کاربر گرامی به وب سایت دادسرا یار خوش آمدید | برای استفاده کامل از امکانات سایت عضو یا وارد شوید

انچه باید از تاریخچه شورای حل اختلاف بدانید

شما در حال مشاهده مطلب مذکور در بخش مقالات سایت می باشید

انچه باید از تاریخچه شورای حل اختلاف بدانید

انچه باید از تاریخچه شورای حل اختلاف بدانید

انچه باید از تاریخچه شورای حل اختلاف بدانید

به نوشته دادسرایار در مقاله انچه باید از تاریخچه شورای حل اختلاف بدانید 

دادسرایار 24 ساعته در خدمت شماست حتی روز های تعطیل

021-91-01-61-52

ساعات فعالیت شورای حل اختلاف

در گذشته ای نچندان دور مراجعات  بمانند امروز پیچیده و توام با مسائل مختلف امروزی که هست نبود و با افزایش تنش ها و مشکلات و داخواست ها و اختلافات جدید زیادی بوجود می آمد که باعث ازدیاد پروندها می گردید و کارمندان دادگاه ها و دادگاه ها یک بار عظیمی از پرونده ها را به دوش می کشیدند و صف های بیشمار متقاضی و پیگیر آنقدر کشمکش و دعوا ایجاد می نمود و آشفتگی ار سر روی دادگاه ها بخاطر این مسئله  می بارید.

اما با راهکاری بسیار کمک کننده و دارای منفعت قوه قضاییه با دیدن حجم بالای پرونده ها و عدم زمان کافی برای رسیدن به هر پرونده، به کمک مراجع قضایی و دادگاه ها آمده و جهت کاهش مراجعات بسیارزیاد به آن مراکز و حضور حداقلی مردم به آن نهاد ها شورایی را تاسیس نمود بنام شورای حل اختلاف تا بار زیاد مراجعات را کم کند و هم به اختلافات در بازه های دیگر نیز رسیدگی شده و صفوف از بین برود.

شرح حال و تاریخچه شورای حل اختلاف

در جلسات متعدد کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس شورای اسلامی ایران طبق اصل 85 قانون اساسی جمهوری اسلامی در تاریخ 18 تیرماه 1387 مصوبه تاسیس شورای حل اختلاف به تصویب رسید.که در ابتدای امر مدت زمان پنج سال برای اجرای آزمایشی این طرح اختصاص یافت و درادامه برای همیشه این قانون در کلیه نقاط کشور به اجرا درآمد.

شورای حل اختلاف شعب متعددی در اقصی نقاط  کشور دارد و صلاحیت رسیدگی به دعواها با سقف مشخصی و تعیین شده ای را دارد و در هنگامی که طرفین دعوا برای صلح و سازش به دشواری می افتند ، شورا گزارش اصلاح کننده صادر می نماید که این گزارش قطعی می باشد.

رئیس دادگستری هر استانی تعیین کننده ساعات فعالیت شوراهای حل اختلاف بوده و عموما چهار ساعت کاری را برای هر شیفت تعیین نموده است که شوراها در تهران عموماً از ساعت 8 صبح تا 12 ظهر و نیز از ساعات 15 بعدازظهر تا 19 و یا از 14 ظهر تا 18 بعدازظهر به فعالیت می پردازند.

که این فعالیت ها از روز شنبه تا چهارشنبه هر هفته می باشد و مراجعات تنها در این روزها نمحدود خواهد بود و روز پنج شنبه فعالیتی از طرف شورا انجام نخواهد شد و ارتباطی انجام نخواهد شد.

اغلب آدرس ها در سایت اینترنتی وسایت دادگستری ها و وب سایت دادسرایار موجود و قابل دسترسی است و مردم میتوانند براحتی با شعب ارتباط برقرار نمایند.

image
JM
نویسنده این مطلب

مهدی حنیور

ارسال دیدگاه

کاربر عزیز برای ارسال دیدگاه ابتدا باید عضو یا وارد شوید

عضویت / ورود
 
دیدگاه ها
این مطلب نظری ندارد