیدی باشد که معمولاً تحمل نشود که در این صورت قبل از دمیدن روح اسقاط آن جایز است و بعد از آن مطلقا جایز نیست و اگر مادر حمل را بیندازد دیه بر او واجب است که باید آن را به پدر یا دیگر وراث است بپردازد و اگر پدر حمل را بیاندازد  دیه بر او واجب و باید به مادر و دیگر ورثه بپردازد و اگر پزشک انجام دهد دیه‌ بر او واجب است مگر اینکه وراث ببخشند .

 امام خمینی نیز می فرماید در مواردی که اضطراری باشد نه جان مادر بر جنین ارجحیت دارد و نه جان جنین بر مادر ارحجیت دارد. حضرت آیت الله مکارم شیرازی نیز گفته است اسقاط جنین حرام ولی هرگاه جنین در مراحل ابتدایی باشد و به صورت انسان کامل در نیامده باشد و باقی ماندن جنین در آن حالت و سپس تولد ناقص آن به تصدیق اهل اطلاع متدین ، باعث  حرج شدید برای پدر و مادر گردد، با پرداخت دیه پایان دادن به حاملگی جایز است و باید توبه نیز کنند ولی بعد از اینکه جنین به صورت انسان کامل درآمد مطلقا حرام است.

حال با احکام دینی و فقهی  این عمل غیر انسانی آشنا شدیم باید بدانیم که با تمام این احوال پیش می آید جنین سقط شود و در قانون لیستی به نام موارد مجاز سقط جنین تهیه و تصویب شده است ( مصوب۱۳۸۴ )

موارد مجاز و بدون مجازات سقط جنین

 در مواردی مادر بیمار است و ادامه بارداری برای سلامتی مادر خطر ناک است یا جنین دچار نقص هایی است که بعد از تولد نمی تواند زنده بماند یا زندگی بسیار سختی خواهد داشت مانند بعضی از بیماری های ژنتیکی در این صورت  باید* پزشک متخصص و معتمد تشخیص قطعی دهند و*پزشکی قانونی تایید کند که جنین دارای بیماری و عقب افتادگی است یا ناقص بودنش باعث می شود مادر به سختی افتد یا این که خود جنین بعد از تولد به سختی افتد و نیز* تایید این که جان مادر در خطر است و * با رضایت مادر صورت گیرد.

 این کار تا قبل از چهارماه و دمیده شدن روح انجام می‌شود و امروزه با پیشرفت علم ناهنجاری ها و مشکلات تا قبل از شکل گیری کامل جنین یعنی ۴ ماهگی تشخیص داده می شود اما  اگر وجود مشکل و نقص بعد از دمیده شدن روح هم باشد با رعایت شروط گفته شده سقط جایز است به شرط این که جان مادر در خطر باشد یا اینکه نقص واقعا جنین را در آینده دچار مشکل اساسی و سخت کند

دیه سقط جنین؛

 دیه جنین به رشد او بستگی دارد:

1)    هرگاه نطفه در رحم جایگزینی انجام داده باشد و استقرار یابد ؛ دو صدم دیه کامل

2)    هر گاه جنین در مرحله ای که به صورت خون بسته است ، باشد اصطلاحاً مرحله علقه ؛ چهار صدم دیه کامل

3)    هرگاه جنین در مرحله ای که به صورت توده گوش است ، باشد اصطلاحاً مضغه ؛مقدار دیه شش صدم دیه کامل

4)    هرگاه جنین به صورت استخوان باشد ولی هنوز گوشت بر روی استخوان نروییده باشد اصطلاحاً مرحله عظام ؛ مقدار دیه هشت صدم دیه کامل 

5)    هرگاه گوشت و استخوان کامل شده باشد ولی  روح ندمیده باشد ؛ یک دهم دیه کامل

6)    و در آخر دیه جنین کامل که روح در وجودش دمیده باشد ، هرگاه پسر باشد دیه کامل هرگاه دختر باشد نصف دیه کامل و اگر جنسیت مشخص نباشد که اصطلاحاً جنین خنثی نامیده می‌شود ، سه چهارم دیه کامل یعنی معادل نصف دیه پسر به همراه نصف دیه دختر، باید پرداخت شود     

دیه کامل در سال جاری یعنی سال۱۳۹۹ ، ۳۳۰ میلیون تومان در ماه های عادی و ۴۴۰ میلیون تومان در ماه های حرام است.

سقط جنین به جهت سختی و دشواری اصولا به کمک پزشک صورت می‌گیرد و تنها در زمانی که موارد قانونی وجود داشته باشد و رعایت شود عمل سقط قانونی است اما اگر پزشکی خارج از چارچوب قانون اقدام به سقط جنینی کند که سالم بوده ، باید مجازات شود که در قانون برای پزشک خاطی و قاتل مجازات حبس در نظر گرفته شده است.

مجازات سقط جنین تعریز و دیه

هرگاه مادر یا پدر باعث سقط  شوند فقط به پرداخت دیه مجازات می‌شوند اما اگر دیگران به علاوه پزشک ، باعث سقط شود؛ مجازات تعزیری است ( ماده  ۶24  تعزیرات  به این مطلب اشاره دارد)

 یکی از نکات مهم دیگر این است که ممکن است جنین به دلایل مختلف سقط شود که این دلایل باعث وقوع عمد یا شبه عمد یا خطای محض بودن سقط است که مجازات هر کدام متفاوت است ، بدین صورت که

* اگر شخصی به زن بارداری که آخرین روزهای بارداری را می‌گذراند با قصد اینکه جنین زنده متولد شود و پس از تولد بمیرد آسیب رساند در این صورت اگر زن فوت کند شخص مرتکب قتل عمد شده و اگر فوت نکند جنایت عمد انجام داده که به قصاص عضو یا دیه  محکوم می‌شود و همچنین نسبت به نوزاد مرتکب قتل عمد شده و محکوم به قصاص است پس هم نسبت به عملی که در حق مادر انجام داده محکوم می شود هم جنین.

* اگر شخصی بخواهد به کسی که کنار زن باردار است آسیب بزند ولی اشتباها ضربه به زن باردار برخورد کند ، نسبت به زن و جنینش خطای محض انجام داده است . در اینجا قصد مورد نظر است و می‌گویند چون قصد آسیب و جنایت در حق زن و جنینش را نداشته است در حکم خطای محض است و به پرداخت دیه محکوم می شود .

 *اگر کسی بخواهد به زنی آسیب برساند اما نداند که او حامله است مرتکب قتل عمد یا جنایت عمد در حق زن شده است اما نسبت به جنین خطای محض است و به پرداخت دیه محکوم می شود.

 *اگر کسی بداند که زن باردار است اما فقط قصد ضربه زدن و آسیب رساندن به زن را داشته باشد نه جنین اما زن به خاطر آسیب جنین را وضع حمل ‌کند و جنین بلافاصله بعد از تولد بمیرد در این صورت در حق مادر مرتکب جنایت عمد شده و قصاص می‌شود و نسبت به جنین شبه عمد و محکوم به دیه می شود.

اگر مادر مسبب سقط جنین شود طبق ماده ۷۱۸ قانون مجازات اسلامی چه عمد باشد چه شبه عمد، چه خطا به پرداخت دیه محکوم می شود.

اگر شخصی غیر از مادر باشد طبق ماده ۶۲۲ تعزیرات قانون مجازات اسلامی علاوه بر پرداخت دیه یا قصاص که بستگی به عمد یا شبه عمد یا خطای محض بودن دارد به حبس از یک تا سه سال محکوم می‌شود و هم چنین  توجه به موارد ذکر شده در ماده ۶۲۳ تعزیرات قانون مجازات اسلامی که تعریف نوع دیگری از مجازات است .

معاونت در جرم سقط جنین نیز جرم است و مستوجب مجازات می باشد اگر فرد معاون از شاغلین مشاغل پزشکی و مامایی باشد مجازات سنگین تر است و اگر از افراد عادی باشد به سه تا شش ماه حبس محکوم می شود.

image
JM
نویسنده این مطلب

مهدی حنیور

ارسال دیدگاه

کاربر عزیز برای ارسال دیدگاه ابتدا باید عضو یا وارد شوید

عضویت / ورود
 
دیدگاه ها
این مطلب نظری ندارد