کاربر گرامی به وب سایت دادسرا یار خوش آمدید | برای استفاده کامل از امکانات سایت عضو یا وارد شوید

وکیل در همدان+معرفی وکلای همدان

شما در حال مشاهده مطلب مذکور در بخش مقالات سایت می باشید

وکیل در همدان+معرفی وکلای همدان

وکیل در همدان+معرفی وکلای همدان

وکیل در همدان

به نوشته دادسرایار در مقاله وکیل در همدان

دادسرایار 24 ساعته در خدمت شماست حتی روز های تعطیل

021-91-01-61-52

وکلای تیم دادسرایار در تمامی دعاوی در همدان از جمله (کیفری/حقوقی/خانواده/ملکی/تصادفات/موادمخدر/انقلاب) فعالیت میکنند اما با توجه به ابروی موکلین و اهمیت بالای ابرو و ازادی تن و خسارت های وارده ترجیح دادیم در مورد امور کیفری با شما مردم عزیز همدان صحبت کنیم.

بهترین وکیل در همدان

دعاوی کیفری در همدان

وکیل کیفری به وکیلی گفته می شود که در دعاوی کیفری تخصص بیشتری دارد . دعاوی کیفری از جمله دعاوی هستند که پس از طرح شدن توسط دادگستری و اکثر اوقات دادسرا پیگیری می شوند و جرم را کشف کرده و متهم را تعقیب می کنند تا به نتیجه برسند.

وکیل کیفری فردی است که دعاوی کیفری همچون سرقت و جعل اسناد و یا فروش مال غیر و …را طرح میکند و شکواییه تنظیم میکند . محل کار وکلای کیفری عموما در دادسرا ها و دادگاه ها و سازمان های نظامی و تعزیراتی حکومتی است . وکیل کیفری در زمینه آزادی های فردی موکل و حقوق انسانی او مسئولیت حساسی دارد .

وکیل کیفری در همدان  چه میکند؟

وکیل کیفری در اصفهان در مورد وکیل کیفری در همدان توضیح داد:وکیل کیفری وظایفش تفاوت چندانی با دیگر وکلا ندارد و میبایست مانند همه وظیفه ی دفاع از حقوق موکل را به بهترین شکل انجام دهد . اما چنانچه در اصل موضوع تفاوتی با سایر وکلا ندارد منتهی عملکرد ایشان در مسائل مختلف با یکدیگر متفاوت است . بطور مثال وکیل کیفری مستقیما در ارتباط با حقوق اشخاص است به دلیل همین مورد خاص به وکیل کیفری اصطلاحا وکیل مدافع گفته می شود . چرا که ایشان از موکل دفاع و حفاظت میکنند . واژه مدافع به طور خاص در ارتباط با وکلایی بکار می رود که از مظنون و یا متهم در خصوص پرونده های کیفری دفاع کرده و محافظت میکنند .

بر طبق اصل ۳۵ قانون اساسی ایران هر یک از طرفین دعوا حق این را داراست که برای خود وکیل برگزیند و در صورتی که شخصی توانایی انتخاب وکیل نداشته باشد باید شرایط برای ایشان مهیا شود . بطور مثال وکلای تسخیری و معاضدتی برایشان انتخاب شوند .

وظایف اصلی وکیل کیفری در همدان  چه است

وظایف اصلی وکیل کیفری متفاوت است . اگر وکیل از طرف شخص شاکی باشد میبایست به تنظیم شکواییه و طرح دعوی کیفری بپردازد و اگر وکیل متهم باشد باید به تهیه دفاعیه برای موکل خود بپردازد .

وکلای کیفری امکان این را دارند که وکالت افرادی که به دلیل ارتکاب به جرمی مورد تحقیق هستند را قبول کنند . به عنوان مثال یک وکیل کیفری میبایست پرونده ی فردی که مرتکب قتل شده را برسی کند و در نهایت با توجه به چگونگی انجام جرم و تا حدی که قانون اجازه میدهد برای مجرم تقاضای تخفیف کند .

وکیل های کیفری در هنگام بازجویی و دادرسی هم میتوانند نقش فعالی داشته باشند و اگر بتوانند نکته ای را بیابند که موجب تخفیف در حکم متهم شود باید همراه با شواهد و مدارک تسلیم دادگاه نمایند .

وکیل کیفری صرفا در دعاوی قتل حضور ندارند . آن ها امکان حضور در دیگر دعاوی کیفری همچون غارت و سرقت و زورگیری و … را نیز دارا میباشند .

ویژگی های وکیل کیفری در همدان

بدیهی است که یک وکیل در وهله ی اول باید دانش وسیع و آگاهی های لازم حقوقی را دارا باشد برای وکیل کیفری علم و آگاهی در زمینه وکالت امور جزایی و کیفری اهمیت ویژه ای دارد . پس از آن آگاهی و تجربه ی کافی در زمینه ی روند رسیدگی و برسی پرونده ها و آشنایی با دادسرا و دیگر محاکم کیفری بسیار لازم است . بجز آن وکیل کیفری قطعا باید آشنایی کامل با قوانین دعاوی کیفری از جمله قانون مجازات اسلامی و آیین دادرسی کیفری قانون مبارزه با مواد مخدر و … داشته باشد .

بجز موارد فوق به دلیل اینکه وکیل در طی روند پرونده با امور کیفری و قوانین جزایی سخت و مجازات برای متهم روبرو می شود که بسیار حائز اهمیت است که وکیل ظرفیت بالایی داشته و در برابر خشونت این گونه پرونده ها درگیر عواطف و احساسات نشود .

مزایای استفاده از وکیل در همدان

وکیل های افراد در دعاوی حقوقی میتوانند بدون حضور موکل نیز وکالت آن ها را پذیرفته و در دادگاه حاضر شده وبه نمایندگی از موکل شرکت کنند . اما در دعاوی کیفری قبول وکالت بدین گونه نیست . همانطور که حضور وکیل لازم است متهم نیز باید در دادگاه حضور داشته باشد و وکیل نمیتواند به نمایندگی از متهم به تنهایی در دادگاه شرکت کند . در دعاوی حقوقی وکیل از ابتدا میتواند به نیابت از موکل حاضر شود اما در دعاوی کیفری وکیل نمیتواند ورود کند و میبایست مراحل دادرسی و تحقیقات اولیه به اتمام رسیده باشد آن گاه وکیل میتواند به پرونده ورود کند دلیل این قانون این است که فقط فردی که متهم به جرم کیفری است باید در برابر دادگاه و قانون پاسخگو باشد و کس دیگری به نیابت از آن نمیتواند حرف بزند .

وکیل صرفا می تواند پرونده را مطالعه کرده و خواهان تجدید نظر در جرمی که موکل بر حسب قانون به آن متهم شده و همچین میزان مجازات او شود .

در دعاوی کیفری بهتر است که از وکیل کیفری یا وکیل جنایی استفاده شود . ایشان آشنایی بیشتری با چگونگی تنظیم لایحه و تنظیم شکواییه و … دارند .

دلیل بسیار مهم دیگری نیز وجود دارد که وکیل کیفری برای دعاوی کیفری انتخاب شوند و آن این است که یک دعوای کیفری فقط و فقط یک بار امکان طرح شدن را دارد و طرح مجدد آن امکان پذیر نیست و اگر وکیل غیر مجرب طرح دعوی کند ممکن است به نتیجه دلخواه نرسند و حق موکلین ضایع شود و بجز آن وقت و هزینه دادگاه به هدر رفته است و خسارات زیادی وارد می شود پس انتخاب وکیل بسیار با تجربه و دانش کیفری از بوجود آمدن چنین زیان هایی بسیار جلوگیری میکند .

جعل چیست ?

جعل و تزویر عبارت است از ساخت مهر و یا نوشته و یا امضای اشخاص رسمی و غیر رسمی و یا الحاق یا تراشیدن و قلم بردن یا محو یا اثبات یا سیاه کردن یا تقدیم و تاخیر تاریخ سند نسبت به تاریخ حقیقی یا الصاق نوشته ای به نوشته ی دیگر یا به کار بردن مهر دیگری بدون اجازه ایشان  و …

تفاوت سرقت حدی و سرقت تعزیری :

سه شرط لازم است تا که سرقت حدی باشد

  • سرقت اگر بخواهد مستوجب حد باشد میبایست به گونه ای صورت بگیرد که صاحب مال متوجه ربوده شدن مال خویش نشود . سرقتی که به اطلاع صاحب مال برسد مجازات حد نخواهد داشت
  • خارج کردن مال از حرز توسط خویش یا با کمک دیگری . چون حرز محل مناسب نگهداری مال است و ویژگی اصلی آن این است که بدون هتک و از بین بردن آن نمیتوان به مال موجود درون آن دست یافت
  • سرقت در سال قحطی انجام نگیرد

در صورتی که سارق شرایط سرقت حدی را نداشته باشد تعزیری محسوب می شود . در واقع سرقت ها تعزیری هستند مگر آنکه حدی بودن آن ها ثابت شود .

اثبات جرم خیانت در امانت توسط وکیل کیفری در همدان

اینکه بتوان جرم خیانت در امانت را با کمک وکیل کیفری در دادگاه اثبات کنید و اینکه روند دادرسی چگونه باشد و قاضی چگونه آن را احراز کند باید چند عنصر را مد نظر قرار داد

اول عنصر مادی : تصاحب مال یا اتلاف مال یا استعمال مال بدون مجوز که جرم خیانت در امانت را بیان میدارد

دوم شرایط تحقق جرم : سپردن مال به معنی اینکه مال به شخصی سپرده شده باشد

سوم عنصر معنوی :سو نیت به معنی اتلاف یا استعمال مال مورد امانت میبایست وجود داشته باشد و اراده ی ضرر زدن به فرد . به همین دلیل تعدی یا اتلاف مال مورد امانت به همراه سو نیت مستوجب مسئولیت کیفری میباشد

مزایای استفاده از وکیل کیفری در شکایت از شهادت کذب 

شهادت کذب میتواند موجب شود که به کسی اتهام بخورد حقی از کسی ضایع شود یعنی حق از کسی سلب شود و یا بر ذمه ی دیگری گزارده شود بنا بر این بسیار مهم است که در طرح چنین دعوی طرح شکایتی در خورو پیگیری بسیار جدی نیاز است که در این مهم میبایست از وکیل کیفری بسیار حاذق کمک گرفت و از ایشان استفاده نمود

راه های اثبات شرب خمر :

شرب خمر از سه طریق قابل اثبات است :

  1. اول اقرار
  2. دوم شهادت
  3. سوم تشخیص قاضی

اقرار : باید مد نظر داشت که فردی که شرب خمر نموده باید عاقل و بالغ و رشید باشد و بداند که شرب خمر حکمش چیست و اگر یکی از این شرایط نباشد حکم ایشال جاری نمیگردد در رای اصراری شماره ۱۴ مورخ ۵/۸/۱۳۷۷ هیات عمومی دیوان عالی کشور جهل حکم را نسبت به موضوع مورد پذیرش قرار میدهد .

در جهل موضوعی ممکن است مرتکب به حکم عمل آگاه باشد منتهی نداند که هملی که مرتکب شده این حکم را دارد  . ادعای جهل زمانی مورد پذیرش قرار میگیرد که خلافش ثابت نشده باشد .

اقرار در ماده ی ۱۶۴ قانون قانون مجازات اسلامی مصوب سال ۱۳۹۲ اینگونه بیان شده است که اخبار شخصی به ارتکاب جرم از جانب خود اوست .  اقرار میبایست از طریق لفظ و نوشتن باشد اما بجز آن در صورتی که نتواند بنویسد با فعل حتی با اشاره نیز  انجام میشود اما باید روشن و بدون ابهام باشد

اقرار کننده باید عاقل و بالغ و مختار باشد و نباید تحت اکراه و اجبار و شکنجه اقرار کند که فاقد اعتبار میباشد .

نحوه شکایت کلاهبرداری و هزینه دادرسی آن

شکایت کیفری کلاهبرداری را باید تقدیم دادگاه انقلاب و دادسرای محل وقوع جرم کرد . محل وقوع جرم همان مکانی است که متهم اموال شاکی را تصرف کرده است  .

نکاتی را باید برای شکایت کلاهبرداری مد نظر قرار داد :

_ اثبات جرم متهم بر عهده ی شاکی میباشد و شاکی موظف است با اوردن ادله ی کافی دادگاه را مجاب کند که متهم مجرم است . بطور مثال شاکی میتواند بگوید که متهم خود را پزشک معرفی کرده در صورتی که اینطور نبوده و از دادگاه بخواهد استعلام کنند که آیا متهم پزشک است یا کلاهبردار و …

_شاکی میبایست اثبات کند که مالک مالی بوده و آن مال توسط متهم تحصیل شده است و ادله و مدارکی ارائه کند بطور مثال چکی به متهم داده و ایشان وصول کرده اند و یا مبلغی را به متهم پرداخته است بابت خدماتی که دریافت نکرده است .

آیا رابطه نا مشروع قابل اثبات است ?

اثبات این بزه با علم قاضی و یا شهادت شهود امکان پذیر است . در غیر این صورت وکیل کیفری میتواند طرح دعوی کند و با ارائه ی ادله و مدادکی همچون فیلم یا پیامک یا صدا یا عکسی که دال بر عشق و رابطه جنسی بین دونفر باشد بدون اینکه ازدواج کرده باشند میتواند این بزه را اثبات کند .

افترا چیست ?

اگر شخصی به وسیله اوراق چاپی یا خطی و یا بوسیله نقل در مجامع و یا … امری را به طور صریح به کسی نسبت دهد که ان امر در منظر قانون جرم تلقی شود و فرد نتواند صحت گفته های خود را اثبات کند بجز مواردی که جزای حد دارد به یک ماه تا یک سال حبس و تا ۷۴ ضربه شلاق و یا یکی از آنها محکوم خواهد شد

فروش مال غیر خودرو

فروش این نوع از اموال در زمره ی فروش اموال منقول است . این نوع اموال را می توان جابه جا کرد بی آنکه به اصل آن آسیب برسد  . اگر خریدار خبر داشته باشد که مال مورد معامله خودرو است و باز آن را خریداری کند  معاون جرم محسوب می شود و کیفر دارد .  مالک خودرو و یا وکیل کیفری ایشان تا یک ماه پس از اطلاع از فروش مال ایشان مهلت دارند که اظهارنامه ای تنظیم کنند و خریدار را از مالک بودن خود مطلع سازند و اگر اظهارنامه تنظیم نکند ایشان هم معاون جرم محسوب میشوند و مجازات می شوند .

به چه فردی وکیل می گویند و وکیل پایه یک دادگستری کیست ؟

وکیل به فردی می گویند که از جانب یک فرد دیگر {فرد حقوقی : مثلا یک شرکت ، یا نهاد و ... یا فرد حقیقی : هر انسان بصورت طبیعی یک شخصت حقیقی را دارا هست} بوسیله عقد وکالت ، برای انجام تعهدی که در وکالتنامه متعهد به انجام آن شده است را به سرانجام برساند ، وکیل می گویند. وکالت عقدی است جایز ، که زیر نظر مقررات قانون مدنی ایجاد می شود و به دو طرف قرارداد وکیل و موکل ( فردی که درخواست وکیل داده یا برای آن فرد وکیل درنظر گرفته شده است) گفته می شود.

دوره صفویه ، شغل شریف وکیل را ، نایب السلطنه نام نهاده اند ، و عنوان وکیل الرعایا هم ، برگرفته از همین جایگاه است. برای اطمینان خاطر موکل ، می توان برای وکیل انتخاب شده ، حد و مرزی قانونی ، از این جهت که تا چه حد اختیارات را دارا هست تعیین کرد . این حد و مرز نشان می دهد که تا چه اندازه وکیل  اختیارات دارد برای انجام کاری که متعهد به انجام آن شده است ، و چه زمان هایی نیاز هست که خود موکل ، اقدامات لازم را انجام دهد.(مثلا ما وکالت می دهیم به فردی که امورات مالیاتی شرکت را انجام دهد اما حق برداشت از حساب شرکت را به آن فرد نمی دهیم)

این مورد مهم ، در قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران (اصل 35 ) بیان شده است که ؛ در همه دادگاه ها ، طرفین دعوا {خواهان : فردی که علیه یک فرد دیگر اقامه دعوا کرده است و خوانده : فردی که علیه او در دادگاه اقامه دعوا شده است} این حق را دارا هستند که برای خود یک فرد را به عنوان وکیل تعیین نمایند ، و اگر این توانایی را نداشته باشند ( مثلا بدلیل ضعف مالی) باید از طرف دادگاه (در امور کیفری) و کانون وکلا و مرکز مشاوران(در امور حقوقی) برای آن ها شرایط گرفتن وکیل فراهم بشود.

در اکثر کشورها و همچنین ایران ، برای اینکه یک فرد وکیل دادگستری شود ، علاوه بر تحصیلات دانشگاهی ، نیاز به گرفتن مجوز های مورد نیاز ، و همچنین گذراندن دوره کارآموزی می باشد .

وکالت نوعی عقد است که بین وکیل و موکل منعقد می شود ، و وکیل بجای موکل متعهد می شود کار مورد وکالت را انجام دهد . مثلا علی به حسین وکالت می دهد که ماشینش را بفروشد . علی موکل است و حسین ، وکیل. حسین به نیابت از علی این کار را انجام خواهد داد . وکیل حق ندارد محدوده ای که موکلش ، برای او تعیین کرده است را نادیده بگیرد . مثلا موکل گفته که این ماشین را زیر قیمت 200 میلیون تومان نفروش . وکیل حق ندارد ماشین را زیر 200 میلیون تومان بفروشد.

به چه فردی وکیل پایه یک دادگستری می گویند؟

وکیل پایه یک دادگستری به فردی گفته می شود که گواهی دوره تحصیلات دانشگاهی را اخذ کرده و در مقطع لیسانس و بالاتر در یکی از رشته های حقوق  یا فقه و مبانی حقوق اسلامی درس خوانده ، یا مدرک معادل حوزوی را دارا می باشد ، و در آزمون کانون وکلای دادگستری ، که سالی یکبار برگزار می گردد ، در آزمونی بسیار دشوار پذیرفته شود و معدل و تراز ورود به دوره کارآموزی را در آزمون کسب کند.

زمانی که برای دوره کارآموزی تعیین شده ، 18 ماه است ، و پس از آن آزمونی به عنوان اختبار ، که دارای مراحل کتبی و شفاهی است ، از فرد گرفته می شود ، که در صورت قبولی در دو مرحله ذکر شده ، مجاز به حضور در مراحل تحلیف خواهد شد . تحلیف مراسمی است که فرد پس از طی تشریفات و بیان کردن سوگندی  که تعیین شده ، به سِمَتِ شریف وکیل پایه یک دادگستری ، نائل می شود .

انواع وکالت

وکالت به اقسام مختلفی تقسیم می شود :

1- وکیل انتخابی :

زمانی که فردی ، به انتخاب خود ، وکیلی را معین می کند ، تا با انعقاد قرارداد وکالت ، وکیل ، عهده دار وکالت آن فرد برای دفاع از حقش در مراجع قضایی باشد .

2- وکیل تسخیری :

زمانی که یک دعوای کیفری در جریان باشد ، حضور یک وکیل ، ضروری به نظر می رسد ، و اگر متهم در دادرسی و محاکمات از اخذ وکیل امتناع ورزد ، و یا اینکه بدلیل ضعف مالی ، توانایی اخذ وکیل را نداشته باشد ، به تشخیص دادگاه ، از بین وکلای دادگستری ، یک وکیل رایگان برای متهم در نظر گرفته می شود. به این نوع وکیل ، وکیل تسخیری گفته می شود.

3- وکیل معاضدتی :

زمانی که افراد ، برای دفاع از حقوق خود ( در دعاوی حقوقی ) ، نیاز به وکالت یک وکیل داشته باشند ، ولی بخاطر علت های بیان شده ، آن فرد ، توان اخذ وکیل را دارا نباشد ، با تشخیص عسر و حرج موکل از سوی مراجع قضایی ، یا تشخیص کمیسیون معاضدت کانون وکلا ، یک وکیل بصورت رایگان ، برای دفاع از حقوق شخص معسر ، گرفته می شود . به این نوع وکیل ، وکیل معاضدتی گفته می شود.

4- وکیل اتفاقی :

اگر فردی ، در یکی از رشته های مرتبط با حقوق ، تحصیل کرده باشد ، ولی شغل او وکالت نباشد ، بخواهد عهده دار امر وکالت یکی از نزدیکان و اقوامش که در مراجع قضایی پرونده دارند ، بشود ، می تواند خارج از پروسه های سخت کانون وکلای دادگستری ، از این کانون ، برای همان مورد خاص ، پروانه وکالت موردی بگیرد  که با گذراندن مراحل قانونی  و پرداخت هزینه مربوطه ، می تواند به این امر اقدام کند . به فردی که با این روش وکالت موردی ، عهده دار دفاع از حقوق بستگانش می شود را وکیل اتفاقی می گویند.

image
JM
نویسنده این مطلب

مهدی حنیور

ارسال دیدگاه

کاربر عزیز برای ارسال دیدگاه ابتدا باید عضو یا وارد شوید

عضویت / ورود
 
دیدگاه ها
این مطلب نظری ندارد